Olen vasta viime päivinä alkanut seuraamaan jalkapalloa ja nyt olen jo fudiksen niinsanottu ultrafani. On kuitenkin paljon asioita joita en vielä kunnolla ymmärrä. Suuresti ihmettelen miksi selostajat sanovat usein että "tuomari antaa keltaisen kortin" ja silti hän laittaa sen omaan taskuunsa. Kuinka monta keltaista korttia tuomarilla on annettavana? Mitä jos kortit loppuvat kesken? Antaako tuomari myös punaisia kortteja? Keräilevätkö pelaajat noita kortteja ja vaihtelevatko he niitä toistensa kanssa niinkuin keräilykorteilla on tapana tehdä?
Terveisin Fudishullu Pellervo ja B-patsas
Keltaiset kortit
8
891
Vastaukset
- -78
ei ne mitään keräilykortteja ole.
- Buffon
Lätkäpelissä kilvoitellaan maali-ja jäähykuninkuudesta, ja molemmat ovat yhtä tavoiteltuja. Potkupallossa ei näillä korttien saamisilla ylpeillä, päinvastoin.
- -78
just niin
- kelt.pun
Futiksen perussäännöt, kortit
Keltaisia kortteja saadaan liukutaklauksilla, tönimisellä ja liukutaklauksilla. Joka kerta kun pelaaja saa keltaisen, kortti tulisi laittaa taskuun.
Punaisia kortteja saa vain harvoin, esim. käsipelillä tai jos raiskaa toisen pelaajan/avustavan tuomarin kesken peliä. Punaisia on vain harvoilla häirikköpelaajilla.
Vihreä kortti on paras, jos tuomari viheltää pelin poikki ja näyttää vihreää korttia pelaajalle, pelaajan joukkue saa yhden maalin ja kyseinen pelaaja saa oikeuden näyttää mitä tahansa ottelun aikana keräilemäänsä korttia vastapuolen (tai omalle) pelaajalle, korkeintaan kuitenkin 2 kertaa.
Yleensä vihreän kortin jälkeen kyseinen pelaaja antaa vastustajan maalivahdille punaisen kortin ja näin varmistaa voiton.- jana
en hirvein usein näe hauskoja viestejä mutta tolle naurettiin kyllä joku 10 min :DD
- vaihdetaan....
pelin lopussa samalla kun vaihdetaan paitoja. Parhaiden pelaajien kortit ovat kymmenientuhansien eurojen arvoisia ja niitä myydään huutokaupoissa.
- KDS
Totta! Kuulin jopa että joku oli ostanut Francesco Totin keltaisen kortin 70 000 eurolla huutokaupassa.
Siis mitä, minkälainen idiootti pitää olla että esittää/aloittaa tälläsen topicin?
- :Dasd
Succesful troll is succesful
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581