Tässä innokkaana kanalinnun pyytäjänä sekä luonnossa liikkujana kiinnostaisi tietää teiltä muilta riekko havainnot eteläisestä suomesta.
Ei tietenkään missään metsästys mielessä vaan kiinnostuksesta tähän lintuun.
Monasti kateellisena kuuntelin kun pappa vainaa puhu metsäkanoja (tarkoittaen riekkoa) kovinkin ampuneensa viisikymmenluvulla vielä täällä pohjois-hämeen seutuvilla missä pääsääntöisesti metsästän.
Nykyään alueella on hyvät pyy ja teeri kannat sekä kohtalaisesti metsoa mutta riekkoa en täällä ole vahingossakaan nähnyt. Pohjois-Hämeen metsästäjistä kertovassa kirjassa oli hyvinkin monella riekko vielä vuosittaisena saaliina 1970 luvullakin.
Kehuuvat kyllä että vähän matkan päässä sijaitsevalla laajalla suoalueella olisi vielä pientä kantaa mutta mene ja tiedä.
Pohjoisen metsästysretkien monikymmenpäiset riekko tokat ovat välillä herättäneet ajatuksen että jos vielä jonkinlaisella tarhaus toiminnalla saisi kantaa palautettua etelään.
Mutta nyky loska talvet ja runsaat petokannat taitavat vesittää senkin idean.
Kiitos havainnoista ja hyvää juhannusta kaikille!
Riekkojen
esiintyminen etelässä?
1
568
Vastaukset
- oli vielä runsaasti
Riekkoja keski-pohjanmaan rämeillä...
Ei ole enään.. Lintu on täysin hävinnyt!
Liekö ojitus tai supikoiran tulo tappanut poikastuotannon..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770