kun poliisi pysättää mopopojan ! onko poliisilla oikeus käydä koeajolla pojan mopolla ja lainata vielä kypärääkin ? hieman oudolta kuulostaa. näin on tapana ainakin keminpoliisilla !! koeajon tarkoituksena on selvittää, että onko mopoa viritetty.
poliisin toiminta
mitä laki sanoo!
5372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä sillä poliisisedällä on tuohon oikeus. Näin se poliisi toimii muuallakin Suomessa.
Kypärä lienee kuitenkin henkilökohtainen turvaväline joten sen lainaamiseen poliisilla ei ole oikeutta vaan pitäisi olla oma kypärä mukana tai sitten lupa ajaa koeajot ilman kypärää.
Selvästi näkee, että Petu ei ole juristi, eikä siksi ymmärrä mitä tarkoittaa sana -lainaaminen. Kyllähän poliisilla on oikeus lainata, toinen asia on sitten suostuuko kypärän omistaja lainaamaan. Jos ei suostu, niin poliisin pitäisi tällöin vaatia, mutta sehän onkin sitten ihan toinen juttu, mihin halpaan kukaan poliisi ei edes menisi.
että et tunne käytäntöjä. Laillisuusvalvojat ovat usein kiinnittäneet huomiota siihen, että poliisin pyyntöä lainata tms. tulkitaan helposti käskyksi ja tämän vuoksi laillisuusvalvojat ovat katsoneet, että poliisn ei pidä pyytää tarkastettavalta mitään sellaista mistä tarkastettavalla on oikeus kieltäytyä.
Eli poliisin ei pidä pyytää mitään vaan antaa suora määräys ja jos sellaista ei voida antaa niin pitää pitää leipäläpensä kiinni.
sitten ei voisi antaa mopoaan koeajettavaksi ja vielä kypärää lainaksi?
Jotain salattavaa?