Löytyykö applea

tarpeeseeni

Eli ajattelin, että ostan joko pc pöytäkoneen ja applen macbook läppärin tai sitten pelkästään applen macbookpro läppärin.

Jos ostan pelkästään MBP:n niin haluan liittää siihen ulkoisen näytön, hiiren ja näppäimistön. Myös tulostimen tarvitsen. Näyttö, hiiri ja näppäimistö tulee vain käyttömukavuuden takia, pelata en aio jos tähän koneeseen päädyn. Jos haluan pelata niin ostan pöytäkoneen erikseen.

Kysynkin, että missä MBP versiossa on tarpeeksi portteja näiden kaikkien liittämiseen (mieluusti langattomana) ja paljonko tämä versi maksaa. Kelpaako macin kanssa ihan perus ulkoinen näyttö vai pitääkö sen olla ns samaa sarjaa. Entä tulostimen kanssa? Aion ostaa laser väritulostimen.

4

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeeksi.

      Ulkoinen näppis ja hiiri kannattaa hommata Bluetooth-malleina, se tekniikka toimii Macissa oikein hyvin eikä kuluta yhtäkään porttia. Yleensäkään aito langattomuus ei tietenkään portteja kuluta, jos ei tarvita jotain mötiköitä.

      Näyttö menee MBP:ssa tietenkin DVI-liitäntään. Kaikki näytöt käyvät 30-tuumaisiin saakka (dual link), on aivan äärimmäisen harvinaista että jokin malli kiukuttelisi.

      Lasertulostin pannaan todennäköisesti USB-liitäntään ellei se ole verkkomallia. Mac-yhteensopivia malleja on vaikka kuinka paljon. Toki aina pitää varmistaa toimivuus Macissa tästä huolimatta, ettei vahingossa osta jollain Windows printing systemillä varustettua romua.

      Langattomasta tulostamisesta kannattaa kysyä vaikka Hopeisesta Omenasta, en ole siihen vihkiytynyt, mutta käsittääkseni siinä tapauksessa tulostin kytketään USB:lla Airport-reitittimeen joka on ostettava erikseen.

      MBP:lla voi toki pelata, näytönohjain on aivan kohtuullinen siihen.

      MBP maksaa tällä hetkellä alkaen noin 1700 euroa riippuen tietysti mistä ostaa.

      • jotakin että

        noin halpa vain 1700 euroa, kyllä jotain vielä halvalla saa. Jo on rahastus huipussaan, vastaavan tasoisen koneen saa 1000 eurolla kun ei ota applea.


      • ruojake

        Bluetooth on macissa hyvä ratkaisu ja macbookpro hieno ja hintansa arvoinen kokonaisuus, kallis tietysti niiden mielestä jotka ei pysty sijoittamaan pro-laatuun, he taas lähettelee acereitaan pitkille euroopan huoltokiertueille torvet töristen.


    • Itsellä macbook pro 15# joka reissaa mukana, mutta kotona ollessa kytken sen 24tuumaiseen näyttöön & ulkoiseen näppikseen (bluutuutti hiiri) usb laitteet kotona valmiiksi kiinni usb hubissa jolloin näytön kaapeli ja 1 kpl usb piuhoja kiinni koneeseen ja kaikki laitteet on kytketty. Omistan myös airport extreme langattoman tukiaseman (muun merkkisiäkin saatavilla) jossa usb portti. Tulostin ekä 500gb hd kytketty tuohon jolloin muutkin koneet voivat tulostaa ja käyttää yhteisiä tiedostoja "langattomasti" tai sitten 1gb lanin kautta. Toki usbien määrä vähän pienehkö, mutta ulkoiset levyt itsellä fw800 (tuplasti usbia nopeampi) ja hiiri blöötööt niin noilla kahdellakin olen pärjännyt...usb hubi kun on käypä keksintö etenkin tässä "telakointi" vaiheessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5046
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4146
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3126
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2168
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2116
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe