Kamera aloittelijalle

Olisin kovin kiinnostunut aloittamaan valokuvauksen. Ajattelinkin osallistua valokuvauskursseille ja hankkia kameran. Kysymys kuuluukin, että minkälainen kamera olisi hyvä aloittelijalle. En halua ihan perus digikameraa, vaan sellaisen jolla on pitkä käyttöikä vaikka opiskelisin uutta. En myöskään tarvitse mitään liian hienoa, ettei kapasiteetti mee hukkaan.
Kiitos jo etukäteen! :)
4613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vaitoehto 1: Digitaali

Tällä hetkellä paras tarjous on Nikoneista, joiden mukaan saa kääntyväpäisen salaman. Kameran objektiivin, salaman, parin muistikortin lisäksi tarvitset vielä pienen jalustan.

Vaihtoehto 2: Analoginen

Ostat käytetyn käsisäätöisen kinojärkkärin. Esimerkiksi Canon FTb, Nikon FM tai Olympus OM2 ja siihen kaksi tai kolme lasia esimerkiksi: 35mm 85mm tai 24mm 50mm 100mm sekä diaprojektori.

Yksi suurimpia käytettyjen myyjiä Suomessa:

http://www.digipartner.com/mr3/luettelo.txt

Äänestä

Voin suositella xxxD sarjan Canonia alotuskameraksi. Sarjan kamerat on taatusti tarpeeksi hyviä aloittelijalle.
Canon 400D on varmasti riittävä. Riittävä niin kuvanlaadullisesti kuin teknisestikin ja uutena sekä käytettynä suht halpakin.

Tietysti on xxxD sarjassa uusimpiakin kameroita., mutten kyllä näe aloittelijan kannalta siinä mitään hyötyä verrattun 400D:hen.

Äänestä

vaikkapa D80.
hyvä ja kattava perusrunko, erittäin kohtuulliseen hintaan.
ei jää heti ahtaaksi, kuten voi D40(X):n kanssa käydä.
D40 kun on lähestulkoon pokkari johon voi vaihtaa objektiivejä(ja niitäkin rajoitetusti, kun ei ole tarkennusmoottoria rungossa).

Äänestä

Itsekin aloittelen kuvaamista järkkärillä ja pitkällisen selvitystyön tuloksena markkinoilla olevista "kohtuuhintaisista" kameroista päädyin Pentax K20D:hen. Oman kamerani (tuplakit) ostin TeleFoto -liikkeestä http://www.telefoto.fi/?open=6571

Kamerassa mm. loistava kosteuden ja pölyn suojaus, kuvanvakaaja rungossa ja tehollisia pikseleitä reilut 14 miljoonaa. Mm. täältä katsaus kameraan http://www.dpreview.com/news/0801/08012311pentaxk20d.asp

Hyvään hintaan tuolta löytyy myös Pentaxin edellinen "lippulaiva", kovasti maailmalla 2007 palkittu K10D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi harrastus kirjoitti:

Olisin kovin kiinnostunut aloittamaan valokuvauksen. Ajattelinkin osallistua valokuvauskursseille ja hankkia kameran. Kysymys kuuluukin, että minkälainen kamera olisi hyvä aloittelijalle. En halua ihan perus digikameraa, vaan sellaisen jolla on pitkä käyttöikä vaikka opiskelisin uutta. En myöskään tarvitse mitään liian hienoa, ettei kapasiteetti mee hukkaan.
Kiitos jo etukäteen! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu