Katsoin dokumenttia monikkoperheistä ja yhden monikkoperheen keskosina syntyneillä lapsilla oli laite joka hälytti jos pulssi tai hengitys hidastui/pysähtyi. Mistä tuollaisia laitteita mahtaa saada? Onko niitä edes suomessa saatavilla? Siinä sanottiin että keskosilla suurempi riski "unohtaa hengittää" ja saada kätkytkuolema tavallaan... ja aina kun koje hälytti, pieni taputus pepulle ja hieronta sai vauvan taas hengittämään normaalisti.
pulssin seurantalaite
4
1044
Vastaukset
- kotona tarvita
No ei niitä kotona hysteeriset äidit tarvitse. Jos tarvitaan, niin siihen on erityinen syy ja sen saa sairaalasta.
Se on happisaturaatiomittalaite. Eikä sitä vaan keskosilla käytetä, vaan myös esim. sairaalan osastoilla jos vauva/taapero on esim. hengenahdistusten takia sairaalassa, tällöin niitä käytetään öisin.
Järkeä peliin.- kysyin koska...
Tällainen laite olisi pelastanut ystäväni lapsen. Eipä sellaisesta haittaakaan ole.
Ja tuossa dokumentissa niitä kyllä tarvittiin kotona! - Miljanmamma
kysyin koska... kirjoitti:
Tällainen laite olisi pelastanut ystäväni lapsen. Eipä sellaisesta haittaakaan ole.
Ja tuossa dokumentissa niitä kyllä tarvittiin kotona!Meillä keskostyttö rv26 0 ja hänen päästyä kotiin 4kk sairaalassa olon jälkeen hommasimme hänelle Angel Care-merkkisen sensorimmatto/itkuhälyyttimen. En kyllä tiedä onko näitä Suomessa olemassa (asuimme silloin Saksassa). Matto laitetaan patjan alle ja se hälyyttää jos vauva ei hengitä 30sekuntiin.
Meille tämä toi turvallisuutta, eikä kyllä hälyyttänyt kuin kerran kun vauva oli oli kierinyt sängynnurkkaan niin ettei ollut maton päällä :)
- keskoskaksoset
Ainakin Oys:sta antavat lainaan laitteen, jos on TODELLINEN tarve. Me emme laitetta tarvinneet, mutta ystäväni oli saanut tämän pienen sänkyyn lakanan alle laitettavan levyn lainaan, kun sai kaksi pitään apneoinnista kärsinyttä vauvaansa kotiin. Lääkärit eivät olleet laitetta hänelle suostelleet, mutta kun äiti oli tietysti hieman neuroottinen ottamaan vauvoja kotiin, kun päällä edelleen vahvat lääkitykset apneoiden estämiseksi, joten oli sen vaatimalla vaatinut. Laitehan ei estä kätkytkuolemaa, vaan antaa ainoastaan varoituksen apneakohtauksesta, joka siis eri asia kuin kätkytkuolema.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943879Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per751324Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101169Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020951- 46944
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt214839Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä106652