Hankinnassa "puhtaasti tarkkuusammuntaan 22lr revolveri pitkällä piipulla;)" (ampumamatka n.30-50m).
Mitä suosittelisitte?
Hinta max 500€ ja rapiat päälle, jos ostan aseen uutena. Voin myös ostaa käytettynä, mutta hinta katto on tuo n.550€. Olen katsellut tuota Rugerin single sixiä, mutta ainoa haittapuoli on että se on yksitoiminen. Sitten kiinnostaa tuo Taurus uutena, mutta Taurusta tunnutaan haukuttavan ilman perusteita (tai jos lasketaan perusteluksi valmistus maa). Mutta mikä siinä Tauruksessa on sitten niin huonoa?
ps. Mieluiten kaksitoiminen revolveri, mutta yksitoimisiakin saa ehdottaa.
Revolveri pitkällä piipulla
16
3644
Vastaukset
- Nyt ei käsitä
"Olen katsellut tuota Rugerin single sixiä, mutta ainoa haittapuoli on että se on yksitoiminen."
Jos tarkkuutta ammut, niin etkös joka tapauksessa ammu revolverilla "yksitoimisesti" eli viritä hana ensin ja purista vasta sitten liipasinta? Niinhän saa tarkimmat laukaukset joka tapauksessa.- 22lr tarkkuus ammuntaan
Olen ilmeisesti käsittänyt yksitoimisuuden väärin.
No jos se yksitoimisuus tarkoittaa tuota niin ei se sitten haittaa.
Mutta lisää vastauksia minun aikasempaan vistiin! - Viänäse Tumi
22lr tarkkuus ammuntaan kirjoitti:
Olen ilmeisesti käsittänyt yksitoimisuuden väärin.
No jos se yksitoimisuus tarkoittaa tuota niin ei se sitten haittaa.
Mutta lisää vastauksia minun aikasempaan vistiin!Ykstoemine tarkottaa jotta lattaas ja hylsylötte poesto lattaasportista sylinteri takapiästä. Piipu alla leppee puikko hylsyje poestoo varte.Syliter pyssyy paekollaa. Hijasta toemintoo verrattunna kakstoemisee missä sylinter kiepsahtaa jotta kaekki pesät suap kerralla tyhjäks ja täätaee.
Nytte tietenni kyssyyvät jotta; mikähän se sylinteri onkaan. Täätine sentää, sehä onnii se "rulla".
On siinäe meellä isäntä: "Mitä väliä sillä onko ase yksi-tai kaksitoiminen". Tietämätönhä onni epel. - ...paskan puhujia....
Viänäse Tumi kirjoitti:
Ykstoemine tarkottaa jotta lattaas ja hylsylötte poesto lattaasportista sylinteri takapiästä. Piipu alla leppee puikko hylsyje poestoo varte.Syliter pyssyy paekollaa. Hijasta toemintoo verrattunna kakstoemisee missä sylinter kiepsahtaa jotta kaekki pesät suap kerralla tyhjäks ja täätaee.
Nytte tietenni kyssyyvät jotta; mikähän se sylinteri onkaan. Täätine sentää, sehä onnii se "rulla".
On siinäe meellä isäntä: "Mitä väliä sillä onko ase yksi-tai kaksitoiminen". Tietämätönhä onni epel.On siinä meillä kanssa yksi oikeen nero. Vääntää puhetta kun p@skaa. FAKTA: Kun ase on yksitoiminen laukeaa se vasta, kun iskuvasara on viritetty. Kaksitoimisen aseen voi laukaista vaikka iskuvasara olisikin edessä.
Mutta varsinaiseen kysymykseen en osaa sanoa mitään, koska olen saman tyyppistä asetta hommaammassa itsekkin. Itseäni kiinnostaa erityisesti tuo Taurus Tracker Model 970 http://www.taurususa.com/products/product-details.cfm?id=392&category=Revolver
Kuinka tarkka tuo on? - Viänäse Tumi
...paskan puhujia.... kirjoitti:
On siinä meillä kanssa yksi oikeen nero. Vääntää puhetta kun p@skaa. FAKTA: Kun ase on yksitoiminen laukeaa se vasta, kun iskuvasara on viritetty. Kaksitoimisen aseen voi laukaista vaikka iskuvasara olisikin edessä.
Mutta varsinaiseen kysymykseen en osaa sanoa mitään, koska olen saman tyyppistä asetta hommaammassa itsekkin. Itseäni kiinnostaa erityisesti tuo Taurus Tracker Model 970 http://www.taurususa.com/products/product-details.cfm?id=392&category=Revolver
Kuinka tarkka tuo on?Eehä tua vätys " paskan puhuja" taljuu mittää. Iha ovat rakenteeltaa erilaesija yks- ja kakstoemiset reukut. Tietennii kakstoemisella voep ampuva ykstoemisena, mutta yks toemisella ee kakstoemisena. Ee tää iälijö tajjuukkaa asseette iha erilaesta rakennetta tolovana. Ee oo varamm ies kuulunna lattaasportistakkaa ku piästelöö moesta kakkaa.
- Paska!!!
Minulla oli vuosia sitten Taurus pistooli, semmoinen Beretta klooni, eikä sillä tehnyt mitään. luodit poikittain taulussa!
