Opiskellessani, korkeakoululla oli itävaltalainen nainen vaihdossa: en juuri muista pahempaa kontrollifriikkiä, kuin hän ryhmätyötilanteissa. Itävallasta ovat tulleet myös sellaiset kuuluisuudet kuin A.Hitler ja J.Fritzl.
Yksilöiden välisiä vaihteluita on tottakai, mutta taitaa olla kyseessä jokin itävaltalainen kansanluonne?
Itävaltalaiset?
13
4948
Vastaukset
- Wienerknabe
Suomalaisessa koulussa oli kamala kontrollifriikki ja suomessa vanhukset ampuvat vaimojaan ja sisäsiittimiensä lapsiaan. Mutta taitaa olla kyseessä jokin suomalienen kansanluonne?
Yksinkertainen vastaus: Ei todellakaan!- ???
Itävaltalaisia leppoisampia ihmisiä saa etsiä!!! No, ehkä Saksan puolelta Baijerista löytyy. Ja jokaiseen kansaan sisältyy omat idioottinsa. Suomessakin niitä on harvinaisen paljon. En nyt viitsi alkaa luettelemaan, mutta hyvänä esimerkkinä olkoon tämä jo koevapauteen pääsemässä ollut vanki, joka otti taas jalat alleen ja jäi kiinni Lapissa.
- muutamien
tapausten perusteella on erittäin vaarallista ja epöoikeudenmukaista. Tähän ei pitäisi sortua. Ei suomalaisuuttakaan pidä leimata pelkästään hämäläisyyden tai savolaisuuden tai Vanhasen, Kanervan tai eduskunnan seksikohujen perusteella). Jos kielteiseen yleistämiseen mennään, niin jokaisesta maasta löytyy karmeita esimerkkejä. Seuraavissa viesteissä mainittujen lisäksi Suomessa mm. Jokelan tapaus sekä vapaussodan aikainen terrorismi. Omasta mielestäni itävaltalaiset ovat ihan kiva kansa siinä kuin suomalaisetkin. Onhan toki kaikilla kansoilla omanlaisiaan erityispiirteitä. Se on sitä kansainvälistä rikkautta.
- opiksi otettvaa
Monesti Itävallassa matkailleena olen erittäin tyytyväinen itävaltalaisten käyttäytymiseen ja kohteliaisuuteen. Se on semmoista hienostunutta, ei tyrkyttävää, mutta ystävällistä ja huolehtivaista. Eivätkä remua kuten niin monet täällä Suomessa(kin). Aivan fiksua ja mukavaa kansaa...
- ystävällisiä ihmisiä
Kahdeksan automatkan aikana on muodostunut aitoja perheystävyyksiä.
Pienehköissä maaseutukaupungeissa.
Alun perin yksityismajoitusten yhteydessä.
Viimeisin vuokra-autolla tehty kahden viikon matka ajoittuu 2007.
Olemme osallistuneet viinijuhliin, kylätalkoisiin (pelkkä muodollisuus) ja nauttineet niihin liittyvästä, runsaasta avieraanvaraisuudesta.
Alkaen kylmäsavusianselästä aina paikalliseen valkkariin ja koiranputki- sekä pihlajanmarjasnapsiin.
Käydessämme evästävät meidät omilla viinituotteillaan (muutama pullo).
Ps. Ainakin pikkukaupungeissa syvällisemmän tutustumisen edellytys on jonkin tason saksan puhuminen.
Ei tarvitse olla hyvää mutta riittävästi! - paljastaa
Itävaltalaiset ovat mitä hienoimpia ihmisiä.
Siistiä joka paikassa, Isoista ksaupungeista
pikku kyliin. Itävalta kuuluu omiin suosikkeihini
matkakohteena. Turvallinen ja mukava maa - Itävallasta
Itse häpeän suomalaisia metsäläisiä, jotka esim.- Fritzlin kohun jälkeen kytkivät ko. asian natsismiin, Hitleriin ja ties mihin. En edes kehdannut kertoa täkäläisille ystävilleni niitä ylilyöntejä, joita iltiksen keskustelupalstoilla ym. esiintyi. Ennen kaikkea siksi, että en koskaan ole täällä kuullut ensimmäistäkään negatiivista kommenttia Suomesta, ainoastaan ystävällistä utelua ja ihailua monessakin mielessä.
Pimeä historia on jokaisella maalla. Eipä Suomen sisällissotakaan kovin kunniaksi ole meikäläisten kansallisluonteelle, jos sitä historiaa pitää penkoa. Ja kelpasi täkäläisten alppijääkärien (=natsisaksan) apu Suomellekin aikoinaan. - paskainen
kohta lähtee neljäs ja viimmeinen yö itävallassa. tämän jälkeen en tähän itseriittoisten öykkäreiden maahan enään jalallani astu.
- Sitä saa mitä tilaa
Ehkä Suomi-kuvan kannalta parempi onkin, että pysyttelet ihan piilossa... ;)
- itävallan suomalaine
Mun mielestä Itävaltalaiset on usein epäystävällisiä. Ventovieraat saattaa nalkuttaa säännöistä tyyliin, miksi teit noin, miksi et tee näin, näin se kuuluu mennä jne. Jos saksan kieli ei täysin hallussa, palaute vielä jyrkempää. Lisäksi ulkomaalaisia kusetetaan halpatöissä, kuten hiihtokeskushommissa. Työtunteja lasketaan ´väärin´ ja pomojen käytös usein ala-arvoista.
Itse asunut täällä nyt liki 2 vuotta ja aikoinaan opiskellut vuoden.- Ausbeimitnach
...ja Suomessahan ei tunnetusti kuseteta ketään millään alalla?!
- eri mieltä
Onpas outo luonnehdinta kun yhden itävalta´laisen perusteella tuomitsee koko kansan! Junttiutesi takia minä taas sanoisin että kaikki suomalaiset ovat juntteja mutta ei se näin ole.
Itävalta on mielestäni Euroopan paras maa. Hyvinvointia kaikkialla, ovat ahkeria ja se näkyy siellä. Ovat kohteliaita ja fiksuja ihmisiä eli eurooppalaisia. Ei merkkiäkään laiskoista ja tavattomista savolaisista. (Tavaton = siis sellainen jolla ei ole mitänä käytöstapoja). - Anonyymi
Itselläni on Grazissa asuva naisystävä. Hammaslääkäri on nyt ammatiltaan. Ikäeroa on 18-vuotta meillä.
Empaattinen, taloudellinen ja historialtaan hän ei ole mikään kiertopalkinto.
Ahkera työssään ja kotona. Ja kaunis typykkä.
Eikä ole koskaan ollut mitään kinaa mistään asiasta.
Eikä räplää esim kännykän kanssa jatkuvasti missään somessa.
+10 naisystävä elämässäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1473197Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel702200Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102167Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien701866Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551682Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241586Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k121424Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31143Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem231128Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751095