Koivupahka

Nikkari

Kuinka saa koivupahkan kuivatettua ettei se halkeile?

3

2164

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai paremminkin puun kosteuden ja ympäröivän ilman suhteellisen kosteuden pienen eron ylläpito, eli sitä eroa ei saa päästää liian suureksi. Suomeksi: ei märkää puuta kuivaan sisäilmaan, varsinkaan talvella keskuslämmityksen rutikuivaan tilaan.

      Minulla on tapana liimata tuore sahauspinta heti umpeen vähintäin kahteen kertaan Erikeeperillä (annan kuivua liiman välillä) ja sitten puu kuivaan ulkotilaan jonne ei sada vettä suoraan sisälle (ei auringonpaisteeseen) vaikka autotalliin tai liiteriin. Puu saa kuivua rauhassa ainakin talven yli.

      Jos haluaa pelata varman päälle niin liimattu puu ensin muovipussiin johon tekee pari pientä "hengitysreikää" ja sitten ulkovarastoon. Vaarana on homehtuminen, pussiin voi laittaa jotakin homeenestokemikaalia (esim. puutarhakaupasta, nyt kun sitä vanhaa "hyvää" sahojen käyttämää KY5:ta ei saa enää...)

      Tämä systeemi pelaa myös paksuille lankuille/parruille. Ammattikuivaamothan käyttävät kamarikuivaamossa höyryä ensi alkuun jotta puun kosteus ja ilman suhteellinen kosteus pysyvät ihannetasapainossa ja puun kosteus pääsee vain hiljakseen poistumaan jännitteitä jättämättä.

      Kuten näet, homma ei ole mitäänkään hätäiselle. Ennen vanhaan jalopuille jotka menivät huonekalujen tai veistosten tekoon luonnonkuivaukselle laskettiin noin 15-20 mm puun paksuutta/vuosi vauhtia, eli siinä meni kevyesti muutama vuosi ohuenkin parrun kuivatteluun. Vaan eipä halkeillut ja kiertynyt sen jälkeen koskaan.
      Lykkyä tykö ja terveiset.

      • Nikkari

        Entäs kuoriminen? Kannataako se kuoria tuoreena? Lähtis ainaki helpommin...


      • Nikkari kirjoitti:

        Entäs kuoriminen? Kannataako se kuoria tuoreena? Lähtis ainaki helpommin...

        ja tasaisemmin. Kyllä se kuori lähtee myöhemminkin. Se (ei niin hirmuinen) lisävaiva korvaa paremman laadun (= vähemmän halkeilua) pahkan kuivuessa. Terveiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1480
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe