Mikä avuksi kun 9 kk ikäisellä koiralla on takajalat alkaneet mennä kintereiden kohdalta yhteen elikkäs lähelle toisiaan?Sanotaanko sitä pihdiksi?Pentumme syö sciense plan adult ruokaa
Pihtikintut?
8
1184
Vastaukset
- Juri
Hill`s ison pennun ruokaa, sillä ainakin meidän koirien jalat todella Ok. Syötin sitä noin vuoden ikään asti.
- inkklub
Kannattaako alkaa syöttämään tuon ikäiselle pennulle enään penturuokaa?
- olet syottänyt
inkklub kirjoitti:
Kannattaako alkaa syöttämään tuon ikäiselle pennulle enään penturuokaa?
liian vahvaa ruokaa. Jos kyseessä on isompi koira, niin katso pussin kyljestä, että proteiinit on alle 25 % ja rasvat alle 15 %. Ihanteellinen on n. 22-23 %/12-13 %.
Eaglen large breed puppyllä syötin espanjanmastiffin puolitoistavuotiaaksi. On terve ja suorajalkainen iso (100 kg) kaveri nyt.
Hillsiin on tehty sellainen muutos, että lihan osuutta on vähennetty ja vehnää lisätty - hinta ei kuitenkaan ole tullut alas ;). Ok ruoka kuitenkin...
Puolitoista vuotiaaksi asti kaikki koirat olen syöttänyt penturuoalla ja tietysti ne ylijäämäkotiruoat mukaan.. - Höpö höpö
olet syottänyt kirjoitti:
liian vahvaa ruokaa. Jos kyseessä on isompi koira, niin katso pussin kyljestä, että proteiinit on alle 25 % ja rasvat alle 15 %. Ihanteellinen on n. 22-23 %/12-13 %.
Eaglen large breed puppyllä syötin espanjanmastiffin puolitoistavuotiaaksi. On terve ja suorajalkainen iso (100 kg) kaveri nyt.
Hillsiin on tehty sellainen muutos, että lihan osuutta on vähennetty ja vehnää lisätty - hinta ei kuitenkaan ole tullut alas ;). Ok ruoka kuitenkin...
Puolitoista vuotiaaksi asti kaikki koirat olen syöttänyt penturuoalla ja tietysti ne ylijäämäkotiruoat mukaan..Höpö höpö nyt taas. Kuivamuonavalmistajien propagandaa tuo, että jalat vääntyy liian proteiinipitoisesta ruuasta. Sillä, onko protskuja ruuassa 23 vai 28, ei ole mitään tekemistä koiran kasvunopeuden kanssa.
Geeni, eli koiran perimässä oleva kemiallinen viesti, määrää, millaista nopeutta koira kasvaa ja mihin korkeuteen.
Sinuna kuvaisin koiran lonkat ja polvet, ettei selitys pihtiin painumiselle löytyisi sieltä. - todellakaan
Höpö höpö kirjoitti:
Höpö höpö nyt taas. Kuivamuonavalmistajien propagandaa tuo, että jalat vääntyy liian proteiinipitoisesta ruuasta. Sillä, onko protskuja ruuassa 23 vai 28, ei ole mitään tekemistä koiran kasvunopeuden kanssa.
Geeni, eli koiran perimässä oleva kemiallinen viesti, määrää, millaista nopeutta koira kasvaa ja mihin korkeuteen.
Sinuna kuvaisin koiran lonkat ja polvet, ettei selitys pihtiin painumiselle löytyisi sieltä.ole valmistajien propagandaa vaan käytännön elämässä parinkymmenen vuoden ainaka todettua :)
- Nimimerkki
todellakaan kirjoitti:
ole valmistajien propagandaa vaan käytännön elämässä parinkymmenen vuoden ainaka todettua :)
Älä nyt viitsi. Useat tutkimukset puhuvat sen puolesta, ettei ruuan protskumäärillä ole MITÄÄN TEKEMISTÄ koiran kasvunopeuden kanssa. Tai on, mutta silloin saa ruokkia koiransa jo niin pahasti pieleen, ettei perus kuivamuonilla siihen enää edes kykene.
Jos ne prosenttiluvut teitä niin kovin kiinnostaa, niin tarkkailkaa niiden protskupitoisuuksien sijasta kalkki- ja fosforipitoisuuksia sekä niiden keskinäistä suhdetta. On todettu, että kaikkein suurin kasvuhäiriöiden aiheuttaja perimä pois sulkien on liiallinen kalsium sekä väärä kalsiumin ja fosforin suhde.
Ja vielä; jos koira kasvaa vinoon, ei sillä ruokinnalla yksin mitään tee jos liikunta (ja perimä) on pielessä. Aika yksisilmäsitä jaella täällä neuvoja siirtyä matalaprotkuisempaan ruokaan, ei noin suppeassa ajattelussa paljoa parikymmenvuotiset kokemuksen auta.
- exkoiranomistaja
Jos kintut näyttää pahalta, suosittelisin eläinlääkärissä käyntiä. Ei oo välttämäti mitään vialla sun ruokajutuissa.
- ruoka merkistä
ei minulla ole tietoa, mutta kuullostaa siltä, että olet syöttänyt liian energiapitoista ruokaa (tai liian paljon sitä) jonka johdosta koirasi on kasvanut liian nopeasti-> jalat kasvavat vinoon. käy kasvattajan luona, tai soita jollekkin rotusi kasvattajallesi, tai vaikkapa rotuyhdistykseen, saat sieltä tietoa millaista ja MINKÄVERRAN koiraasi syötät.asian voi vielä korjata! syöhän koirasi myös lihaa?
itselläni pyrre sai liikaa nappuloita, alkoi jalat vääntymään, kasvattajan luona käytiin ja ohjeet saatiin- jalat oikesi ja on nyt mallikas nuori neitokainen!
koska koirasi ei ole mitään näitä "sylikoiria", ruuan ja kasvun kanssa täytyy olla tarkkana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794173"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?882737Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.241944Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251773- 831767
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201753Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121557