Kisun vatsa kovalla

::::::

Hei!
Semmoinen ongelma on nyt, että meidän leikatulla 11 kk ikäisellä kollilla on vatsa aika kovalla. Ollut jo jonkin aikaa (muutamia päiviä). Leikkii normaalisti, riehuu, syö hyvin. Mutta ulostaminen tuntuu olevan vähän hankalaa kovalle menneen vatsan vuoksi. Kuinka auttaa kissan vatsaa, että ei niin kovalle pääsisi menemään? Syötän raksuja, märkäruokia jotka ovat kissoille tarkoitettuja, kalaakin joskus keitettynä ja vettä on tottakai aina saatavilla. Mitä siis tehdä kissan olon helpottamiseksi? :) Kiitos jo asiallisista neuvoista kaikille etukäteen!

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääset kun otat

      yhteyden eläinlääkäriin, saat varmasti asiantuntijan neuvoja eikä soittaminen paljoa maksa.

    • lohiöljyä tai vaikka rypsiöljyä antamalla voisi tulla helpotusta eloon. ja kyllähän sitä voi kissallekin kaurapuuroa esim. seipuuron muodossa antaa. kyllä se kuitu taitaa sen kissan vatsankin kunnossa pitää. jollain sivulla tuota seipuuroa kutsuttiinkin "kakankorjaussarjaksi" :)

    • tapauksessa

      parafiiniöljyä. Parafiiniöljyä ei kannata kuitenkaan antaa montaa päivää, koska se estää ravintoaineiden imeytymisen.

      Jos parafiiniöljyä ei heti saada, voi kokeilla ruokaöljyä, sitä voi antaa reilustikin. Löhiöljy on ravintolisä, eikä sitä kannata antaa suuria määriä.

      http://www.mesy.fi/kissanruokinta.html#ummetus

      • Meille lääkäri käski kolmena päivänä antaa parafiiniöljyä. Ei yhtään enempää. Ei oikein ole sit kissan mieleistä. Joutuu väkisellä suuhun laittamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      120
      5699
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2080
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1912
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      65
      1080
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1063
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      957
    8. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      882
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      745
    Aihe