Hei!!
Etsin kaikkia ZIWAGO'S C-PENTUEESTA koiran ottaneita!
Minulla oli kyseisen pentueen emä sijoituksessa, ja pentujen kuulumiset kiinnostaa.
Lisäksi haluaisin keskustella koirien paperiasioista, joita ei ole hoidettu ihan niin kuin olisi pitänyt.
Mikäli teillä on koira kyseisestä pentueesta, ottakaa yhteyttä: [email protected]
Etsin kaikkia ZIWAGO'S C-PENTUEESTA koiran ottaneita!
Minulla oli kyseisen pentueen emä sijoituksessa, ja pentujen kuulumiset kiinnostaa.
Lisäksi haluaisin keskustella koirien paperiasioista, joita ei ole hoidettu ihan niin kuin olisi pitänyt.
Mikäli teillä on koira kyseisestä pentueesta, ottakaa yhteyttä: [email protected]
Vastaukset 64
Vanhimmat
mitä jättivät tekemättä?
Pentuehan on rekisteröity. Jäikö takuumaksu maksamatta takaisinpäin vai mitä. Mukavaa, että joku puhuu oikeilla kennelnimellä eikä vain vihjaile.
heh
me tiedetään kyllä että vakuusmaksua ei ole uupumassa kun emän omistaja otti pennun.
ja rekisteröitykkin on, kuten helppo todeta.
Rekisteröity kyllä on. Paperit vielä olisi kova sana. Eiköhän kasvattajan pitäisi ne lunastaa. "Pennut" on jo yli vuoden ja paperit edelleen kennelliitossa
rotujärjestöön?
Uus avuttomuus on päivän muotisana.
Voishan sitä ottaa joka paikkaan yhteyttä. Ei se niin vaan käy soittamalla kennelliittoon. Vain kasvattaja voi paperit lunastaa. Jos esim pennun ostajat vaatii kennelliitolta paperit. Kasvattajalta lähtee rekisteröintilupa.Mmmmm no ehkä se vois olla toisaalta hyväkin...Ken tuntee ken ei
joskus vaa ei o rahaa rekkareit lunastaa. oisko mittää jos ostajat pistäs kimpassa kolehdin ja maksas rekisterikirjat?
vai onks vittumaisuus valttia?
ostajat oo paperinsa maksanu jo pennun ostaessaan, miks niiltä enää pitäis kolehtii keräillä?
täyden hinnan kuuluu rekkarit saada. Ei ole ensimmäinen kerta kun ko. paikassa on asiat hoitamatta.
Ja apu löytyy täältä? Kyllä Kennelliittoon pennun ostaja voi ottaa yhteyttä, jos paperit alkavat viipyä, ja pitääkin ottaa. Ei se niin vaikeata ole. Täällä asiasta urputtaminen on kyseenalalaista, kun käyttää kohteen nimeä, nimimerkin takaa?
saa ihmisille vipinää kinttuihin. Tätä palstaa luetaan paljon. Kukaan ei voi haukkua täällä ketään nimimerkin varjossa olematta silti vastuussa kirjoittamisistaan. Kirjoituksen aloittaja on laittanut sähköpostiosoitteensa ja kertonut omistavnsa ko. pentueen emän.
Oletetaan, että olet ottanut pentueesta koiran ja olet menossa BH-kokeeseen. Et voi sitä tehdä koska koiran rekisteripapereita ei ole lunastettu, se ei siis kaikesta huolimatta ole vielä virallisesti rekisteröity, kun rekisteröintiä ei ole maksettu. Näin kennelliitto asiasta ilmoitti, kun sieltä asiaa kyselin.
Asian voi viedä kuluttajaasiamiehelle tai kennelliitton käsiteltäväksi, mutta ei kukaan luovuta niitä papereita ennenkuin kasvattaja on ne maksanut. Tässähän ei ole riitaa siitä kenen kuuluu ne paperit maksaa. Kasvattaja vain on ottanut rahat eikä ole lunastanut papereita.
minkäs hintanen lasku tuo näiden pentujen rekkakirjat on?
Ei varmaan ole ainoa ahdingossa oleva kasvattaja.
kun kolleegat huomaa tilanteen niin sitten vasta lävähtää. Sitä odotellessa.
Sonja toki on oikealla asialla.
kavattajalla asiat rempallaan, ei voida enää puhua hetkellisestä tilantesta. Jos kasvattaja tietää jo pentuetta teettäessään, ettei ole rahaa lunastaa papereita, niin kyseessä on petos.
Silloin kun ei ole rahaa, niin ei reissata näyttelyissä ja kissanristiäisissä ympäri maailmaa. Ensin maksetaan velvoitteet ja vasta sitten ostellaan uusia koiria. Miksi pitää haalia kaikenmaailman rodut ja koirat kotiin jos rahat eivät riitä. Tämä koskee kaikkia kasvattajia. Kasvattaminen suuressakaan mittakaavassa harvoin tuottaa muuta kuin kuluja, ellei ole jotain muuta oheistoimintaa esim. koirahoitolaa tai koulutuspalveluita jonka tuloilla voi peittää kasvatuksen tappiot
laita kunnon artikkeli hesariin ,,media ja suomen oikeuslaitos hoitanee loput.
Ja toisten asioiden huolehtijota, talousneroja, sormenheristelijöitä mitä hyvänsä hihhuleita täällä moralisoi kasvattajien ja kasvattien välisiä ristiriitoja. Yököttää
asioista pitäisi puhua.
Jos kasvattaja ei vastaa puheluihin, on oltu yhteydessä kennelliittoon, poliisille on tehty rikosilmoitus, mitään ei silti kasvattajan puolelta kuulu. Eikö pennunomistajilla ole oikeutta kertoa ja varoittaa seuraavia pennunostajia, että ei maksa koko summaa ennenkuin paperit ovat käsissä. Nythän ei ole kyseessä mikään riita tai tulkintatapaus.
Kasvattaja on selkeästi jättänyt maksamatta rekisteröintimaksun ja pennut ollaan poistamassa rekisteristä 30.6.08.
Tämän päivämäärän jälkeen on kotona paperiton, sekarotuinen koira!!
Olisihan kasvattaja voinut täällä kertoa miksi hän on toiminut näin tai ainakin olisi voinut kertoa pennunomistajille miksi toimii tällä tavalla.
otitko huomioon sen, että kasvattaja voi olla sairastunut vakavasti tai jopa kuollut eikä siksi vastaa
menneenä vuonna on näyttelyissä leijunut?
Moi! Onko sulla koira ko. pentueesta? Ota ihmeessä yhteyttä jos on, mulla on musta Ziwagos Caramel, Cara. Terv. Anne Jokinen, kennel Suzyco, Tre [email protected]
itsellä henkilökohtaisesti kokemuksia kyseisestä kennelistä ja sama ongelma oli silloinkin. Otin yhteyttä kasvattajaan useasti ja lopuksi sanoin hänelle tiukasti ottavani yhteyttä kuluttaja-asiamieheen,(koska koirakaupat kuuluvat sinne) ja myös ottavani yhteyttä kennelliittoon. Sain rekkarini uhkailun kautta, olisin laittanut asian vireille, jos en niitä olisi saanut. Kasvattaja olisi saanut rekisteröintikiellon, käsittääkseni. Ensimmäinen ja viimeinen Ziwagos's koira !
Miksi ei pidetä normi käytäntönä että jos rekkareita ei saa luovutuksen yhteydessä, siitä pennusta jätetään maksamatta niiden summa ja sit ne saisi postiennakolla lunastaa?
No niin.
Pahoittelen että aikaa on kulunut, en ole netissä joka päivä, enkä ihan joka toinenkaan.
Ensinnäkin niille, joita häiritsee nimimerkin takaa kirjoittelu, koko nimeä en todellakaan ole valmis esille laittamaan, mutta jospa tuo helpottaa.
Ja toiseksi, en olettanut täältä löytyvän apua asiaan, vaan: yritin etsiä kysesten pentujen omistajia jotta voisin heitä informoida millä tolalla asiat on.
Itse tiedän missä mennään, olen ollut yhteydessä kennelliittoon, kuluttajaneuvojaan ja poliisiin.
Mutta nyt pentuetta uhkaa rekisteristä poistaminen, ja siksi yritän etsiä käsiini omistajia jotta kaikki olisi tilanteen tasalla. Koska jotain olisi vielä tehtävissä, mutta minä en voi sitä omistajien puolesta tehdä.
Mikäli täällä on nyt kyseisestä pentueesta pennun ostaneita, ettekä halua ottaa yhteyttä minuun, ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä kennelliittoon, paikkakuntanne kuluttajaneuvojaan ja poliisiin!
Minun nevuoni on, mikäli kasvattaja ei tämän kk:n aikana papereita lunasta (jolloin pentue poistuu rekisteristä), soittaa kennelliitton, tehdä erikoislupa-anomus saadakseen itse lunastaa oman koiransa paperit (kyllä, sitä ei pitäisi joutua tekemään, ja kun tähän pisteeseen on tultu, on mielestäni kasvattaja velvollinen korvauksiin!), tehdä kirjallinen valitus kasvattajan toiminnasta sekä kennel- että Saksanpaimenkoiraliittoon, ja rikosilmoitus poliisiille.
Jos jollain on vielä tarvetta jurputtaa niin antaa tulla, mutta toivottavasti tämän lukee myös ne joilla näitä koiria on.
t:Sonja
[email protected]
rekisteri kirjat pentujen omistajille ilman erimaksua. onhan heidän oma jäsenensä pettänyt asiakkaita. Kennelliiton tulisi peria oikeusteitse kasvattajalta rekisteröintikulut.
kennelliitto vaan ei rahaa tuhlaa oikeustoimiin.
ja kun tollasilta kasvattajilta ei euroakaan koskaan saa.
kennelliitto on vaan rahastuslaitos, ei niitä kiinosta sen enempää kasvattajan kun koiranostajan etu!
kasvattajana allekirjoittamaan.
Lisätään siihen vielä, ettei niitä kiinnosta oikeastaan ne koiratkaan, eikä niiden terveys.
Toki on hyvä että asiasta keskustellaan, ja jokainen saa olla mitä mieltä haluaa, mutta muistuttaisin vielä, että minun motiivini tuoda asia tänne oli aianoastaan saada kiinni kyseisestä pentueesta koiran ottaneita.
Kun minulla ei omistajien nimiä tai yhteystietoja ole, ja kun asia on menossa tähän opisteeseen että vaara pentujen rekisteristä poistamiseen on olemassa, on mielestäni minulla velvollisuus yrittää saada näitä ihmisiä kiinni jotta voisin heitäkin asiasta informoida.
Valitettavan vähän olen heitä kiinni kuitenkaan saanut, edes muutaman, ja sekin on paprempi kuin ei mitään.
Toivottavasti tavoitan vielä lisää.
Mutta tarkoitus ei siis ollut hakea huomiota tai myötätuntoa, jos jollakin on hyviä neuvoja, niistä on apua, mutta lähinnä siis kaipailen koirien omistajien yhteydenottoja.
t:Sonja
kaikkipa ei tällä palstalla viitsi ruutua tuijottaa. itselläni on pentu tästä pentueesta ja tiedän ettei niitä -TÄNÄÄN- poisteta rekisteristä.
joka ne paperit haluu, ottaa yhteyttä kennelliittoon ja tekee kirjallisen selvityksen, maksaa rekkausmaksun ja saa paperit. loput odottaa sitten kasvattajan lunastamia papereita. niinku mä.
Niin, ei poisteta tänään, ei. Mutta kesäkuu on mennyt, kasvattaja jättänyt paperit lunastamatta (juu, olen tarkistanut asian kennelliitosta), ja elokuussa asia menee lautakunnalle käsittelyyn. Siihen asti on siis aikaa omistajilla lunastaa papereita, mutta kasvattaja niitä ei käsittääkseni enää saa.
Eli sitä odotellessa...
t:Sonja
miks kasvattaja niitä ei enää saa?!?!?!
käsittääkseni 2 mahdollisuutta lunastaa rekkarit. Jos hän ei niitä lunasta, niin ei hän enää niitä tule saamaan. Nyt uuden käytännön tultua, en tiedä kuinka nyt edetään kennelliitossa, mutta ennen oli noin. Korjatkaa joku, jos olen väärässä !
Kun kasvattaja on pennut rekisteröinyt, on hänellä sen jälkeen tietty aika jona hän voi paperit lunastaa. käsittääkseni tämä aika on puolivuotta, sillä aika on nyt mennyt umpeen, kun tämä ko. pentue on tammikuussa rekattu.
Paperit on kasvattajalle lähetetty useaan otteeseen, mutta hän ei ole niitä käynyt postista hakemassa ja lunastamassa itselleen, jolloin ne ovat toistuvasti palautuneet kennelliittoon.
Nyt tämä aikaraja on mennyt, eikä kasvattaja voi enää papereita saada.
Ainoa oljenkorsi on, että jokainen koiran kyseisestä pentueesta ostanut lähettää kennelliitton anomuksen lunastaa itse paperit, mukana tulee olla kuitti (kauppakirja) todisteena että ko. henkilö todella omistaa koiran.
Kasvattajalautakunnan kokous on 22.8, jossa asia käsitellään. Sen jälkeen pentue todennäköisesti poistetaan rekisteristä, jolloin ei edes omistajat saa koirilleen papereita.
Papereiden lunastaminen maksaa, tottakai, mutta muita vaihtoehtoja ei enää ole, mikäli haluaa paperit koiralleen saada.
Mikäli koirasta on ostettaessa täytetty kennelliiton lomake "sopimus koiran kaupasta", on koiran omistajalla oikeus saada koiran hinta takaisin (kauppaehdot, kohta 5.), kun papereita ei koiralle kasvattaja pysty enää antamaan. Tästä asiasta kannattaa olla yhteydessä oman paikkakuntansa kuluttajaneuvojaan, mikälikasvattajaa ei saa kiinni tai hänen kanssaan ei voi keskustella.
Suosittelen todella yhteydenottoa kennelliiton suuntaan, jos paperit koiralleen kokee tärkeiksi.
-Sonja
Kovasti kiitokset sille kasvatin omistajalle joka paperit lunasti. "Meillä" äidilläni Cujo sijoituksessa joten paperit tuli hieman eri kautta.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/93691.shtml
Onko jollain jo Zivago´s on tuo hämeenkyröläiskennel?
Toinen kennel on Aamuruskon, tämä tieto on jo virallinen.
että tältä kenneliltä on useita pentueita eikä jalostustietokannassa mitään merkintöjä (esim. viime kesän eräästä pentueesta) eli AINOA ET OLE ETKÄ AINOAKSI JÄÄ. Ja että nämä ketjussa mainitut kennelit ovat melkein yhtä kuin sama kenneli. Olen ollut molempien naisten kanssa tekemisissä saman koira-asian tiimoilta! Tähän vielä kolmanneksi lisäisin edesmenneen pahamaineisen Tsirnikan kennelin, niin johan on KARHUKOPLA. Tsirnikahan sai jo aikaa sitten poliisit niskaansa (täällä sakemannipalstalla siitä onkin pitkä keskustelu vuodelta 2005...). Niin, valitan, mutta nämä naiset ovat julmia, vaikka vaikuttavat niiiin mukavilta. Nettisivutkin kauniita kuvia täynnä. Kun joku kenneli lakkautetaan, käytetään kaverin kenneliä. Tehdas jatkaa toimintaansa aina vaan! Ikävä kyllä kennelliitto on voimaton, ja niin kai jopa poliisi... En tahtoisi olla pessimisti, mutta papereita koirallesi et taida saada. Toivottavasti se on kuitenkin mieleltään terve yksilö.
Selailin näissä koira-asioissa nettiä. Tähän keskusteluun en olekkaan törmännyt. Nämä kirjoitukset on aikas vanhoja jo, mutta olen ihan yllättynyt tästä. Mulla on Ziwago´s uroskoira eikä ollut mitään ongelmia minkään papereiden kanssa. Kaikki hoitu just jetsulleen. Ja tolla poitsulla teetettiin pentue ja kaikki maksut mulle tuli ihan ok. Näyttelyssä käytiin yhdessä ja kasvattaja kävi meillä kotonakin antamassa koulutusta. Mutta sitten kylläkin sattui sellainen asia, ettei kasvattajaan saanut enää yhteyttä - ei saa tänä päivänäkään. Onkohan siellä sitten jotain taloudellista häikkää vai mitä on. Kyllä siinä vaiheessa pitäis jo panna pillit pussiin jos näin on. Täytynyt tapahtua jotain kummaa.
Muistelen että olisi lopettanut kavattamisen, taitaa olla kohta 3v viimesestä pentueesta?
Moi! Mä jo kertaalleen laitoin viestiä, luulin että siä oli Nemon nyk. om. Mut anyway, mul on musta Caramel, Cara ja soitin skl:n, niin lähettävät juuri Marille uuden laskun ja ellei lunasta papereita, ei saa enää yhtään pentuetta rekisteröityä ja kun olin äänessä Marin kans, niin lupas lunastaa paperit. Kerrotko jotain Caran ihan pikkupentuajoista sun luonasi? Terv. Anne Jokinen, kennel Suzyco, Tre
Jaa lupas vai lunastaa :-D hehhee, arvaas paljo ne maksaa ja mistä se nyt sais rahaa niihin ku ei aiemminkaan ole saanut?!
perille omistajille. Ota se kirjoilu ja mesominen pois sivuiltasi. Ei anna todellakaan hyvää kuvaa sinusta alkavana rodun kasvattajana.
En ole omasta mielestäni kiroillut tai mesonut C-pentueesta, vaan kysellyt sisarusten perään...ei ole vielä löytynyt kuin 1, mutta hyvä sekin. Terv. Anne Jokinen, kennel Suzyco
etusivu. Eikö se ole mielestäsi hieman epäasiallista mesomista.
Joo, siis tarkoitit noita sivuja joita ulkoiluttaja tytöt ovat tehneet ilman mun lupaani, pyydän anteeksi, käsitin väärin! Joo, siis tytöt ovat ilman mun lupaani käyttäneet koiria uimassa, hyppyyttäneet(ja Cara on vasta 1v 3 kk, eli ei kehittynyt), etsineet sulhasia ym. mukavaa, nyt heillä on kielto viedä koiria pihalle...tästä on ollut sellanen hulabaloo, että en oikein tiedä mitä tehdä, en oo kauheen taitava tietokoneen kanssa, mutta oon koittanut ylläpidoille ilmoittaa että kuvat ovat ilman lupaani otettuja...eikä sillä luvallakaan kuvien kanssa niin merkitystä, mutta kun mun selkäni takana tehdään vaikka mitä... Soita mulle,pu. 046-8820584 Terveisin Anne Jokinen kennel Suzyco Tre
Suomen kennelliitto on todella hyvä ja toimiva instanssi. Maksakaa ihmeessä, niin saatte koiramme-lehden, joka on täynnä mainoksia ja näyttelytuloksia!!! Mitä muuta kennelliitto tekee...?
Kuulkaa ihmiset, herätkää jo todellisuuteen ja ymmärtäkää tosiasia, että tätä koirakauppaa saa tehdä miten vain haluaa. Lupauksia ja korulauseita, mutta papereita ei tule tai eläimiä rääkätään henkihieveriin yms. Jos koirasi onkin loppujen lopuksi seropi, koska et papereita saa. Mutta mitä se kennelliitolle kuuluu? Yksi huijari muiden joukossa...
Näköjään tytöt laittaneet tuonne Petsie-sivuille tänään sinun koirista lisää kuvia.
Eikös tytöt käytä vielä ihan normaalisti koiriasi ulkona,ainakin uutta kuvaa pukkaa niin Irc-galleriaan kuin Petsieenkin,niin ja ne kotisivut ei ainakaan hirveesti vakuuta sun kasvattajan kyvyistäsi.
Itse en edes olis kehdannut tehdä uutta profiilia tollasen jupakan jälkeen saatikka laittaa sellaisia uusia kuvia missä ne "ulkoiluttaja tytöt"poseeraa kera sun koirien.
justiinsa, mää en ainakaa tarvi koiralle vitun kalliita papereita. mulle riittää koira.
kennelliitto on perseestä, ei ajattele kasvattajan eikä ostajan etua, vaan tilin saldoo ja mieluusti työntekijöiden palkankorotuksia.
Nyt Anne sellasta juttua on levityksessä,että sun koirillas ei oo kaikki hyvin,kannattais jos asiassa on perää niin laittaa nopeasti asiat kuntoon ja ostaa koirille ruokaa,ettei niitten tartte paskaa syödä.
No hei! Kukakohan sellaista juttua levittää että mun koirat ei voi hyvin? Oon menossa huomenna tekeen rikosilmoitusta...Itseasiassa esim Viivi-chihu tällä hetkellä laihixella, kun pääsi vähän lihoon, mikä ei oo hyvä sekään, Armi-sake vähän laihassa kunnossa, mut ymmärrettävää kun sillä on 9 pentua, ja syö kun hevonen =). Mut olis tosiaan kiva tietää kuka musta levittelee perättömiä juttuja! Terkuin Anne Jokinen
ei vittu mikä paskan jauhaminen taas täällä on...
vittumainen ihminen!!!
Sinä olet juuri niitä jotka noita paperittomia tehtailijoita elätät ja eläinrääkkäystä tuoet.Sä olet (tuo eka kirosanasi) köyhä ja koiran elämä kanssasi on (tuo toinen kirosanasi) kanssasi.
No moi! Me muutetaan Lakialaan ok-taloon 1.1. =). Laitatko Nemosta kuvia? Ootko kuullut muista pennuista? Trekuin Anne
No Anne missä viipyy Armin pentujen rekisteröinti?
Edelleen kaivataan tän nartun pennuille rekkareita. http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FIN49890/04&R=166 Isänä pentueessa http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FIN16376/07&R=166 Missä nyt mättää? Anne koitahan saada aikaiseksi.
Kennel Suzyco siis kasvattajana näillä pennuilla.
Eilen ei näkynyt vielä pentuetta jalostustietokannassa, tänään näkyy. Anne on saanut aikaiseksi.....
hienoo zaizee!!!
Hienoa että on saatu vihdoin rekisteriin. Mitä täll yhdistelmällä on mahdettua hakea?
olisikohan oodoottajan kannattanut ihan kasvattajalta itseltään kysyä pentueen papereista,niin itse toimin.
marja:varmaan haettu pentuja jotka soveltuvat niin koti kun myös harrastuskavereiksi.
täyspäiset vanhemmat ja ihan ok,indeksitkin.
Minkä nimisiä ihmisiä näiden "kyseenalaisten" kennelien takana häärää.
Esim. ZIWAGO, AAMURUSKON, TSIRNISKA JNE..
Nimiä kun ei löydä enää mistään. Vai löytyykö?
Paljon kuitenkin myydään paperittomia, kuten myös paperillisiakin ilman kasvattinimeä, joten voivatko ex-kasvattajat kiertää asiat näin, vaikka tyttären nimiin pentue ilman kasvattinimeä.
Niin, mitäpä sitten? Mutta miksi Ziwago´s ei rekkaa omalla nimellään? Siksi kun ei kasvata enää.
Miksi Tsirnikan ei kasvata? Siksi kun on poistanut kennelnimensä ja saa varmasti nykyään kiellon päätyttyä rekisteriin ihan omalla nimellään, ilman kennelnimeä.
Aauruskon? kiellossa, kuka sitten niitä rekkaa? Niin, jännää kun viitsitään pohtia tällasia asioita..
Aikaa on kulunut viimeisestä kirjoituksesta joitain vuosia. Varoituksen sananen muille nyt paikallaan. Tällä naisella on taas koiria ja onhan kasvatustyö jatkunut koko ajan joidenkin hyväuskoisten nimiin. Forssassa ja Urjalassa kuten myös muilla paikkakunnilla.
Vinkiksi: Hän touhuaa myös ponien ja hevosten kanssa, toivottavasti ei sinun tallissasi.
Jokisen voi varmana jättää pois noista pentutehtailjoista :D,onkin "kova tehtailemaan" kun rekattuja 3 pentuetta ja rekkaamattomia tietääkseni 1 tai 2 ja niistäkin viimeisimmän pentueen molemmat pennut ANTOI tutuilleen joten rikastumaan ja rahastamaan ei ainakaan päässyt. Ottakaa ihmiset asioista selvää ennenkuin alatte nimillä täällä parjata kasvattajia ja yleensäkään koiraihmisiä.
Muut mainitsemat henkilöt jatkanee hämärää touhuaan niin kauan kuin ostajia riittää :(,ikävä kyllä..