Joo eli ongelma on se että tietokone toimi eilen illalla ihan hyvin ja sammutin sen normaalisti. Tänään rupesin avaamaan sitä niin kone yritti käynnistää itsensä useaan kertaa, mutta ei sammui aina. Otin johdot irti ja kokeilin myöhemmin uudestaan niin virtanappia painaettaessa ei tapahtunut mitään! Mikähän voi olla vikana?
Kokoonpano on seuraavanlainen:
E8400
Abit IP35-E
2x2gb A-Data 800mhz
Samsung 500gb kiintolevy
Antec Sonata III (500w)
Kone ei lähde käyntiin
6
1987
Vastaukset
- on tullut
tiensä päähän. Vaihda virtalähde ja kone toimii taas.
Clear CMOS alkajaisiksi.Emolevyn manuaali kertoo miten tapahtuu jos et tiennyt.Jos ei auta todennäköisesti silloin on jotain pielessä l.sitä vikaa on sitten lähdettävä metsästämään.
- kokeilin
Nollasin cmosin ja kone lähti taas käyntiin , mutta ongelma ilmeni uudestaan muutaman käynnistys kerran jälkeen ja enää cmosin nollaamisesta ei ollut apua. Kone kuitenkin lähti myöhemin käyntiin kun olin ottanu virrat pois ja antanu olla rauhassa vartin.
Mitään ideoita mistä ongelmaa kannattaa lähteä etsimään? kokeilin kirjoitti:
Nollasin cmosin ja kone lähti taas käyntiin , mutta ongelma ilmeni uudestaan muutaman käynnistys kerran jälkeen ja enää cmosin nollaamisesta ei ollut apua. Kone kuitenkin lähti myöhemin käyntiin kun olin ottanu virrat pois ja antanu olla rauhassa vartin.
Mitään ideoita mistä ongelmaa kannattaa lähteä etsimään?90% jompi kumpi otsikossa mainituista syypää.Helpompi olisi vika hahmottaa jos kone ei ollenkaan toimisi.
Tuota vikaa ei tavallinen pulliainen oikein muuten saa selville kuin ostamalla uusia osia.Jos nyt veikataan että vika on virtalähteessä ja ostat uuden.Jos näin on niin vika selvitetty.Osissa on kuitenkin takuu ja saat uuden Antecin virtaläteen tilalle jonka voit myydä.Tappiot on näin ollen kuitenkin muutaman kymmenen euron luokkaa.pjotr.suomi24 kirjoitti:
90% jompi kumpi otsikossa mainituista syypää.Helpompi olisi vika hahmottaa jos kone ei ollenkaan toimisi.
Tuota vikaa ei tavallinen pulliainen oikein muuten saa selville kuin ostamalla uusia osia.Jos nyt veikataan että vika on virtalähteessä ja ostat uuden.Jos näin on niin vika selvitetty.Osissa on kuitenkin takuu ja saat uuden Antecin virtaläteen tilalle jonka voit myydä.Tappiot on näin ollen kuitenkin muutaman kymmenen euron luokkaa.Vaikka näiden tietokoneitten kanssa tulee lähes päivittäin tehtyä jotain asennuksia(ei nyt normaalisti mutta joskus useamminkin)niin joskus on itsekin pihalla vikaa hahmottaessa.Tulee mieleen pääsiäinen jolloin kone oireili niin paljon että ostin prosessorin,emolevyn,sekä virtalähteen kun en vikaa heti hahmottanut.Virtalähdehän se oli hajalla.Jatkona tähän kone alkoi taas oireilla niin omituisella tavalla että meinasi sormi suuhun mennä.
Tällä kertaa vika oli 140€:n virtalähteen 24pin. liittimessä josta oli pari johtoa irronnut.kauan tuota vikaa hain mutta selvisihän lopulta.pjotr.suomi24 kirjoitti:
Vaikka näiden tietokoneitten kanssa tulee lähes päivittäin tehtyä jotain asennuksia(ei nyt normaalisti mutta joskus useamminkin)niin joskus on itsekin pihalla vikaa hahmottaessa.Tulee mieleen pääsiäinen jolloin kone oireili niin paljon että ostin prosessorin,emolevyn,sekä virtalähteen kun en vikaa heti hahmottanut.Virtalähdehän se oli hajalla.Jatkona tähän kone alkoi taas oireilla niin omituisella tavalla että meinasi sormi suuhun mennä.
Tällä kertaa vika oli 140€:n virtalähteen 24pin. liittimessä josta oli pari johtoa irronnut.kauan tuota vikaa hain mutta selvisihän lopulta.seurauksena ja ehkä myös omasta halusta minulla on nyt 2 konetta joiden osat on keskenään vaihdettavissa.Vikadiagnoosia ei voi suorittaa ilman että olisi vaihtokelpoisia osia.No ehkä virtalähteen toimimattomuuden voi vielä selvittää ilman osia mutta siinäpä se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t365194Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo683090Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122950HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432851Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi281655Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k881584Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271576Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4151264- 681130
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2231082