Tyhmyyden

se kun ihminen MAKSAA messulipun, siis maksaa siitä että pääsee katsomaan mainoksia?? sillä eikös messujen tarkoitus ole MAINOSTAA tuotteita?

Junteille onnistuttu kääntämään viekkaiden mainosmiesten toimesta asia niin että on muka hienoa maksaa siitä että pääsee mainos esittelyyn.

Kai nämä samat ihmiset vaikka tilaisi maksullisia mainoslehtisiä kotiinsa jos ei niitä ilman saisi:)
9576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

..paita, jossa lukee jonkin tuotteen nimi. Silti ihmiset ostavat näitä BOSSin ja muiden tuotteita.

Äänestä
  • joiden logo keulassa ja perässä ajelet menemään surutta.

    Äänestä

Mutta ongelmana on se, että mainostajan mainoskustannukset nousevat rajusti, jos hänen täytyy maksaa itse kaikki. Ja taas toisaalta moni tuote jäisi näkemättä, jos ei mainostajalla ole varaa esitellä sitä messuilla.
Ajattele itse jos valmistat, tai/ja myyt jotain halpaa tuotetta. Messuille lähtiessä pitää hommata tiskit ym. pelit ja vehkeet, järjestää kuljetukset ja palkata sinne sitten vielä väkeä esittelemään ja ottamaan tilauksia vastaan, eikä tiloista vastaavakaan tunne sääliä kun veloittaa siitä 10 neliön läntistä.

Valitettavasti, tämä mahdollisen asiakkaan maksama lippu on monta kertaa ehto sille, että messut yleensäkään pystytään järjestämään.

Äänestä
  • valmiin tuotteen myyntihintaan ole jo sisälletetty mainoskulut ja kaikki? voitto..siis lisäarvo?

    Äänestä

  • eiköhän kirjoitti:

    valmiin tuotteen myyntihintaan ole jo sisälletetty mainoskulut ja kaikki? voitto..siis lisäarvo?

    Messut ovat aina se lisä, joka tuotteen valmistukseen on lisättävä, varsinkin silloin, kun kauppa käy huonosti. Jos sitten taas kauppa käy hyvin, niin miksi lähteä messuille...

    Äänestä

Miksi huudat tyhmyyttäsi täällä?
Jokainenhan saa vapaasti valita mistä maksaa ja kenelle. Mitäpä se sinulle kuuluu? Haloo..
Kaikkiko vaan keräämään roposia tulevaan elämään, jos siihen uskoo. Ei kannata tätä murehtia enempää.

Äänestä
  • vanhoja mainoksia tuolla lehtilaatikossa.

    olet sen verran idiootti kirjoitustesi perusteella että varmasti ostat ne minulta?

    Äänestä

  • täällä kertomalla että maksat siitä että saat katsella mainoksia.

    ja kyllä, jokainen saa vapaasti vaikka polttaa saunan pesässä rahansa, kas kyse onkin siitä mikä on fiksua ja mistä on viisasta maksaa.

    Äänestä

  • tyhmyyttäsi kirjoitti:

    täällä kertomalla että maksat siitä että saat katsella mainoksia.

    ja kyllä, jokainen saa vapaasti vaikka polttaa saunan pesässä rahansa, kas kyse onkin siitä mikä on fiksua ja mistä on viisasta maksaa.

    mieltä, kuin ensimmäinen kirjoittaja. aika idioottimaista tosiaan maksaa siitä, että pääsee katsomaan jotain myytävää tuotetta. eikös sen pitäisi mennä niin, että asiakas palkitaan, kun hän viitsii vaivautua tutustumaan tuotteeseen. näyttää halpaanmeneviä olevan maailma pullollaan, ainakin ruuhkista päätellen, mitä messualueen lähistöllä on. aikanaan oli huippu, kun suvilahdessa piti kirppariasiakkaan maksaa 5 markkaa, että pääsi sisälle. no, saihan sillä kahvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huippu on kirjoitti:

se kun ihminen MAKSAA messulipun, siis maksaa siitä että pääsee katsomaan mainoksia?? sillä eikös messujen tarkoitus ole MAINOSTAA tuotteita?

Junteille onnistuttu kääntämään viekkaiden mainosmiesten toimesta asia niin että on muka hienoa maksaa siitä että pääsee mainos esittelyyn.

Kai nämä samat ihmiset vaikka tilaisi maksullisia mainoslehtisiä kotiinsa jos ei niitä ilman saisi:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu