MSI U100XPH WIND U100

http://www.kannettavat.fi/tuotejulkaisu.php?id=1470

Saa linuksilla ja xp:llä, loistava akun kesto jos toi 7 tuntia pitää paikkansa, tiedoissa taas lukee 3t jotain..
2469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomeen tulee XP homella ja 3 kennoisella akulla (se 3h) eli Linux vaihtoehto on poissa. Veikkaan kädettömän huoltofirman takia.

Äänestä

Kiinnostava laite ja vahva kilpailija tuleville EeePC malleille kuten PC901. Nykyinen PC701 jää lyhyeksi välivaiheeksi.

Kuitenkin ottaen huomioon laitteen speksit (ihan mainiot minikoneelle sinänsä), Atom 1.6 / 1G / Intel GMA950, niin mitenhän se jaksaa pyörittää palomuuria ja virusohjelmaa, tyyliin Kaspersky, Zone ja kumppanit ?

Linuxia haluaville se tulee varmasti Suomeenkin, mutta hieman myöhemmin. Muuallakin myynti alkaa yleensä XP-versiolla.

Ps. MSI on ilmoitanut markkinoilletulon lievästä viivästymisestä Jenkeissä ja näin varmasti tulee olemaan muuallakin. Alunperin Jenkkiversion piti tulla 6-kennoisella akulla, mutta akkujen saatuvuusongelmien vuoksi se tuleekin aluksi 3-kennoisella, joskin pudottivat lievästi sen hintaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siin o halpa kunnon kannettava kirjoitti:

http://www.kannettavat.fi/tuotejulkaisu.php?id=1470

Saa linuksilla ja xp:llä, loistava akun kesto jos toi 7 tuntia pitää paikkansa, tiedoissa taas lukee 3t jotain..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu