Koivupahka

Nikkari

Kuinka saa koivupahkan kuivatettua ettei se halkeile?

3

2081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai paremminkin puun kosteuden ja ympäröivän ilman suhteellisen kosteuden pienen eron ylläpito, eli sitä eroa ei saa päästää liian suureksi. Suomeksi: ei märkää puuta kuivaan sisäilmaan, varsinkaan talvella keskuslämmityksen rutikuivaan tilaan.

      Minulla on tapana liimata tuore sahauspinta heti umpeen vähintäin kahteen kertaan Erikeeperillä (annan kuivua liiman välillä) ja sitten puu kuivaan ulkotilaan jonne ei sada vettä suoraan sisälle (ei auringonpaisteeseen) vaikka autotalliin tai liiteriin. Puu saa kuivua rauhassa ainakin talven yli.

      Jos haluaa pelata varman päälle niin liimattu puu ensin muovipussiin johon tekee pari pientä "hengitysreikää" ja sitten ulkovarastoon. Vaarana on homehtuminen, pussiin voi laittaa jotakin homeenestokemikaalia (esim. puutarhakaupasta, nyt kun sitä vanhaa "hyvää" sahojen käyttämää KY5:ta ei saa enää...)

      Tämä systeemi pelaa myös paksuille lankuille/parruille. Ammattikuivaamothan käyttävät kamarikuivaamossa höyryä ensi alkuun jotta puun kosteus ja ilman suhteellinen kosteus pysyvät ihannetasapainossa ja puun kosteus pääsee vain hiljakseen poistumaan jännitteitä jättämättä.

      Kuten näet, homma ei ole mitäänkään hätäiselle. Ennen vanhaan jalopuille jotka menivät huonekalujen tai veistosten tekoon luonnonkuivaukselle laskettiin noin 15-20 mm puun paksuutta/vuosi vauhtia, eli siinä meni kevyesti muutama vuosi ohuenkin parrun kuivatteluun. Vaan eipä halkeillut ja kiertynyt sen jälkeen koskaan.
      Lykkyä tykö ja terveiset.

      • Nikkari

        Entäs kuoriminen? Kannataako se kuoria tuoreena? Lähtis ainaki helpommin...


      • Nikkari kirjoitti:

        Entäs kuoriminen? Kannataako se kuoria tuoreena? Lähtis ainaki helpommin...

        ja tasaisemmin. Kyllä se kuori lähtee myöhemminkin. Se (ei niin hirmuinen) lisävaiva korvaa paremman laadun (= vähemmän halkeilua) pahkan kuivuessa. Terveiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10340
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1952
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe