Halppis vai kallis LCD?

Pitäs ostaa itselle TV, mutta onko kuvanlaadussa eroa onko TV 399€ vai 1059€?

Yksi scart ja HDMI riittää, joten liitennöillä ei merkitystä. Mutta entäs 100Hz vaikuttaako se mitään?

Entäs kun olkkarin TV on full-hd ja siihen tietokoneelta HDMI:n kautta elokuvia, niin aiheuttaako ongelmia jos toinen onkin vain hd-valmis?

Tarkoitus on HDMI jakajalta molemmille sama elokuva.

Halppis Mirai DTL-632E500
http://www.jimmspc-store.fi/tuote/DTL-632E500

Kallis Sony LE-32A656A
http://www.jimmspc-store.fi/tuote/LE-32A656A1FXXC
3884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Pitäs ostaa itselle TV, mutta onko kuvanlaadussa eroa onko TV 399€ vai 1059€?"

On eroja, ja paljon.

Tuossa alemmassa linkissäsi on muuten joku synsam, eikä sony. Ja tuolla rahalla minä ostaisinkin juuri sonyn, mutta näitä mielipiteitä on tietenkin kymmeniä erilaisia. Ja sen vuoksihan näistä keskusteluista tulee aina uudestaan niitä juupas/eipäs-tasoisia, mitkä ei palvele ketään! No, suosittelen silti pitkät perinteet omaavan valmistajan tuotetta, enkä mitään värivammaista helvetin räpsää.

Niin ja tuo mirai on täysin hanurista, mutta sen varmasti arvasit jo itsekin. Toki, jos pääset näkemään sen kuvan livenä ja jopa pidät siitä, niin osta ihmeessä pois tuolla rahalla. Jää vielä rahaa optikolla käyntiinkin.

"Entäs kun olkkarin TV on full-hd ja siihen tietokoneelta HDMI:n kautta elokuvia, niin aiheuttaako ongelmia jos toinen onkin vain hd-valmis?"

Ei aiheuta mitään ongelmia.

Äänestä
  • Yritin kyllä lueskella noita vanhoja keskusteluja, mutta niissä lähinnä oli kyse samanhintasista, eikä näin erihintasista.

    Kuitenkin TV:n katsominen on aika vähäistä parituntia päivässä, joten ei välttämättä tarvitsisi olla ihan huippulaatuinen. Kyllä 800€ sais varmaan paremman kuin tuo 399€ Mirai, mutta 200€ on kuitenkin pikkuinen raha, joten ennemmin ostaa kerralla hyvän, joka ilmeisesti tuo Samsung on?

    Tuota Miraita on monet foorumeissa kehuneet, ehkäpä kyse on siitä kun on ostettu niin ei voi sanoa että on huono. Täällä kaupoissa ei ole kuin Samsungin, Philipsin ja Sonyn TV:tä joten ei voi liikkeessä käydä katsomassa.

    Ilmeisesti jos ostaa nettikaupasta niin on 14 päivän palautusoikeus jona aikana voi testailla?

    Tuo Sony on http://www.samsung.com/fi/products/tv/lcdtv/le40a656a1c.asp 32" jota tarkoitin, sekosin vain nimes.

    Äänestä

Kalliillakin voi saada paskaa mutta halvalla ei saa hyvää, niin se vaan menee.

Itse ottaisin tuohon budjettiin Sony 32W4000:n mutta tuskin tuo Samppakaan huono on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euroja muutama kirjoitti:

Pitäs ostaa itselle TV, mutta onko kuvanlaadussa eroa onko TV 399€ vai 1059€?

Yksi scart ja HDMI riittää, joten liitennöillä ei merkitystä. Mutta entäs 100Hz vaikuttaako se mitään?

Entäs kun olkkarin TV on full-hd ja siihen tietokoneelta HDMI:n kautta elokuvia, niin aiheuttaako ongelmia jos toinen onkin vain hd-valmis?

Tarkoitus on HDMI jakajalta molemmille sama elokuva.

Halppis Mirai DTL-632E500
http://www.jimmspc-store.fi/tuote/DTL-632E500

Kallis Sony LE-32A656A
http://www.jimmspc-store.fi/tuote/LE-32A656A1FXXC

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu