hygienia?

matruusi33

Heippa kaikki Brasiliassa jo olleet!
Joulukuussa olen Porto de Galinhasiin ja Maceioon lähdössä ja tuli mieleen jo kysyä millaisia paikat on puhtaudeltaan? Lähinnä askarruttaa se saako esim helposti vatsatautia tai onko ruoka puhdasta? Voiko hanavettä juoda? (Ulkomailla kyllä aina juon pullovettä...)
Kiitti vastauksista jo etukäteen!

6

1622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sara10

      neljän viikon kokemuksella ruoka ja hedelmät ovat puhtaita, hanavettä ja irtojäätelöä emme juoneet emmekä syöneet, muuta kyllä. Kenenkään emme kuulleet sairastuneen vatsatautiin. Kaunista siellä on myös, upeat rannat, ystävälliset ja nauravaiset ihmiset ja herkullista ruokaa, joten: Boa Viagem!!

      • matruusi33

        mahtavalta kuulostaa! en ole itsekään tosiaan ulkomailla irtojätskiä tai hanavettä maistellut, ja hengissä olen pysynyt ;)

        Voisko Brasiliaa verrata puhtaudessa johonki esim. Ruotsi/Espanja/Egypti ? Olettaen siis että Ruotsi on sama kuin Suomessa olisi, ja Egyptistä taas kaikki varoittelee, että vatsatautia tulee varmasti :) Mikä olisi lähinnä Brassien tilannetta?


      • Sara10
        matruusi33 kirjoitti:

        mahtavalta kuulostaa! en ole itsekään tosiaan ulkomailla irtojätskiä tai hanavettä maistellut, ja hengissä olen pysynyt ;)

        Voisko Brasiliaa verrata puhtaudessa johonki esim. Ruotsi/Espanja/Egypti ? Olettaen siis että Ruotsi on sama kuin Suomessa olisi, ja Egyptistä taas kaikki varoittelee, että vatsatautia tulee varmasti :) Mikä olisi lähinnä Brassien tilannetta?

        on aika hankalaa, mutta yleisilmekin on PDG:ssa varsin siisti verrattuna esim. Välimeren lomakohteisiin. Rannat ovat roskattomia ja merivesi kirkasta sekä lämmintä. Torakantapaistapaan ei tepsutellut missään, vain yksi pieni liskonpoika eksyi koko aikana huoneeseen. Kyllähän vatsataudin saapi napattua miltei missä vaan, mutta maalaisjärjellä sen välttää. Maitohappobakteereita olemme syöneet kaikilla reissulla ja käsidesiä yrittäneet muistaa käyttää sekä estoitta nauttineet paikallisista herkuista.


    • ollenkaan

      en ko. paikoissa ole käyny mut muualla brasiliassa ja voin sanoa et ruoka on turvallista. söin sorveterioissa(itsepalvelujäätelöbaareja), kiloravintoloissa(itsepalvelu-lounaspaikkoja, salaatit yms..muka bakteeripitoset puhvettina) ja kaikki oli ok. suurkaupungeissa voi olla roskaista joillakin alueilla mut ruuan suhteen voit olla huoleti. hanavettä voi periaatteessa monessa paikassa juoda mut se on hyvin kloorattua ja maistuu pahalta.

      • etela-amerikassa

        Itse olen viettanyt Etela-Amerikassa pari-kolme vuotta matkustellen ympariinsa enka koskaan ole saanut vatsatautia, enka muutakaan tautia. Syonyt olen kaikkialla, hienoista ravintoloista katuruokaloihin. Viidakkoalueillakin voin hyvin ostaa katukeittiosta hampurilaisen ja jaatelokarrysta jaatelon eika ongelmia. Jos paikalliset sita ruokaa voivat syoda voi sita syoda kuka vaan.
        Juomavetena kaytan pullotettua tai keitettya vetta, hampaat kylla pesen hanavedella.
        Tiedan kylla etta suurella osasta turisteista ongelmia on, mutta jos on hyva vatsa siella kylla parjaa missa vaan.
        Torakoihin en ole Etela-Amerikassa paljon tormaillyt edes halvimmissa majapaikoissa. Niita kylla nakee siella taalla, mutta enimmakseen ulkosalla. Yhdessa ainoassa hostellissa olen niita nahnyt sisalla, mutta vain silloin talloin yhden kerrallaan.
        Etela-Amerikka ei ole mikaan peraseinajoki, sehan on moninpaikoin paljon edistyneempi kuin Suomi.


    • en kyllä menisi

      uimaan. Laskevat kaiken saastan mereen ja takuuvarmasti puhdistamattomana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      76
      5670
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3161
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2788
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2092
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2075
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1879
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      100
      1864
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1805
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1488
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1278
    Aihe