...olisi ah niin hieno ja edullinen, ja sopisi kuin nakutettu kooltaankin meille!
Onko kukaan ostanut kyseistä Ikean vuodekulmasohvaa? Epäilyttää laatu, varsinkin se päällyskangas (100% puuvillaa), venyykö, päästääkö väriä, haalistuuko...? Päällistä ei pysty pesemään :(
Kaikki kommentit sohvasta ovat kullanarvoisia, jos kokemusta on! Kiitos!
Månstad kulmasohva (ikea)
11
2149
Vastaukset
- tarve
Minulla valinnan vaikeus kahden vaihtoehdon välillä, IKEAn Månstad tai Koti-idean Karamelli.... ???
- ankkainen
Olisin myös erityisen kiinnostunut kuulemaan kyseisen sohvan omistajien mielipiteitä?
- Omistatko?
Olen siis tuo alkuperäinen viestiketjun aloittaja. Ihan hyvä sohva on ollut, ollut tietenkin vasta vähän aikaa meillä mutta on ihan jämäkän oloinen eikä vielä ainakaan ole mennyt miksikään. Kangas oli kyllä hieman eri värinen kun ajattelin, kotona kun paketin aukasin niin sinertävähän se oli... minun mielestä ainakin olisi saanut olla harmaampi (ostin siis harmaana sen, toinen vaihtoehto olisi ollut beige).
- ankkainen
Omistatko? kirjoitti:
Olen siis tuo alkuperäinen viestiketjun aloittaja. Ihan hyvä sohva on ollut, ollut tietenkin vasta vähän aikaa meillä mutta on ihan jämäkän oloinen eikä vielä ainakaan ole mennyt miksikään. Kangas oli kyllä hieman eri värinen kun ajattelin, kotona kun paketin aukasin niin sinertävähän se oli... minun mielestä ainakin olisi saanut olla harmaampi (ostin siis harmaana sen, toinen vaihtoehto olisi ollut beige).
Kerrothan jos sohva leviää heti niin en käy ostamassa omaa samanlaista;)
- omistaj
ankkainen kirjoitti:
Kerrothan jos sohva leviää heti niin en käy ostamassa omaa samanlaista;)
vuoden istuskelun jälkeen lempi istumapaikallasi on perseen kokoinen kraateri. patja painuu lyttyyn ennätysajassa..
- Anonyymi
omistaj kirjoitti:
vuoden istuskelun jälkeen lempi istumapaikallasi on perseen kokoinen kraateri. patja painuu lyttyyn ennätysajassa..
Väärin. Meillä on ollut Ikean Månstad kaksi vuotta eikä minkäänlaista painumaa.
- Masimmo
Minkäslaisia kokemuksia on ollut kyseisestä sohvasta nyt kun on aikaa vierähtänyt jo jonkin aikaa?
Tai jos on muita kellä on samasta sohvasta kokemuksia, niin olisi hieno kuulla.- Terkkuja Kampradille
Kangas likaantuu helposti ja on ollut hankala (lue: mahdoton) pestävä. Poisharjattavasta sohvashampoosta jää haarmaat laikut kankaaseen. Väri enemmän sininen kuin harmaa.
Kissat tykkäävät (ainakin raapivat sitä antaumuksella). Me emme.
- Lukija (:
Meillä on ollut beige Månstad nyt yli kaksi vuotta. Suuri miinus siitä ettei istuintyynyjä voi pestä, selkänojien tyynynpäälliset olen pessyt pesukoneessa 30 asteessa eikä ole menneet miksikään. Hieman on väri haalistunut kun on pitänyt hinkkailla koiran jättämiä länttejä pois, mutta kaiken kaikkiaan mielestäni hinta-laatu-suhde kohdillaan ja sohva on palvellut hyvin. On tukeva, pysyy muotissaan (HUOMATTAVASTI paremmin kuin Ektorp..) ja tahroja saa hyvin pois vedellä laimennetulla Fairylla! :)
- hugoh
Meillä ollut Månstad keväästä 2011. Pitänyt muotonsa hyvin, mutta kankaan pesumahdollisuuden puuttuminen on suuri miinus... Kaiken lisäksi tahroja puhdistaessa esim. taikasienellä jää ikävät läikyt kankaaseen - opimpa kerrasta.
Vuodemekanismi toimii yhä hyvin ja on kerrassaan täydellinen, ja siinä on hyvä nukkua.
Kaikin puolin hinta-laatu-suhteeltaan 9:n sohva! - Pänkäle
Kaikenlaista roskaa ihmiset meneekin ostamaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253845Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283570Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42260- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181588Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241319Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136937Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99890Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79845- 86761