Tarjouduin viime vuonna luovuttajaksi tässä keskustelussa, mutta ketään ei varsinaisesti kiinnostanut, pari uteliasta kirjoitti säpoa minulle.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=694&posting=22000000022925046#22000000022925046
Postasin sinne uuden viestin, mutta keskustelu ei nouse etusivulle, siksi osoite tähän.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=694&posting=22000000022925046#22000000022925046
Postasin sinne uuden viestin, mutta keskustelu ei nouse etusivulle, siksi osoite tähän.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vai vaihdevuosien lykkäystä. Ja päätit kuitenkin sitten tehdä lapsen jollekin lapsettomalle, mutta....mitenkäs tämä lapsi nyt sitten jääkin sinulle??
Huomaa taas että koulut ovat loppuneet ja teinit provoamassa.
Kyllä sillä päättyneellä tuttavuudellakin on omat lapset, ei tämä uusi raskaus liity luovutusajatuksiin mitenkään. Ne jäivät sikseen jo viime vuonna kun ketään ei kiinnostanut.
Ajatuksena oli omien vaihdevuosien lykkääminen koska haaveilin vielä 45-vuotiaana omasta ydinperheestä, miestä vaan en löydä (olen yh). Olisin mielelläni auttanut lapsetonta pariskuntaa koska lapsettomuus on minun ajatusmaailmassani kamala onnettomuus.
--------------------------------
kuka haluaisi jo heikosti asiansa hoitaneen tekemään itselleen lapsia ????
kyllä sitä perinnän mukaan tulee vanhemmilta järkeäkin, jos sitä on,
ei yksinomaan terveyttä ja kaunista ulkonäköä.
Moni varmaan haluaisi lapsen, mutta kaupanpäälinen (sinä) etoo.
Miten voit kuvitella, että raskaus estää vaihdevuodet?
Aijaa. Olen ihan hyvännäköinen, firman ahkerin työntekijä, viisi erittäin hyvätapaista lasta kasvattanut ja raha-asiani hoitanut ihminen. Mikäs minussa etoo?
No, jokin kai, koska en miestä itselleni löydä. Juottoloista ei ole tosin vielä yrittänyt, vaikka siellä niitä ihan fiksujakin sinkkumiehiä on.
Jaa miksikö kuvittelin raskauden estävän vaihdevuosia? Ensimmäkin olin semmoisen "tiedon" jostain lukenut tai kuullut, toisekseen ihmisessä yleensä pysyy kaikki kunnossa mitä käyttää. Nivelet ja muisti esimerkiksi.
Tällä palstalla on kummallista väkeä, ihan tekee mieli sanoa että tuommoiset joutavatkin jäädä lapsettomiksi, koska ilkeyskin periytyy.
Hei!
Niin kyllä varmasti sijaissynnyttäjälle olisi tarvettakin, tosin tietääkseni lainsäädäntö sen kieltää? Vai olenko väärässä...Munasolun luovutus olisi paljon helpompaa juridisestikin, harmi kun olet jo reilusti yli-ikäinen siihen. Munasolun luovutuksessa kun on se ikäraja 35 v.
Lapsettomuus on suuri suru, mutta palvelusi eivät ehkä ole niitä kaivatumpia. Sijaissynnyttäjä löydetään yleensä perhepiiristä. Mutta onhan jossakin sellaisiakin naisia jotka "tehtailevat" lapsia lapsettomille pareille, esim. USA. Dokumenttikin tuli siitä muinoin. Itse en "huolisi" noinkin iäkästä sijaisynnyttäjää (isot riskit sinulle ja lapselle)
Onnea sinulle raskauden johdosta! Toivotaan kaiken menevän hyvin loppuun asti. Hyvin harva enää tulee Sinun iässä raskaaksi, voit pitää itseäsi siinä suhteessa kovin onnekkaana!
Jos haluat auttaa ihmisiä niin voithan vaikka luovuttaa verta kun olet ensin synnyttänyt/imettänyt, verenluovuttajia kun tarvitaan jatkuvasti.
Onnea jatkoon!
mikä tän jutun alku oikee oli??kun en tajua ..
minusta toinen tarjoaa ystävällisesti apuaan. ei nyt tartteis käydä ketään haukkumaan kuitenkaan...
Ajattelin nimenomaan ehdottomasti lapsettomia pariskuntia, en niitä, joita tavanomaiset hoidot, kuten alkionsiirto, voivat auttaa.
Eivät synnytys ja raskaus mitään pikkujuttuja ole, vaan siihen liittyy kaikenlaisia riskejä ja terveyshaittoja. Suonikohjuja, repeämiä ja laskeumia, niistä aiheutuvaa virtsankarkailua jne. Että sen puoleen ihmettelen palstalaisten asenteita, kun joku hyvän hyvyyttään kävisi sen toisten hyväksi läpi.
Jos itse olisin lapsettomuuteen tuomittu, hyväksyisin ihan minkä ikäisen auttajan tahansa... Mutta minä olenkin todella perhekeskeinen ihminen.
Nimimerkki Utelias, jutun alku löytyy tuolta aloitusviestin linkistä.
meillä kiinnostaa. Laittaisitko sähköpostiosoitteesi, otamme yhteyttä.
Emme voi biologisesti saada lapsia.