Katsoin dokumenttia monikkoperheistä ja yhden monikkoperheen keskosina syntyneillä lapsilla oli laite joka hälytti jos pulssi tai hengitys hidastui/pysähtyi. Mistä tuollaisia laitteita mahtaa saada? Onko niitä edes suomessa saatavilla? Siinä sanottiin että keskosilla suurempi riski "unohtaa hengittää" ja saada kätkytkuolema tavallaan... ja aina kun koje hälytti, pieni taputus pepulle ja hieronta sai vauvan taas hengittämään normaalisti.
pulssin seurantalaite
4
1077
Vastaukset
- kotona tarvita
No ei niitä kotona hysteeriset äidit tarvitse. Jos tarvitaan, niin siihen on erityinen syy ja sen saa sairaalasta.
Se on happisaturaatiomittalaite. Eikä sitä vaan keskosilla käytetä, vaan myös esim. sairaalan osastoilla jos vauva/taapero on esim. hengenahdistusten takia sairaalassa, tällöin niitä käytetään öisin.
Järkeä peliin.- kysyin koska...
Tällainen laite olisi pelastanut ystäväni lapsen. Eipä sellaisesta haittaakaan ole.
Ja tuossa dokumentissa niitä kyllä tarvittiin kotona! - Miljanmamma
kysyin koska... kirjoitti:
Tällainen laite olisi pelastanut ystäväni lapsen. Eipä sellaisesta haittaakaan ole.
Ja tuossa dokumentissa niitä kyllä tarvittiin kotona!Meillä keskostyttö rv26 0 ja hänen päästyä kotiin 4kk sairaalassa olon jälkeen hommasimme hänelle Angel Care-merkkisen sensorimmatto/itkuhälyyttimen. En kyllä tiedä onko näitä Suomessa olemassa (asuimme silloin Saksassa). Matto laitetaan patjan alle ja se hälyyttää jos vauva ei hengitä 30sekuntiin.
Meille tämä toi turvallisuutta, eikä kyllä hälyyttänyt kuin kerran kun vauva oli oli kierinyt sängynnurkkaan niin ettei ollut maton päällä :)
- keskoskaksoset
Ainakin Oys:sta antavat lainaan laitteen, jos on TODELLINEN tarve. Me emme laitetta tarvinneet, mutta ystäväni oli saanut tämän pienen sänkyyn lakanan alle laitettavan levyn lainaan, kun sai kaksi pitään apneoinnista kärsinyttä vauvaansa kotiin. Lääkärit eivät olleet laitetta hänelle suostelleet, mutta kun äiti oli tietysti hieman neuroottinen ottamaan vauvoja kotiin, kun päällä edelleen vahvat lääkitykset apneoiden estämiseksi, joten oli sen vaatimalla vaatinut. Laitehan ei estä kätkytkuolemaa, vaan antaa ainoastaan varoituksen apneakohtauksesta, joka siis eri asia kuin kätkytkuolema.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3792918SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781979Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis801655- 1401562
- 691179
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li11978Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264975- 40844