Hei.
minulla on noin 11-kuinen sakemanni narttu, semmosta kysyisin, että onko isokokoisille ja voimakkaille koirille jotain "vahvaa" esim, flexiä, meillä ihan perus nahkahihna, ja se tuppaa oleen vähän huono, kun kuitenkin koira tykkää kovin niistä pusikoista, eikä itse sinne viitsis mennä kykkiin. =)
hihna ja panta
12
1430
Vastaukset
- fleksejä
aika vahvojakin.En kyllä kuitenkaan kannata vähänkään isommalle koiralle fleksiä. Ensinnäkin se on mielestäni käteen aika epämukava ja kun koirasi tulee täysikasvuiseksi, on sinun aika vaikea sitä ko.remmillä hallita. Sakemanneista löytyy aika paljon remmirähjiä ja silloin fleksi on aika turha väline. Kunnollinen nahkahihna ja panta on paljon parempi vaihtoehto.
- Py..lystä
Fleksillä on helppo ainakin opettaa koirasi vetämään remmissä. Se on idioottimaisimpia vehkeitä, joihin työntää rahansa. Osta mieluummin pitempi liina, niin ei tarvitse siellä metsähallituksen puolella kulkea jos sen koiran sinne on ylipäätään päästävä.
Kukaan ei ole sen ihmeellisempi käyttäjä että pystyisi kelaamaan koiransa hätätilanteessa nopeasti kyseisellä vehkeellä viereensä, jos siihen ei ole tullut jtn automaattista vetokelausta?!! Lisäksi se ei näytä pysyvän ihmisten kädessä se kela osa puoliksikaan niin hyvin kuin remmi. Eniten vaaratilanteita lenkkeillessä aiheuttavat juurikin nämä fleksin nokassa hiissantuvat koirat, pienet ja isot. Älä tuhlaa rahojasi, sillä hinnalla saat jo pari laadukasta, pitempää remmiä! - mmira
Py..lystä kirjoitti:
Fleksillä on helppo ainakin opettaa koirasi vetämään remmissä. Se on idioottimaisimpia vehkeitä, joihin työntää rahansa. Osta mieluummin pitempi liina, niin ei tarvitse siellä metsähallituksen puolella kulkea jos sen koiran sinne on ylipäätään päästävä.
Kukaan ei ole sen ihmeellisempi käyttäjä että pystyisi kelaamaan koiransa hätätilanteessa nopeasti kyseisellä vehkeellä viereensä, jos siihen ei ole tullut jtn automaattista vetokelausta?!! Lisäksi se ei näytä pysyvän ihmisten kädessä se kela osa puoliksikaan niin hyvin kuin remmi. Eniten vaaratilanteita lenkkeillessä aiheuttavat juurikin nämä fleksin nokassa hiissantuvat koirat, pienet ja isot. Älä tuhlaa rahojasi, sillä hinnalla saat jo pari laadukasta, pitempää remmiä!Juu, käväsin eilen ostamassa sitten 35e flexin (max.60kg koirille), tuntuu paljon mukavemmalta lenkit ja koirakin nauttii! Olen tyytyväinen.
mmira kirjoitti:
Juu, käväsin eilen ostamassa sitten 35e flexin (max.60kg koirille), tuntuu paljon mukavemmalta lenkit ja koirakin nauttii! Olen tyytyväinen.
olet tyytyväinen. Tuolla rahalla oisit saanut monta hihnaa pitempää tai lyhempää. Sinä et sillä vehkeellä saa koiraa hallittu mitenkää jos päättää lähteä tien yli tai jalkakäytävän yli. Sama onko lukitus nappi vai ei. Koira menee siinä ajassa monta metriä kun kerkeet edes reagoida koiran menemiseen.
- oppii kyllä
silimat kirjoitti:
olet tyytyväinen. Tuolla rahalla oisit saanut monta hihnaa pitempää tai lyhempää. Sinä et sillä vehkeellä saa koiraa hallittu mitenkää jos päättää lähteä tien yli tai jalkakäytävän yli. Sama onko lukitus nappi vai ei. Koira menee siinä ajassa monta metriä kun kerkeet edes reagoida koiran menemiseen.
Muutaman kerran kun koirasi aiheuttaa vaaratilanteita sivullisille, sinulle, tai itselleen, huomaat ettei kannattanut olla kovinkaan tyytyväinen.
Nim. kokemusta on. - Hankala
oppii kyllä kirjoitti:
Muutaman kerran kun koirasi aiheuttaa vaaratilanteita sivullisille, sinulle, tai itselleen, huomaat ettei kannattanut olla kovinkaan tyytyväinen.
Nim. kokemusta on.on iso koira hallita, kun koira sattuu olemaan pitkällä narulla ja huomaakin yllättäen jotain mielenkiintoista. Kokeileppa huvikseen, saa koira olla henkisesti todella hyvin hallinnassa, että flexin käyttö on turvallista. Itse kierrän fleksilliset koirat todella kaukaa, monia vaaratilanteita erityisesti isot koirat ovat aiheuttaneet.
- ...rimpautan
Flexi on kyl vihoviimeinen minkä ottaisin koiralleni. Koira kulkee ylitien ymym ja on näin vaaraksi muille tiellä kulkijoille. Vaik siin onkin se lukitusnappi, ei se lukitse välittömästi, koirasi ehtii jo kipasta toisaalle. Luota vain nahkahihnaan ja ryömi puskissa.
Pyöräilen myös paljon ja tapanani on kelloa soittaa kun lähestyn koiraa ja isäntää,vaikka koira olisikin nätisti sivula. Koskaan ei voi tietää,jos se vaik pomppaaki siit yhtäkkii sivulle ja näin on vaaranpaikka käsillä. Mutta saan osakseni usein vihaisia katseita kun soitan kelloa, että näin. - nykyisin hihnallinen...
Sen jälkeen kun taannoin (5v sitten) ostin flexin metsästysrotuiselle, vantteralle koiralleni tuttavan suosituksesta, en osta moisia höpötyksiä enää ikinä.
Flexi oli ihan oikein ja jopa isommalle koiralle mitoitettu mitä koirani painollisesti oli ja niin vain kävi, että kun koira otti ja nykäisi riemulaukkaan flexin päässä, niin flexistä lensi pellolle kaikki sisälmykset komeassa kaaressa ja koira tietenkin karkuun. Siinä sitten juostiin perätysten kuin ellun kanat koiran kans pitkin pöpelikköjä kissaa ja hiirtä, minulla kädessä yhä flexin sisälmykset ja toisessa kädessä tiukasti flexin kahvaosa, jolle ei käynyt kuinkaan. Noh, naapureilla oli ainakin hauskaa, mutta itse en enää mistään hinnasta flexiä laita. :D- juhannuksen kunniaksi
Aloittaja kysyi neuvoa. Äänin muut vastaan yksi flexi todettiin kelvottomaksi ainakin seefferille.
Joten tämä viestiketju tuomitseen felxin, neuvoa antavassa keskustelussa.
Tästä aloittaja voi tehdä omat johtopäätöksensä.
Hyvää juhannusta! - nyt mikään kilpailu ole
juhannuksen kunniaksi kirjoitti:
Aloittaja kysyi neuvoa. Äänin muut vastaan yksi flexi todettiin kelvottomaksi ainakin seefferille.
Joten tämä viestiketju tuomitseen felxin, neuvoa antavassa keskustelussa.
Tästä aloittaja voi tehdä omat johtopäätöksensä.
Hyvää juhannusta!Eiköhän jokaisella ole oikeus omaan mielipiteeseensä? Ei täällä kukaan yritä toista käännyttää käyttämään/olla käyttämättä flexiä, vaan kertoo omia kokemuksiaan ja mielipiteitään aiheesta. Aika perseelleen menisi maailma, jos pitäisi tämänkin keskustelupalstan perusteella alkaa elämään. Meillä on kaksi sakemannia; toisella käytetään flexiä, toisella hihnaa. Että se siitä. Ja jussia kaikille.
- oli yhdistelmä
nyt mikään kilpailu ole kirjoitti:
Eiköhän jokaisella ole oikeus omaan mielipiteeseensä? Ei täällä kukaan yritä toista käännyttää käyttämään/olla käyttämättä flexiä, vaan kertoo omia kokemuksiaan ja mielipiteitään aiheesta. Aika perseelleen menisi maailma, jos pitäisi tämänkin keskustelupalstan perusteella alkaa elämään. Meillä on kaksi sakemannia; toisella käytetään flexiä, toisella hihnaa. Että se siitä. Ja jussia kaikille.
fleksi ja saksanpaimenkoira. Kätevä se oli tietyissä tilanteissa varsinkin tuon vanhuksen kanssa, joka ei oikein enää kuule, eikä sitä siksi voi pitää vapaana joka paikassa.
Koira pitää olla hyvin hanskassa jos flekseillä aikoo.
Luovuin fleksistä, koska kolmatta en aio enää hankkia. Nuorempi koira näki ojassa kissan, ihan pieni nyppäys vaan tuntui kun fleksinnaru meni poikki, naru kelautui sisälle ja koira paineli jo kissan perässä. Edelliskerralla puolivuotias sakupentu näki jäniksen ja niin taas mentiin, tyhjä fleksi minulla vaan kädessä.
Liian vaarallista saalisviettiselle koiralle.
- Sarita
Sakemanni uros ja hihna. Paras vaihtoehto ollut meillä ehdottomasti flexin jälkeen. Jo pentuna tuli paniikkitilanne kun syyslehdet niin mukavasti lähti lentoon ja oltiin ajotien vieressä kävelytiellä. Reaktion nopeuksista sanoneet puhuu asiaa, valitettavasti. Ei kannata potkia tutkainta vastaan :-)
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491