- ... möröt on paskoja, mutta...
Tähän väliin nyt yksi kysymys: Milloin sulla on ollut tuo Taurus ja ostiko sen silloin käytettynä vai uutena?
No kumminkin nuo edellisen vuosikymmenen klooni möröt
ovat olleet täysin paskoja, niin kuin edellä mainittiin. Mutta nämä "uudemman sukupolven" Taurukset on jo mielestäni verratavissa Ruugeriin tai muuhun saman tasoiseen aseeseen. Kun aletaan vertailemaan nykyistä Rugeria ja Taurusta, ei Taurus paljon häviä siinä. - Kale, tietämätön harrastelija
... möröt on paskoja, mutta... kirjoitti:
Tähän väliin nyt yksi kysymys: Milloin sulla on ollut tuo Taurus ja ostiko sen silloin käytettynä vai uutena?
No kumminkin nuo edellisen vuosikymmenen klooni möröt
ovat olleet täysin paskoja, niin kuin edellä mainittiin. Mutta nämä "uudemman sukupolven" Taurukset on jo mielestäni verratavissa Ruugeriin tai muuhun saman tasoiseen aseeseen. Kun aletaan vertailemaan nykyistä Rugeria ja Taurusta, ei Taurus paljon häviä siinä.Miten ampuissa huomaa onko ase yksi vai kaksi toiminen?????
- Viänäse tumi.
Kale, tietämätön harrastelija kirjoitti:
Miten ampuissa huomaa onko ase yksi vai kaksi toiminen?????
Hylsylöetä poestaessas ja uuvellee lattaellas kyllä huomoot jos revolis onni SA elikkä ykstoemine aenoastaa.
- Gosse från Mariehamn
Viänäse tumi. kirjoitti:
Hylsylöetä poestaessas ja uuvellee lattaellas kyllä huomoot jos revolis onni SA elikkä ykstoemine aenoastaa.
Taes raakka huomata panneesa lusikkasa soppaa mistee ee tiennä yhtikäs mittää. Alotti ressukka vieläe jonnii " perseestä" ketjusa. Vaehtaa tietennii nikkisä, mutta torvelo paljastuukkii het paekalla mokokma imukka-ukkeli.
- Perssiisstä
Gosse från Mariehamn kirjoitti:
Taes raakka huomata panneesa lusikkasa soppaa mistee ee tiennä yhtikäs mittää. Alotti ressukka vieläe jonnii " perseestä" ketjusa. Vaehtaa tietennii nikkisä, mutta torvelo paljastuukkii het paekalla mokokma imukka-ukkeli.
Lopettaako jo tuo helvetin savon vääntäminen ja sanokaa suoraan jos on jotain sanomista (ei näillä äijillä luultavasti ole).
Yksi/ kaksi -toimiset revoverit ovat loppupelissä kuitenkin erilaisia. - Huomaa.
Perssiisstä kirjoitti:
Lopettaako jo tuo helvetin savon vääntäminen ja sanokaa suoraan jos on jotain sanomista (ei näillä äijillä luultavasti ole).
Yksi/ kaksi -toimiset revoverit ovat loppupelissä kuitenkin erilaisia.Jos ase on virittämätön, eli hana on alhaalla niin 1-toimisella ei voi ampua. 2-toimisella voi, sillä kun vedät liipaisimesta virittäytyy ase itsestään.
- Gosse från Mariehamn
Huomaa. kirjoitti:
Jos ase on virittämätön, eli hana on alhaalla niin 1-toimisella ei voi ampua. 2-toimisella voi, sillä kun vedät liipaisimesta virittäytyy ase itsestään.
Kyllähä kumminni eron huomoo jo lattaessaa. Erilaeset onnii vempeleet.
- Gosse från Mariehamn.
Perssiisstä kirjoitti:
Lopettaako jo tuo helvetin savon vääntäminen ja sanokaa suoraan jos on jotain sanomista (ei näillä äijillä luultavasti ole).
Yksi/ kaksi -toimiset revoverit ovat loppupelissä kuitenkin erilaisia.Turhaha tiällä mittää sannoo, ee iän kuulu. Rivoliloette ero kääppii ilmi jo alaku- eekä loppupelilöessä. Missee oot torvelo oekee töessä? Killuuko siivousrättilötä vöessä?
- Selitäppäs mulle...
Gosse från Mariehamn kirjoitti:
Kyllähä kumminni eron huomoo jo lattaessaa. Erilaeset onnii vempeleet.
Miten eron huomaa asetta ladatessa? Otetaan vaikka Colt 1911 Goverment ja Beretta 92. Toinen on yksitoiminen.
- JUSSIVAAN7
MULLA WEINRAUH TAI JOTAIN SINNEPÄIN..SAKSALAINEN..OSTIN HANTAURUKSESTA..MAKS0I 298,00 ESITTELY ASEENA..AIKA HYVÄ AINAKIN 25M MATKALLA..6-TUUMAN PIIPULLA..ON SINISTETTY JA KAKSITOIMINEN...KESTÄÄ KAIKKI "MINI-MAKNUMIT"..ELI AINAKIN 450M/S LÄHTEVÄT PAUKUT...8 PAUKUN RULLA..SAA VISSIIN MYÖS WMR RULLAN..JUSSI
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420