Moni ei osaa ajatellakaan tätä, mutta monessa käymässäni kylässä kerrostalossa, kaikuu tosi paljon. Näille kaikumisille omassa asunnossa voisi tehdä jotain, esim. eristämällä itse ääntä. Seiniin vain villaryijyjä, tauluja ja lattioille reippaasti mattoja, ehkä jopa jonnekkin villalankamattojakin. Nämä eristävät ääntä. Mutta monesti näkee asunnoissa vähän seinillä ryijyjä ja tauluja sekä lattioilla mattoja. Keittiössäkin on parempi olla muu kuin muovimatto ääntä eristämässä. Pienellä vaivalla voi eristää edes osan tuottamistaan äänistään.
Ajatuksia
Ambrosia
4362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
siivota niitä mattojaan ja ryijyjään ja muuta tilbehööriä kun on niin hemmetin pölyalllerginen että meinaa kohtauksiinsa kuolla jos ei ole aina luuttuamassa lattioitaan? Siinä sitä hommaa riittäisi jos joka paikan täyttäisi tavaroilla, ettei kaikuisi yhtään, varsinkin tällä allergialla. Ja tämä on kuule vakava paikka monella nykyisin, sen lisäksi että on PAKKO vaan asua kerrostalossa, vaikka haluaisi asua ihan toisaalla. Joillakin kun ei ole vaihtoehtoja olemassa.
huomioon se seikka, että on olemassa ihan oikeesti allergisille ihmisille asuntoja, ainakin rivitaloja. Vois olla myös kerrostaloja. Ja kerrostaloja rakennettaessa pitäis huomioida paremmin tuo äänieristys. Sellaisia materiaaleja ja paksumpia seiniä.
pakko asua kerrostalossa!!Ei edes köyhän!
miten se köyhä pääsee kerrostalosta pois, jos se ei ole sitä itse keksinyt vielä. Vinkkejä kiitos, vastaanotetaan.