joku väitti, että kun alkaa saada työkyvttömyyseläkettä, siitä peritään ensin pois saadut/edeltävät tuet !
(eli jos ihminen saa toimeentulotukea tai liiton rahaa, kun palkka on loppunut juoksemasta)
(eli jos ihminen saa toimeentulotukea tai liiton rahaa, kun palkka on loppunut juoksemasta)
Vastaukset 6
Vanhimmat
takautuvasti, eli saat eläkettä siltäkin ajalta (tak.) kuin olet saanut toimeentulotukea, eihän kahta etuutta(tässä tap.eläke toimeentulotuki) voi saada päällekkäin. Ihan loogista.
sen ajan kun eläkkeen käsittely kestää, saa hakija yleensä työttömyyskorvausta ja/ tai toimeentulotukea - kun päätös ja eläkerahat lopulta joskus tulevat, peritään takautuvista ensin päältä maksetut korvaukset ja toimeentulotuet.
Kurja homma on se, että kun kuukausien odottelun jälkeen lopulta päätös tulee ja maksupäivä, koko summa on minulla mennyt suoraan sossuntilille, sitten vain sieltä anomaan ja odottelemaan, että joku viitsisi laskea ne omat saatavansa ja laittaa erotuksen minun tililleni... Kelan mukaan moinen on laitonta, vain erotuksen pitäisi mennä suoraan perijälle, mutta aina se ei toteudu joten todellinen saaja saattaa joutua odottamaan eläkettään ja vieläpä tappelemaan siitä paljon päätöksen ja maksun jälkeenkin.
Törkein tempaus oli se, kun sossu väitti perineensä ja pitävänsä koko summan itsellään tulevia toimeentulotukia varten. No, sehän in tietenkin laitonta ja kumoutui valittuksesta, sillä eläke sen verran, että minulle ei myönnetä sen kanssa toimeentulotukea!
Eli joku virkailija olisi ilmeisesti napannut omaan taskuunsa.
Eli tarkkana kannattaa olla summien kanssa, että saa omansa!
en tiennyt eläke maksetaan takautuvasti,
siis jos myönteinen päätös tulee.....
Tuo sossulle maksetun summan suuruushan riippuu maksajasta, ei sossusta! Käytännössä juuri mikään taho ei maksa jostain tietystä kuukaudesta eläkettä esimerkiksi 200 euroa sossulle ja 200 euroa asiakkaalle, koska eihän eläkelaitos (tässä tapauksessa esimerkkinä) tiedä paljonko toimeentulotukea on asiakkaalle maksettu!
Otetaan esimerkkinä tapaus, että sosiaalitoimi on maksanut asiakkaalle 500 euroa toimeentulotukea ja perii takautuvasti maksetun eläkkeen toimeentulotuen korvaukseksi. Tässä tapauksessa eläkelaitoksen pitäisi siis soittaa ennen päätöksen tekoaan sosiaalitoimeen, että paljonko sieltä on maksettu toimeentulotukea asiakkaalle kyseiseltä kuukaudelta. Jos myönnetty eläke on vaikkapa 700 euroa, pitäisi eläkelaitoksen jakaa maksuerä kahteen, toinen puoli 500 euroa sosiaalitoimeen ja 200 euroa asiakkaalle. Tämä aiheuttaa tuplatyön. Tällaisissa tapauksissa yksikään eläkelaitos ei sosiaalitoimeen ehdi soitella ja udella summia (vastaanvanlaisia tapauksia siis kymmeniä päivittäin eläkekäsittelijällä!) vaan he laittavat koko 700 euroa sosiaalitoimeen, josta sossu perii omansa eli 500 euroa ja palauttaa asiakkalle 200 euroa.
Jos myönnetty eläke onkin vaikka vain 200 euroa, jää koko summa sosiaalitoimeen korvaukseksi jo maksetusta toimeentulotuesta eläkepäätöksen odottamisen ajalta (asiakas saanut tt-tukea siis em. 500 euroa). Viestiä siis maksajan suuntaan eikä rahan vastaanottajan.
päätös toimeentulotuen takaisin perinnästä sellaisessa tapauksessa, kun päätös eläkkeestä on jo annettu mutta eläkettä ei ole vielä maksettu, voi sosiaali vaatia maksettua toimeentulotukea eläkkeestä itselleen. Näin ainakin normaalitapauksessa tehdään. Ennen eläkepäätöstä maksettuja toimeentulotukia ei tietenkään peritä.
Eikä noita päätöksenjälkeenkään maksettuja voida periä kuin sen verran mitä eläkkeen ja minimitoimeentulon erotus on.
Mutta erikseen ovat sitten kelan maksamat muut etuudet.
Takaisinperintä tulossa olevasta etuudesta on sallittua vain siinä tapauksessa, että päätöksessä jolla tukea on myönnetty on myös mainita siitä, että myönnetty tuki peritään takaisin [eläkkeestä].
Ellei päätöksessä ole merkintää takaisinperinnästä niin kunta voi tietyin edellytyksin hakea oikeutta peria myönnetty etuus takaisin hallinto-oikeudelle tehtävällä hakemuksella 3-5 vuoden kuluessa siitä kun tuki on myönnetty.
Eli jos takaisinperintämerkintää ei päätöksessä ole niin takaisinperintä on kielletty.
-toimeentulotukilain 20´§:
"Päättäessään toimeentulotuen myöntämisestä toimielin [viranhaltija] voi samalla määrätä, että «toimeentulotuki» tai osa siitä peritään takaisin."
Petri Nurminen
julkishallinnon asiantuntija
datanomi
http://www.netfi.fi/toimeentulotuki/