Moi kaikki Kauppikseen hakijat!
Nyt kun pääsykoe on vihdoin ohi niin kyselisin teiltä mikä fiilis teille jäi kokeesta? Oliko se teidän mielestä helppo vai vaikea?
Mun mielestä se oli siitä väliltä..Markkinoinnin sarja tuntu kyllä tosi vaikeelta kun taas laskentatoimen sarja oli mielestäni melko helppo. Nyt kyllä vaikeutui tuo pisteiden laskenta kun 40 tehtävän sijaan olikin 48 tehtävää..
Nyt kun pääsykoe on vihdoin ohi niin kyselisin teiltä mikä fiilis teille jäi kokeesta? Oliko se teidän mielestä helppo vai vaikea?
Mun mielestä se oli siitä väliltä..Markkinoinnin sarja tuntu kyllä tosi vaikeelta kun taas laskentatoimen sarja oli mielestäni melko helppo. Nyt kyllä vaikeutui tuo pisteiden laskenta kun 40 tehtävän sijaan olikin 48 tehtävää..
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tietääkö joku minne ne vastaukset tulee näkyviin neljätä?
Ainakin Oulussa taloustieteellinen tdt laittaa lapun oveen,
Juu, mutta kun eletään tietoyhteiskunnassa niin luulisi, että ne ilmestyvät netuskaan jonnekin...
jussin jälkeen näkyy tulokset kauppatieteet.fi sivuilla..
http://www.uta.fi/tiedekunnat/kaha/opiskelijavalinta.php
ainakin pari vuotta sitten ne tulivat samana iltana jo nettiin
ko. hakukohteen oveen tänään klo 16 on laitettu.
nettiin osoitteeseen www.kauppatieteet.fi juhannuksen jälkeen.
- jos joku kävi katsomassa oikeat vastaukset, kirjoittaisitko oikean rivin myös tähän keskusteluun? =)
*odottaa malttamattomana, vaikkei hyvin mennytkään*
Yleensä tosiaan Timo Hentunen, joka pitää valmennuskurssi, Supermasteria, on tulokset jossain vaiheessa nettiin laittainut ja myös kommentonut tehtäviä.
Mutta nyt hänenkin sivulla on tieto, että julkaistaan vasta juhannuksen jälkeen.
Omasta mielestä koe oli keskitasoa.
Sain kokeen jälkeen monisteen jossa luki, että oikeat ratkaisut tulee nettiin tampereen yliopiston sivulle 18.6.2008 jälkeen.
Hentunen lupasi julkaista huomenna viimeistään oikean listan.
Vastaukset löytyy jo tampereen, turun kauppakorkeiden sivulta, kauppatieteet.fi -sivulta ja hentusen sivulta...
Mutta mitä mieltä olette: moniko tehtävä on "kyseenalainen", ts. mistä voisi yrittää vääntää valitusta tarvittaessa?
vaihtoehto B oli mielestä tosi huonosti ja kierosti jäsennelty, vaikka kirjassa mainitaan sana resurssirakenne markkinointi ja myynti organisaatioiden yhteydessä, jotka toteuttavat eritasoisia tavoitteita osana yrityksen liiketoimintastrategiaa, niin silti jotenkin olisi pitäny mielestäni viitata tuohon ko. organisaatioon sanan yhteydessä... resurssirakenne on mielestäni yhdistettävissä moneen muuhunkin asiaan kun pelkästään markkinointi- ja myyntiorganisaatioon... en tiedä tämä vain henk.koht. mielipide...
kokeessa ei kauheasti ole tulkinnanvaraisia tehtäviä, ainoa nyt joka tuli mieleen oli tuo tehtävä 29 kohta b,,
Olen täsmälleen samaa mieltä tästä tehtävästä ja pisti sapen kiehumaan itse kokeessa kun tällaisia täysin käsittämättömiä tahallaan vastaajia harhaan ajavia saivartelevia tehtäviä käytetään opiskelijapotentiaalin mittaamiseen.
mitä nuo tuollaiset kompat mittaa. halutaanko kyltereiksi kompien taitureita?