Norjalaiset

rahastaa

No niin tuli tuossa käytyä viime viikolla Geirangerin seudulla ja täytyy kyllä sanoa, että on se kallis maa tuo Norja.
Muutamia esimerkkejä : bensan hinta oli 1,65-1,75 euroa per litra, kallein tietulli Sogndalin ja Geirangerin välillä oli n. 23 euroa ( siis yksi ainoa ), mökkien hinnat neljälle hengelle alkaen n. 70 euroa ja pelkästään yhtenä ajopäivänä Geirangerista vähän yli Trondheimin maksettiin lauttamaksuja kertaa kolme ja useita tietullimaksuja kertaa tosi monta kertaa yhteensä tämän päivän aikana yli 100 euroa ja sitten vielä sokeriksi pohjalle Hammarista saatiin halvat kerrosateriat yhdestä hampurilaispaikasta 13 euroa kappale.
No mutta kuitenkin onhan siellä vastapainoksi kyllä näkemistäkin, eli tälläinen juttu tää.

8

1654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta lähdössä

      Kiitos infosta.

      Ollaan lähdössä samantyyppiselle reissulle heinäkuussa, tarkoituksena mennä just tonne Geirangeriin ja siitä ylöspäin sitten.

      Tuo Songdalista ylöspäin oleva kallis tunneli oli tiedossa, mutta noi lauttamaksut vähän hirvittää. Menittekö Trondheimista rannikkotietä ylöspäin? Tuolla päätiellä nähtävästi ei lauttoja taida paljon olla.

      Kelpasiko lautoille ja tunneliin Visa vai pitikö olla Kurnuja ihan?

      Tuo bensan hinta on lähes kammottavalla tasolla siellä, mutta aika samoissa aletaan olla ihan täällä kotomaassakin... mites oli dieselin hintataso, muistatko?

      Vaikka kallista on Norjassa reissata, kuitenkin tulevaisuudessa sitten muistelee niitä upeita maisema- ym. kokemuksia eikä sitä menetettyä rahaa...

      • Trondheimin

        jälkeen suuntaamaan kohti ruotsia, Åren laskettelu keskusta, oli muuten hieno paikka.
        Lautat ja tietullit maksettiin ihan kruunuilla, enkä ole varma käykö niille kortit.
        Dieselin hinta siellä on kalliimpi kuin bensa, Suomi on ainoa pohjoismaa missä diesel on halvempaa.
        Hyvää matkaa ja muistakaa ottaa paksu rahapussi matkaan !


      • norja on kallis maa
        Trondheimin kirjoitti:

        jälkeen suuntaamaan kohti ruotsia, Åren laskettelu keskusta, oli muuten hieno paikka.
        Lautat ja tietullit maksettiin ihan kruunuilla, enkä ole varma käykö niille kortit.
        Dieselin hinta siellä on kalliimpi kuin bensa, Suomi on ainoa pohjoismaa missä diesel on halvempaa.
        Hyvää matkaa ja muistakaa ottaa paksu rahapussi matkaan !

        minäkin olen käynyt siellä 90 luvun alussa, norja hieno mutta kallis, se oli jo silloin kallis. Olen ajanut Trollstigenin kautta Geirangerin, hienoja paikkoja se on lähella Åndalsnes:ia. Trollstigenin lähellä on Trollväggen, se on yksi noin 1000 metriä korkea seinä mistä jotkut laskuvarjohyppääjät ruukkaa hypätä. Ruotsista ajettiin Idre:n kautta Norjaan.

        Tässä on linkki ruotsin halvimmista ja kalleimmista bensaasemista, eilen oli vissin jälleen uusi huippu hinta ruotsissa 14:09 kr litra. http://www.bensinpriser.se/ Normalisti tai usein jet bensa asema on halvin täällä ruotsissa. Terveisiä ruotsista.


      • mennä tunnelireittiä

        Songdalista pääsee autolla Gaularfjellenin tietä kiertämällä tunnelin ja mikä parasta, mahtavat maisemat serpentiinitieltä alas vuonolle.


    • tuli käytyä 2007

      Ajoin viimme kesänä prätkällä Oslosta Narviikkiin ja takaisin.
      Hienoa on ja erityisesti Geirangerista alaspäin. Ajakaa vuoristoteitä niin säästytte tunneleilta, niin ja tie 17 pohjoisessa. Tosin monta lauttaa.
      Moottoripyörä on hyvä: Ei tietulleja eikä tunnelimaksuja. Niin ja lauttamaksut pienet. Lauttoihin saa ajaa jonon ohi! Pysäköidä voi melkein minne vain jne.
      Mökkien hinnat oli 40-60 €. Hyvä hotelli 90 €. Ruoka minusta sama kuin täällä, joten eipä tuo matkailu juuri eroa kotimaan retkeilystä.

    • bensakanisteri

      1,22-1,44 oli Skibotn-Tromssa-seudulla bensan hinta juhannuksena. Suomen puolella 1,64. 95E siis kyseessä.

      • väliä

        http://www.dinside.no/php/oko/bensin/vis_prisliste.php

        Tuossapa on lista Norjan pensiininhinnoista, mutta onko sillä suurtakaan väliä, koska et montaakaan kertaa siellä kuitenkaan tankkaa.

        Ajoita tankkauksesi, mennessäsi ennen rajaa tankki ja jerry täyteen samoin tullessa lasket, että pääset just omalle puolelle.

        Taitaa Norjan pensiini olla jopa paikoin halvempaa.


    • talous..

      Tämä markkinatalous tällaista, että palveluilla ja tuotteilla pyritään saamaan suurin mahdollinen tuotto. Ei siinä tuotantokustannuksilla ole mitään merkitystä, sijoittajat ja sutenöörit rahastaa siinä välissä.

      Norjalaisten elintaso on suunnilleen samantasoinen, kuin omammekin. Palkat on kolmanneksen paremmat, mutta niin on hinnatkin.

      Monta Norjan reissua olen tehnyt, etten tuolta ole ostanut, kuin perunapussin.

      Kunnollinen teltta on mainio tapa majoittua ja ainoastaan, jos sää on huono, niin sitten mökki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe