Onko aikuiskoulutuskeskuksen putkiasentajan ammattitutkinto yhtä pätevä kuin ammattikoulun lvi-alan tutkinto? Onko palkkaeroja? Miten paljon hyötyy jos perustaa oman toiminimen vai onko järkevämpää olla muiden leivissä?
Putkiasentajaksi
7
3856
Vastaukset
- tää on tärkeää
"Onko aikuiskoulutuskeskuksen putkiasentajan ammattitutkinto yhtä pätevä kuin ammattikoulun lvi-alan tutkinto? Onko palkkaeroja? Miten paljon hyötyy jos perustaa oman toiminimen vai onko järkevämpää olla muiden leivissä? "
MENE RUUDINKEKSIJÄKSI!....
Mutta ku ulkona sataa eikä vielä jaksa töistä himaan lähteä niin voinhan mie siulle kirjoittaa jotain.
Kaikki lvi-koulutukset ovat yhtä hyviä! kunhan hankit hyvän harjoittelupaikan jossa jatkat normi-duunis valmistumisen jälkeen!
Siihen kakkos kysymykseen.Kannattaako palkollisena vai toiminimellä paremmin?
Jaahas! Pistetään tuo hiukan yksinkertaisempaan muotoon. Jos kiristät mutterin A) palkallisena kolmella eurolla ja mutterin B)yrittäjänä 1000eurolla. Ja jos tuo 1000euroa kattaa jakoavaimen/mainonnan kulut kulut stressi= enemmän kuin 3 euroa niin oma firma kannattaa.
Nyt himaan!! - putkihuora
kyllä aikuiskoulutuksessa saa riittävät perustiedot(AMIEDU)kunhat jaksat oikeasti opiskella ja olla kiinnostunut asiaa tulee paljon ja nopeasti!!
Eniten homma on kuitenkin kiinni siitä että pysyykö sulla "työkalut käsissä"sitä kun ei opi kun tekemällä ja kaikki ei opi silloinkaan homma vaatii monitaitoisuutta jne jne.....Työharjoittelupaikkasi on tärkeä tee siellä hommat hyvin niin saat jalan oven väliin..;)ammattilainen voit olla 5vuoden päästä jos hyvin käy!!!!tosin paljon on 20v hommaa tehneitä ja silti ei osaa muuta kun vähän viemäriä ripustaa ja tehdä vuotoja kupariin............ - ex putkihuora
Työttömyyskorvaus on kaikille sama kun koulutuksesta pääset. Jos pääset johonkin putkipajalle töihin 8€/h, ota homma vastaan. Reilun kymmenen vuoden kokemuksella saat ehkä 11€/h. Aika harvoissa firmoissa pääsee enää urakkahommiin. Työtahti on tietenkin aina kuin urakkahommissa mutta palkka on tes:in minimi.
- hahaaaa
Jahas. Aloitin lvi alan työt ja 10eh, 1.5v niin 13eh pikku firma. Nyt isompiin hommiin niin 18-40e h riipuen urakasta.
- janne..jee
Amiedun kurssi on osatutkinto eli ei edes perustutkinto jos haluat perustutkinnon niin se pitää suorittaa oppisopimuksena. Seuraavaksi tulee ammattitutkinto joka suoritetaan työn ohessa minimi 3v työkokemus ja se paras eli erikoisammattitutkinto eli mestarin paperit väh. 5 v työkokemus ja sama juttu työn ohessa esim AEL,Amiedu ja jne...
- en sitten ruvennut
Minäkin meinasin alkaa putkimieheksi mutta kun ovat niin vituuun kovia kiroilemaan niin en sitten saaatana ruvennutkaan peeerkeles sentään. Viitun runkkareitakin ovat.
- TulevaAsentaja
Katkeria, köyhiä ja fyysisesti aivan loppu ovat monet olleet kenen kanssa olen ollut tekemisissä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899