FUSKUN ASKELVARIAATIOT

Esko

Hei,

olen tanssimisen lisäksi harjoitellut eri kursseilla kaikenlaisia fuskun häkkyröitä. Silmiini ovat kuitenkin tanssipaikoilla taltioituneet muutamat mieshenkilöt, joiden tanssin erinomaisuus ei tule esiin ylenpalttisesta häkkyröinnistä vaan tavallisuudesta poikkeavista askelvariaatioista. Normaalin tasatahtisen h-h-n-n liikuskelun sijaan näillä henkilöillä on aivan poikkeava askellus: erikoisia sivuaskeleita, täppejä yms. (vaikea kuvata kun en osaa). Joka tapauksessa tuo perusaskelkuvio rikotaan ja tanssi näyttää todella upealta. Missä näitä opetetaan/saa tietoa kun en ole saamassani opetuksessa missään törmännyt?

Esko

12

2698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Ensin opetellaan perusaskel ja sitten sitä ruvetaan rikkomaan... näinhän se menee kaikissa tansseissa ja soitossakin.

      Jatkokursseilla näitä mennään... täpit, potkut, pyyhkäisyt jne Todella hauskaa!

      Aselluksessa on vielä erilaisia joustoja... musiikin mukaan.

      Sitten jos hirveesti rikotaan, niin aletaan jo puhua taiteesta tai vähintään jostain alalajista...

    • fuskaaja

      Kun pitää välin tanssitettavaan lyhyenä, ts. ei missään vaihessa suorin käsin kuvioita, saa tanssiin näyttävyyttä. Samoin tietty rauhallisuus ja kiireettömyys näyttää hyvältä. Turha viljellä kymmentä kuviota, yhden tanssin aikana viidelläkin erilaisella kuviolla pärjää. Vielä kun rauhoittaa kuvioiden välin, ts. ei kiirehdi seuraavaan kuvioon heti, vienti ja tanssi rauhoittuu.

      • 2. Fuskaaja

        Totta joka sana! Vielä lisäisin että muutama perusperusasia kuten oikea/hyvä/lajinomainen jousto, hyvä ryhti ja perusvartalonkäyttö on asiat joilla fuskun saa näyttävämmäksi eikä vielä ole yhtäkään askelvariaatiota!

        Ensin kannattaa panostaa huolella ym. asioihin ja sitten vasta askelvariaatioita häkkyröitä. Kuviot minimiin ja perustanssi niin hyvään kuntoon kuin mahdollista! peiliä,videota, palautetta, itsekritiikkiä ja tietenkin rutkasti harjoittelua! Siitä se lähtee!


      • vuskaaja
        2. Fuskaaja kirjoitti:

        Totta joka sana! Vielä lisäisin että muutama perusperusasia kuten oikea/hyvä/lajinomainen jousto, hyvä ryhti ja perusvartalonkäyttö on asiat joilla fuskun saa näyttävämmäksi eikä vielä ole yhtäkään askelvariaatiota!

        Ensin kannattaa panostaa huolella ym. asioihin ja sitten vasta askelvariaatioita häkkyröitä. Kuviot minimiin ja perustanssi niin hyvään kuntoon kuin mahdollista! peiliä,videota, palautetta, itsekritiikkiä ja tietenkin rutkasti harjoittelua! Siitä se lähtee!

        Että lavalla tanssittaessa fuskukin on sosiaalitanssi, katsekontakti, hiukan muuta kontaktia, silmäpeliä. Jne.


      • SwingFusku

        Ei tarvi osata ainuttakaan kuviota. Riittää kun hallitsee käden ali periaatteen ja heittoperiaatteen viennin ja seuraamisen, niin se on siinä. Loppu onkin vientiä ja seuraamista. Myös opetuksessa on yleistynyt tapa, "missä unohdetaan kuviot" ja opetus on puhtaasti viennin ja seuraamisen opettelua.


    • TapSwivel

      Swingimpi tyyli ja myös asenne fuskuun kaiken muuttaa voi.

      Palaat aivan alkutekijöihin ja opettelet harjoitustilanteessa askeltamaan fuskun paikallaan. Kun tämä toimii rutiinilla, niin alat askeltamaan fuskun askelia vapain suunnin. Varsinkin rock-askeleen kun korvaat vapailla askelsuunnilla, niin tanssi muuttuu jo aika lailla. Vapaisiin askelsuuntiin voit askeltaa helposti sivuttaisia ristiaskelia. Se mitä nopeilla pystyy tekemään on osittain myös nopeuskysymys. Kun vaan opettelet kaikkea muuta kuin mitä fuskun perusaskelkuvio on, niin saat jo perusaskelrytmillä melkoista vaihtelua tanssiin.

      Tap-askeleet ovat myös helppo tapa lisätä tanssimisen vaihtelevuutta ja myös svengiä. Fuskun perusaskelrytmiin hhnn (1, 2)(3, 4)(5)(6) on helppo ottaa tap-askeleet iskuille 2 ja 4. Harjoittelumusiikiksi käy hyvin selkeä back-beat rytminen eli paino on parillisilla iskuilla, koska se tavallaan ohjaa tekemään jotakin parillisilla iskuilla. Tap-askeleen voi korvata jollakin muullakin pikkutekemisellä - vaikkapa kevyillä potkuilla tai sipaisuilla tai painoton jalka vain käy toisen jalan vieressä.

    • Fuskun alkeiskursseilla opetetaan lähinnä perusaskelta HHNN ja se onkin syytä oppia hyvin ja lajinomaisesti.

      Jatko- tai konkarikursseilla yms. opetellaan perusaskellusta elävöittämään muunlaisella askelrytmityksellä. Askeleet menevät kyllä musiikin mukaan (toivottavasti!), mutta alkuperäisen perusaskelluksen HHNN rytmitys voi välillä muuttua.

      Rytmitys voi olla periaatteessa melkein mikä tahansa muotoa xHyN, missa x ja y ovat jotain numeroita. Samaa sääntöä voidaan soveltaa ja sovelletaan myös foksiin ja muihinkin tansseihin paitsi buggiin, jossa nainen tikittää koko ajan askel/isku. Tässäkin voi olla joitakin poikkeuksia.

      • Ehkäpä otan neuvosta vaarin ja seuraavalla kerralla menen fuskua vain muutamalla kuviolla. Vienti samalla selkeytyy ja rauhoittuu, uskon, että se on daamillekin mukavampaa.

        Hyviä neuvoja!

        PS
        Ihan sama pätee soittoonkin! Yhtyeemme rumpali on vikkelän luonteensa mukaisesti ahkera viljelemään kaikenlaisia välibreikkejä. Väsyneenä hän keskittyy enemmän pelkän peruskompin tuottamiseen. Toivon usein, että hän olisi jo keikalle lähtiessä valmiiksi väsynyt...


      • Junakomppi
        Kiippari kirjoitti:

        Ehkäpä otan neuvosta vaarin ja seuraavalla kerralla menen fuskua vain muutamalla kuviolla. Vienti samalla selkeytyy ja rauhoittuu, uskon, että se on daamillekin mukavampaa.

        Hyviä neuvoja!

        PS
        Ihan sama pätee soittoonkin! Yhtyeemme rumpali on vikkelän luonteensa mukaisesti ahkera viljelemään kaikenlaisia välibreikkejä. Väsyneenä hän keskittyy enemmän pelkän peruskompin tuottamiseen. Toivon usein, että hän olisi jo keikalle lähtiessä valmiiksi väsynyt...

        Anna rummuttaa vaan ihan vapaasti. Niitä junakompin soittajia on aivan tarpeeksi. Moni konebändikin saa aikaan monipuolisemmat rytmit, kuin nuo junakomppaajat.


      • Konajumppi
        Junakomppi kirjoitti:

        Anna rummuttaa vaan ihan vapaasti. Niitä junakompin soittajia on aivan tarpeeksi. Moni konebändikin saa aikaan monipuolisemmat rytmit, kuin nuo junakomppaajat.

        Aivan täsmälleen! junakompin lyöjiä on liikaa! Rumpali joka viljelee breikkejä ym. temppuja on varsinkin osaavalle tanssijalle aarre! Ruusuja rumpalillenne!


    • kuin

      annat vaan musiikin viedä. Yhdistele kaikkea mitä osaat.

    • mittaaja

      Kyse on siitä, että askelia varioivat viejät vievät jokaisen askelen erikseen ihan niin kuin syliotteessakin. Luonnollisesti seuraavaa askelta on muistettava pohjustaa edellisen askelen lopussa. Askelien, ajoituksen ja vartalonkäytön varioiminen onnistuu sen jälkeen kun alkaa tulla fiilis, että pystyy viemään perusaskelen. Helpoin tapa aloittaa varioiminen lienee tanssin pysäyttäminen (mielellään silloin kun musiikissa on tauko tai "hiljainen" kohta). Kun vienti ja seuraaminen sujuu, on lähinnä viejän mielikuvitus ja seuraajan seuraamisen halu rajana tulkinnalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5204
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4289
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      98
      3918
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      156
      2278
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1633
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1351
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      989
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      37
      933
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      867
    Aihe