Kannattaisiko minun hankkia tyttö-kanarilinnulleni kaveri? Aina kun päästän linnun vapaaksi se lentää peilin eteen ja katsoo peilistä, en tiedä tarkoittaako se sitä, että lintu kaipaa lajitoveria.Muuten lintu on ihan virkeä ja iloinen.
Kaveri kanarialle?
1
579
Vastaukset
- -M-
Kanarialintu on niitä harvoja lemmikkilintuja jotka kyllä pärjäilevät yksinäänkin, se ei luonnossakaan muodosta kiinteitä parisuhteita. Mutta löyhässä parvessa nekin elelevät ja ovat usein huomattavasti aktiivisempia ja eloisampia lajitoverien seurassa, eli jos pienintäkään kiinnostusta on niin ota ihmeessä poju tai toinen tyttö seuralaiseksi linnullesi (tai vaikka useampi jos tilaa on).
Pienissä tiloissa koiraat saattavat joskus rähistä keskenään, mutta jalostetulla kesykanarialla tämä on harvemmin ongelmana. Villimuodot hempoista (kanarianhemppo, hirssihemppo, viiksihemppo) ovat ärhäkämpiä reviireistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422542Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423032177- 241920
- 241635
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471556Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251499- 441386
- 1001359
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391315- 361096