Norjalaiset

rahastaa

No niin tuli tuossa käytyä viime viikolla Geirangerin seudulla ja täytyy kyllä sanoa, että on se kallis maa tuo Norja.
Muutamia esimerkkejä : bensan hinta oli 1,65-1,75 euroa per litra, kallein tietulli Sogndalin ja Geirangerin välillä oli n. 23 euroa ( siis yksi ainoa ), mökkien hinnat neljälle hengelle alkaen n. 70 euroa ja pelkästään yhtenä ajopäivänä Geirangerista vähän yli Trondheimin maksettiin lauttamaksuja kertaa kolme ja useita tietullimaksuja kertaa tosi monta kertaa yhteensä tämän päivän aikana yli 100 euroa ja sitten vielä sokeriksi pohjalle Hammarista saatiin halvat kerrosateriat yhdestä hampurilaispaikasta 13 euroa kappale.
No mutta kuitenkin onhan siellä vastapainoksi kyllä näkemistäkin, eli tälläinen juttu tää.

8

1627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta lähdössä

      Kiitos infosta.

      Ollaan lähdössä samantyyppiselle reissulle heinäkuussa, tarkoituksena mennä just tonne Geirangeriin ja siitä ylöspäin sitten.

      Tuo Songdalista ylöspäin oleva kallis tunneli oli tiedossa, mutta noi lauttamaksut vähän hirvittää. Menittekö Trondheimista rannikkotietä ylöspäin? Tuolla päätiellä nähtävästi ei lauttoja taida paljon olla.

      Kelpasiko lautoille ja tunneliin Visa vai pitikö olla Kurnuja ihan?

      Tuo bensan hinta on lähes kammottavalla tasolla siellä, mutta aika samoissa aletaan olla ihan täällä kotomaassakin... mites oli dieselin hintataso, muistatko?

      Vaikka kallista on Norjassa reissata, kuitenkin tulevaisuudessa sitten muistelee niitä upeita maisema- ym. kokemuksia eikä sitä menetettyä rahaa...

      • Trondheimin

        jälkeen suuntaamaan kohti ruotsia, Åren laskettelu keskusta, oli muuten hieno paikka.
        Lautat ja tietullit maksettiin ihan kruunuilla, enkä ole varma käykö niille kortit.
        Dieselin hinta siellä on kalliimpi kuin bensa, Suomi on ainoa pohjoismaa missä diesel on halvempaa.
        Hyvää matkaa ja muistakaa ottaa paksu rahapussi matkaan !


      • norja on kallis maa
        Trondheimin kirjoitti:

        jälkeen suuntaamaan kohti ruotsia, Åren laskettelu keskusta, oli muuten hieno paikka.
        Lautat ja tietullit maksettiin ihan kruunuilla, enkä ole varma käykö niille kortit.
        Dieselin hinta siellä on kalliimpi kuin bensa, Suomi on ainoa pohjoismaa missä diesel on halvempaa.
        Hyvää matkaa ja muistakaa ottaa paksu rahapussi matkaan !

        minäkin olen käynyt siellä 90 luvun alussa, norja hieno mutta kallis, se oli jo silloin kallis. Olen ajanut Trollstigenin kautta Geirangerin, hienoja paikkoja se on lähella Åndalsnes:ia. Trollstigenin lähellä on Trollväggen, se on yksi noin 1000 metriä korkea seinä mistä jotkut laskuvarjohyppääjät ruukkaa hypätä. Ruotsista ajettiin Idre:n kautta Norjaan.

        Tässä on linkki ruotsin halvimmista ja kalleimmista bensaasemista, eilen oli vissin jälleen uusi huippu hinta ruotsissa 14:09 kr litra. http://www.bensinpriser.se/ Normalisti tai usein jet bensa asema on halvin täällä ruotsissa. Terveisiä ruotsista.


      • mennä tunnelireittiä

        Songdalista pääsee autolla Gaularfjellenin tietä kiertämällä tunnelin ja mikä parasta, mahtavat maisemat serpentiinitieltä alas vuonolle.


    • tuli käytyä 2007

      Ajoin viimme kesänä prätkällä Oslosta Narviikkiin ja takaisin.
      Hienoa on ja erityisesti Geirangerista alaspäin. Ajakaa vuoristoteitä niin säästytte tunneleilta, niin ja tie 17 pohjoisessa. Tosin monta lauttaa.
      Moottoripyörä on hyvä: Ei tietulleja eikä tunnelimaksuja. Niin ja lauttamaksut pienet. Lauttoihin saa ajaa jonon ohi! Pysäköidä voi melkein minne vain jne.
      Mökkien hinnat oli 40-60 €. Hyvä hotelli 90 €. Ruoka minusta sama kuin täällä, joten eipä tuo matkailu juuri eroa kotimaan retkeilystä.

    • bensakanisteri

      1,22-1,44 oli Skibotn-Tromssa-seudulla bensan hinta juhannuksena. Suomen puolella 1,64. 95E siis kyseessä.

      • väliä

        http://www.dinside.no/php/oko/bensin/vis_prisliste.php

        Tuossapa on lista Norjan pensiininhinnoista, mutta onko sillä suurtakaan väliä, koska et montaakaan kertaa siellä kuitenkaan tankkaa.

        Ajoita tankkauksesi, mennessäsi ennen rajaa tankki ja jerry täyteen samoin tullessa lasket, että pääset just omalle puolelle.

        Taitaa Norjan pensiini olla jopa paikoin halvempaa.


    • talous..

      Tämä markkinatalous tällaista, että palveluilla ja tuotteilla pyritään saamaan suurin mahdollinen tuotto. Ei siinä tuotantokustannuksilla ole mitään merkitystä, sijoittajat ja sutenöörit rahastaa siinä välissä.

      Norjalaisten elintaso on suunnilleen samantasoinen, kuin omammekin. Palkat on kolmanneksen paremmat, mutta niin on hinnatkin.

      Monta Norjan reissua olen tehnyt, etten tuolta ole ostanut, kuin perunapussin.

      Kunnollinen teltta on mainio tapa majoittua ja ainoastaan, jos sää on huono, niin sitten mökki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      120
      2759
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2431
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1890
    4. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      176
      1810
    5. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1807
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1596
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1586
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1403
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      394
      1326
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1289
    Aihe