Aven renkaista

Miten Goodyearin Venturat toimivat Avessa? Tai Dunlopit. Myös uudet edulliset Nokialaiset kiinnostavat.
4620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

toimii lämpimällä ilmalla suht. hyvin mutta alle 10 asteen lämmössä loputkin suuntavakavuudesta on tipo tiessään. Sateella pitkittäispito on hyvä ja tuntuu muutenkin märällä jopa paremmalta kuin kuivalla. Suoraan ajaessa ohjaustuntuma täysi 0. Eikä mielestäni hiljaisin mahdollinen rengas, muttei erityisen melukaskaan.
Kaiken kaikkiaan keskinkertainen rengas. Syksyn märille ilmoille hyvä valinta.

Äänestä

Autona Anjovis Td -99. Orkkis Misukka energyt eivät olleet mitenkään ihmeelliset, mutta kestivät pitkään. Seuraavaksi oli alla Misukan Exaltot, hyvä märkäpito ja muutenkin ok, mutta kului selvästi nopeammin.

Sitten oli vuorossa Venturat, ihan ok, kestävyys ei ekojen Misukkojen luokkaa.

Nyt keväästä lähtien alla ovat olleet Nokian NRe:t. Märkäpito kostealla asvaltilla todella paska, Anjoviksen huimat 90 hevosvoimaa riittää sutimiseen jopa 2-vaihteella. Ovat Indonesiassa tehdyt. Jos ei pakko ole niin älä osta NRe:tä, olivat todella paha pettymys. Kulutuskestävyydestä ei vielä ole selvää kuvaa, mutta eivät nämäkään ikuisilta vaikuta

Äänestä
  • ...samaa mieltä.

    Seuraava kokeilu on Continental, josta hyviä koemuksia CarinaII:ssa. Mielipiteitä????

    Äänestä

Kesän olen ajellut Nokia NRVi:llä. Hiljaiset ja muuten erittäin miellyttävät renkaat ajaa, mutta kovemmilla nopeuksilla ravistavat hiukan (ei kuitenkaan kovin pahasti).

V-nopeusluokan renkaassa varmaankin joutuu hyväksymään heikomman kulutuskestävyyden kuin alemman nopeusluokan renkaassa. Toinen huomioitava seikka on, että jos yleensäkin mitä tahansa Nokialaisia ostat, niin tee kaupat pyöreistä renkaista. Nokia valmistaa myös sellaisia renkaita joissa on selkäheittoa (ovat soikeita) ja niiden kanssa tulee näitä ravistusongelmia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Miten Goodyearin Venturat toimivat Avessa? Tai Dunlopit. Myös uudet edulliset Nokialaiset kiinnostavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu