Moi!
Teen juttua autojen ajokilometreistä ja käyttöiästä ja kestosta.
Kertokaa miten paljon Toyota kestää ajaa? Onko kokemuksia ja miten paljon menee ilman isompia remontteja?
Kiitos!
Teen juttua autojen ajokilometreistä ja käyttöiästä ja kestosta.
Kertokaa miten paljon Toyota kestää ajaa? Onko kokemuksia ja miten paljon menee ilman isompia remontteja?
Kiitos!
Vastaukset 15
Vanhimmat
...."iso remontti".
Kuuluuko kytkin jarrut tai iskunvaimentimet em. kategoriaan.
Omistajan ajotapa (kaahailu jne.), käyttötapa (maatie/kaupunki/soratie) sekä huollot/pesut voivat vaikuttaa kilometrimäärään jopa moninkertaisesti.
Eli ei tällaiseen kysymykseen voi vastata.
Tarkoitin isolla remontilla koneremonttia, esimerkiksi kannentiivisteen vaihtamista ja siihen usein kuuluvaa kannen oikaisua tms.
Kytkin, jarrut ja iskarit ovat osia, joita menee kaikissa autoissa vaihtelevasti.
Ajotavalla ja autonpidolla on todella suuri merkitys pirssin kestoon, tottakai. Sen vuoksi kyselenkin mitä ihmiset ovat mieltä. Ja mitä eri merkeillä yleensä ajetaan.
Kiitos tiedoista ja kommenteista!
Tällä palstalla on ollut parikin 640 tkm corollaa. Molemmat tosin esitelty Tuulilasisa tms. alan lehdessä.
Puhun nyt vain Corolloista 80-90-luvun taitteessa. Täällä lukemani mukaan ne kestävät noin 330 tuhatta, silloin ne myydään viimeisen kerran tai hylätään. Mitään "isoja" ei ole. Ruoste syö samalla kun kaasutin narahtaa katsastuksessa.
Tsekkaa vaikka Hesarin vikalistat verkosta. Näet mitkä osat hajoavat.
Ja toimittajana aloitat aineiston kokoamisen kyselemällä Toyotan ja parin muun merkin keskustelupalstalta, näitä äärimmäisen objektiivisia käyttäjäkokemuksia ajoneuvojensa ajokilometreistä ja käyttöiästä?
Olisikohan syytä käyttää hiukan luotettavampia lähteitä kuin näitä lippispäisten poikien ja merkkifanaatikkojen revittelyjä.
Hei.
Jos ymmärrät, niin tämä voi olla hyvin pieni osa jutusta, jonka aikanaan kokoan. Mistäs tiedät montako katsastusmiestä, autonkorjaajaa ja varaosahemmoa olen jo jututtanut?? Aijai.
Mielenkiintoista nähdä miten epäluuloisia ja haistatteluhaluisia ihmisiä täällä surffailee. Ja kuinka paljon eri merkkien "omistajat" omiaan kehuvat.
Mulla on kyllä ihan asialliset tarkoitusperät. Eri asia miten luotettavaa ja käyttökelpoista tietoa näiltä palstoilta saa.
Toivottavasti ihmiset kertovat ihan rehellisesti ja avoimesti kokemuksiaan ja ajojaan.
...vaan vastaa Sinulle asialliseti esittetyihin kysymyksiin.
Itsellä aikoinaan ns."Iso-Corolla"( oliko malli KE-30?)ostin uutena -77, moottorista yhdestä männästä hajosi öljyrengas n.30tkm, helmat pyöräkaaren reunat suoraan sanoen mätänivät puhki auton ollessa n.3vuotias, jolloin ajettuna muistaakseni n.70 tkm, asia selvisi shokin lailla vuosikatsastuksen aikaan, jossa löytyi myöskin pohjasta pahoja korroosioita.
Vaihdelaatikko alkoi tiputtaa samoihin aikoihin rumia öljytippoja autotallin lattialle.
Vaihdoin pois ko.laitteen, hämmästyttävän huono auto, tuota aiempi oli Corona Mk2-73, joka taas oli kaiken kaikkiaan ihan hyvä auto, sillä ajelin muistaakseni jotain 120 tuhatta ilman mitään ongelmaa.
Vaihdoin Corollan koneen jossakin 150.000 km:ssa.
ja minkähän ikäisestä autosta oli kysymys? tuskin mikään nyky auto.tai sitten olit ajellut ilman öljyjä,vai vaihdoitko muuten vaan?
Camry -87 2.0 farm. Gli 490 tkm, koneelle ei tehty mitään, öljyä alta litra/15000 km, erittäin taloudellinen 6.5-7.0 l/100km
Carina II -91 sedan 1.6 XLi 325 tkm, koneelle ei tehty mitään, öljyä 0.5 litraa / 15000km, suht. taloudellinen,alkuperäinen katalysaattori, 6.5l/100km
Carina II -90 farm. 1.6 XL 235 tkm, koneelle ei tehty mitään(141tkm...214 tkm ei edes öljyjä vaihdettu), ei öljyn kulutusta senkään jälkeen.
Carina II -90 sedan 1.6XLi aut. 240tkm, kone ja laatikko alkuperäiskunnossa, ei öljynkulutusta, alkuperäinen katalysaattori, 7.5l/100km
Carina E -94 farm. 2.0 GLi 230tkm, koneen EGR-järjestelmän tukos korjattu, ei öljynkulutusta,alkuperäinen katti.Bensa rohmu 8.5 l/100km.
Avensis -00 farm. 2.0D4D 216tkm, ei toimenpiteitä. Ja hyvin menee 5.5l/100km.Polttaa ainoastaan diesel öljyä.
Eiköhän siinä ole toimittajalle materiaalia.
Vanhempien '86 1.3 12V Corollalla huilattiin 430tkm ennen uudempaan vaihtoa. Mitään palaneita hehkulamppuja suurempia "vikoja" ei autossa esiintynyt. Alkuperäiset istkarit vaihdettiin about 350tkm:n kohdalla, vaikkei niistä vanhoistakaan vielä huoltomies (eikä katsastusmieskään) mitään huomauttanutkaan. Kytkin tosin alkoi jo ilmoitella merkkejä luistamisesta jossain 400tkm jälkeen mutta ei vielä kovinkaan pahasti, joten ei siihenkään tehty mitään ennen vaihtohetkeä. Öljyä ei tarvinnut vielä noilla kilometreillä lisätä huoltojen (10tkm) väleillä. Kaikenkaikkiaan kestävä ja huoleton peli oli ja muutenkin hyvin pidetty ja Lappi-autona vielä ruosteetonkin.
- Carina II 2.0 TD vm 1985 ajettu 470.000, ei remontteja
- Carina II 2.0 TD vm 1986 ajettu 540.000 (kannentiiviste uusittu)
- Camry 2.0 TD vm 1989 ajettu 520.000 (turbo uusittu)
Kaikki on vielä myyty eteenpäin, joten nämä ovat myyntihetken tietoja.
Toyotan vahvuus on osittain tiedossa.
Ikämiesisäni ajoi Carinalla yli 300 tkm ja varsin hyvin pelitti. Mukava kuulla, että toisillakin on asiallisia kokemuksia.
Kiitos tiedoista! Paljon tuntuvat Toyotat kestävän.
Itsellämme on nyt käytössä Avensis D4D diesel vm. 2001. Ajettu 65.000 km ja polttoaineen ruiskupumppu hajosi. Uusi pumppu olisi maksanut 3000 euroa ja tehdaskunnostettu 1500 euroa työt. Onneksi meni takuuseen, mutta jäi silti mietityttämään tämä uusien autojen kestävyys eli ovatko uudet yhtä hyviä kuin vanhat...
Myös tuttavallamme on 1980-luvun lopulta oleva bensa Carina, jolla ovat ajaneet yli 300.000 km ilman huolia.
Hankin Corolla 1,3 12V -85:n vuonna 1993, jolloin siinä oli 150tkm mittarissa(kaikki alkuperäisosia renkaat muk.lukien). Perheenlisäyksen johdosta jouduin luopumaan siitä tänä kesänä 370tkm ajettuna. Koko aikana ainoat "konerempat" olivat nokkahihnan vaihdot(2.kerralla myös välipyörä) ja 2*venttiilivälysten tarkistus. Luonnollisesti käytin markkinoiden halvimpia synteettisiä öljyjä ja aina tarvikesuodattimia(myös ilmansuodattimet). Kymppitonnin öljynvaihtovälillä öljynkulutus oli 0,5L. Viimeiset 2 vuotta n.2L/10tkm, johon saattoi vaikuttaa 2001 kesällä aloittamani 500kg venetrailerin kiskominen ympäri E-Suomea veneilykautena. Myyntihetkellä kone toimi moitteettomasti.