vanhemmat

jättävät lapsensa hoitoon, vaikka näkevät, että vain yksi hoitaja on paikalla ja lapsia saattaa olla esim. 15 kpl... jo paikalla. Vain oven laittaminen lukkoon estäisi ylimääräisten pääsyn paikalle, mutta sitä ne hoitajat eivät kai saa tehdä.
11827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vanhempien täytyisi vaatia johtajaa astumaan remmiin mukaan. Ylemmältä taholta on näin määrätty mutta harva johtaja sitä noudattaa.

Äänestä
  • sen johtajan pitäisi keretä avuksi. Meillä ainakin näitä ylityksiä tapahtuu aamulla ennen kahdeksaa ja iltapäivällä klo 16 jälkeen. Monesti meillä johtaja tulee töihin kahdeksaan, joten ei ihan hirveästi ehtisi avuksi.

    Äänestä

ehdotat? Vanhemmat jättävät menemättä töihin ja saavat potkut ja siirtyvät elämään kokonaan sossun tuella? Vai lapset annetaan sijoitukseen sellaiseen perheeseen, jossa on vanhemmat kotona, koska saavat palkkaa sijoituslasten hoidosta?

Ei se nyt vain ole ihan mahdollista jäädä päiväkodin ovelle odottamaan, että henkilökuntaa tulee lisää. En minä ainakaan lapsiani sinne vie, jos muita vaihtoehtoja olisi.

Äänestä
  • Auttaisikohan se että vanhemmat olisivat päivän lakossa suurten lapsiryhmien takia ja hotaisivat ommia lapsiaan itse. Menisi koko Suomi sekaisin...kiinnitettäisiin ainakin huomio lasten päivähoitoon.

    Äänestä

  • voisivat tuoda ja hakea muksunsa siihen aikaan, ettei olisi noita ylityksiä. En ymmärrä muutenkaan sitä, miksi tuovat kersansa hoitoon ja vielä koko päiväksi. Jos eivät jaksa ruokaa laittaa, niin hakisivat sitten ruoan jälkeen pois. Itsekin haen aina heti, kun töistä pääsen; välillä jo ennen välipalaa, koska osaan sen itsekin lapselleni valmistaa. Toisinaan hän taas joutuu olemaan vähän yli neljään, kun en aikaisemmin ehdi.

    Äänestä

  • nyt ainakin kirjoitti:

    voisivat tuoda ja hakea muksunsa siihen aikaan, ettei olisi noita ylityksiä. En ymmärrä muutenkaan sitä, miksi tuovat kersansa hoitoon ja vielä koko päiväksi. Jos eivät jaksa ruokaa laittaa, niin hakisivat sitten ruoan jälkeen pois. Itsekin haen aina heti, kun töistä pääsen; välillä jo ennen välipalaa, koska osaan sen itsekin lapselleni valmistaa. Toisinaan hän taas joutuu olemaan vähän yli neljään, kun en aikaisemmin ehdi.

    ei ryhmäkokoylityksiä juurikaan edes tulisi, mikäli kotona olijat hoidattaisivat lapsiaan klo 9 - 15 välisenä aikana... Meidän päiväkodissa vaan kaikki hoidattavat vähintään 8 - 16, aika moni 8 - 17...

    Äänestä

  • Sini-Maaria kirjoitti:

    Auttaisikohan se että vanhemmat olisivat päivän lakossa suurten lapsiryhmien takia ja hotaisivat ommia lapsiaan itse. Menisi koko Suomi sekaisin...kiinnitettäisiin ainakin huomio lasten päivähoitoon.

    aivan, olet oikeilla linjoilla. Jos markkinavoimat, siis työnantajat alkaisi puuttumaan asiaan ei kunnalla paljoa vaihtoehtoja olisi kun firmat uhkaisi siirtää tuotannon sinne missä päivähoito olisi hyvin ja turvallisesti hoidettu.

    Äänestä

Aika harva vanhempi kiinnittää huomiota siihen,että on vähän aikuisia suhteessa lapsilukuun!!1 Eikö kiinnosta vai luottavatko meihin kaikesta huolimatta??

Äänestä
  • kiinnostaa, olen asiasta erittäin huolissani, enkä todellakaan luota. Mutta minulla ei ole vaihtoehtoja, kun töissä on pakko käydä.

    Onneksi minulla on jo sen verran isot ja itsenäiset lapset, että luotan heihin sen verran, että uskalla mennä töihin. Jos olisi alle nelivuotias, niin en uskaltaisi. (Ja tosiasia on, että silti olisi pakko.)

    Äänestä

  • minua ainakin kirjoitti:

    kiinnostaa, olen asiasta erittäin huolissani, enkä todellakaan luota. Mutta minulla ei ole vaihtoehtoja, kun töissä on pakko käydä.

    Onneksi minulla on jo sen verran isot ja itsenäiset lapset, että luotan heihin sen verran, että uskalla mennä töihin. Jos olisi alle nelivuotias, niin en uskaltaisi. (Ja tosiasia on, että silti olisi pakko.)

    Kai ainakin kerrot huolesi henkilökunnalle, sitä he ainakin toivovat että vanhemmat reakoisivat asiaan...

    Äänestä

  • kerrot kirjoitti:

    Kai ainakin kerrot huolesi henkilökunnalle, sitä he ainakin toivovat että vanhemmat reakoisivat asiaan...

    Ja usein kerronkin. He sanovat, etteivät valitettavasti voi auttaa asiaa, kun niistä päättää päivähoidonjohto. Joka taas sanoo, että ryhmäkoko ylittyy ainoastaan poikkeustapauksissa (eli vain joka aamu ja ilta) ja sille ei voi mitään, koska hoitajia ei vain yksinkertaisesti ole.

    Nyt olen jäämässä äitiyslomalle ja hoidan tietysti lapset itse. Toivottavasti pystyn sen jälkeen jäämään kotiin, niin ettei tarvitse enää viedä lapsia koskaan hoitoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan itse kirjoitti:

jättävät lapsensa hoitoon, vaikka näkevät, että vain yksi hoitaja on paikalla ja lapsia saattaa olla esim. 15 kpl... jo paikalla. Vain oven laittaminen lukkoon estäisi ylimääräisten pääsyn paikalle, mutta sitä ne hoitajat eivät kai saa tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu