onko kukaan koittanut tätä sähkö systeemiä.
Laitetaan rauta tms. sähköä johtavia tankoja n.0.5-1m pitkiä maahaan n.20cm välein,joka toiseen kytketään ja toisiin - 12 voltin akusta ,tai vaihtoehtoisesti 230v.Matojen pitäis nousta pintaan sähkön rääkkääminä..?
Kastematoja sähköllä
7
4081
Vastaukset
- rampen
ei muuta kuin kuokka/lapio multaan ja katseella etsit eihän meitäkään vielä kukaan rääkkää muu kuin kiireinen yhteiskunta
- onkkggimies
ja vastaa SIIHEN.
- ollaan kuulolla
Laita piuhan toinen pää esim. ukkovarpaaseesi ja toinen pää johonkin Esim. vyötärön korkeudella olevaan tappiin. Kerro sitten meille kaikille miltä tuntui, ja nousiko mato pintaan!
- oikein...
mutta takavuosina joku eläkeläisukko kokeili tätä samaa ja sotkeentui sitten itse niihin johtoihinsa ja löydettiin sähköiskuun kuolleena.
Pääsi oikein otsikoihin.
Sitä en muista kerrottiinko siinä jutussa, että saiko se niitä matoja. Saattoi vaikka saadakin... - höperö keksijä
tää on hyvä ja turvallinen konsti.
etsi vanha puhelimen induktori, se on siis se vekotin, mikä puisessa seinätelefoonissa on siellä puhelimen sisällä, ja josta tulee akseli ulos, jonka päässä on taasen kampi. siitä piuhat pariin metalliseen sukkapuikkoon ja ne maahan. jos on kuivaa, niin kastele maata ensin. sopiva etäisyys puikoille on noin 20-30 senttiä toisistaan. sitten vaan veivaamaan kampea.
Tällainen vekotin on mulla ja se toimii.
eikä ole vaaraa, että sais kuolettavia tällejä.:) - Anonyymi
loistavaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287726Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t176491Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736331Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195305Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190