Ostin kesällä digi-kameran, ja kertokaa nyt hyvät ihmiset löytyykö Suomenkielistä kuvankäsittelyohjelmaa aloittelijalle.Maksulliset/ilmaiset kiinnostaa.
Kiitos vastauksista etukäteen.
Kiitos vastauksista etukäteen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
IrfanView on ilmainen ja hyvä katseluohjelma, jolla voi tehdä myös pienimuotoista editointia. Kaipa tälle uusimmalle versiolle ilmestyy suomenkielinen language-plugin, kun vanhemmille versioillekin sellainen onnistui.
http://www.irfanview.com
Adobe Photoshop 7, Paint Shop Pro (sharewarena, sitten kräkkäät sen..)
Nämä eivät tosin ole suomenkielisiä, mutta hyviä ainakin.
Kerrotko vielä mitä "kräkkäys" tarkoittaa ja miten se tehdään?
Suomenkielistä kysyit ja suomenkielisen varmaan siis haluaisit. MUTTA ellei se ole aivan EHDOTON kynnyskysymys niin hanki Adobe Photoshop, joka on eräänlainen "alan standardi" ja johon löytyy suomenkielistä ohjetta esim. kirjastosta vaikka millä mitalla. Opit kyllä englanninkieliset komennot nopeasti, suomenkieliset on asiaan vihkiytymättömälle ihan yhtä hepreaa, ei yhtään sen helpompia oppia! Varsinainen täysversio maksaa messinkiä mutta ainakin vielä muutama kuukausi sitten Canonin skannereiden mukana tuli em. ohjelman kevennetty Elements-versio. Halpa skanneri kannattaa ostaa vaikkei tarvitsisikaan jo pelkästään tuon ohjelman takia! :o)