siis 3kk valkkarin pentu ja näykkii koko ajan ja aina.yritetty selätystä,lelun antoa ja ei sanaa mutta ei tunnu menevän perille.mikä avuksi???????
pentu 3kk
valkkari08
9666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ensinnäkin, se koiran kouluttaminen on pitkäaikaista hommaa, ei se sormia napsauttamalla tapahdu.
Se EI riittää - ja siirtää koiraa pois kohteestaan , siis n. 20 cm..........ÄLÄ IHMEESSÄ ANNA LELUA !.........tolla meinkillä sä opetat, että pentu puree = haluaa lelun = saa lelun.
Hommaa koiralle joku - esim. naudanluu , iso siis- ja sitä saa sitten kaluta, sehän rupee vaihtamaan hampaita,sen kuuluuu saada kalvaa hampaillaan jotain. Mutta,ei tietty ihmisiä tms.
Joten, napakka EI ja kädellä siirtää koiraa sivuun.
Tai jokin vastaava juttu? periaatteena että kun näykkii, niin koira kokee itse jotain inhottavaa.
Kolinapurkki voi toimia, tai tuo vesisuihke. Myös se että kiljaset oikein yli-liioitellusti ja et huomioi koiraa mitenkään, voi toimia.
Näitä voi kokeilla, mutta ajan kanssa se jää pois kyllä. Mutta älä anna lelua tai muuta silloin kun puree, silloinhan annat sille huomiota ja sehän passaa koiralle mieluusti.:)
tuo ulahtaminen ei oo oikein hyvä juttu. Ei koiran emokaan ulahtele jos pentu liian kovaa puree. Se ärähtää! Itse olen aina saanut kitkettyä pennun puremisen pois sillä, että murahdan tai ärähdän. Muutama kerta riittää eikä pennut sen koommin ole purreet. Toinen hyväksihavaittu keino on katsoa pentua silmiin kun se puree ja mennä pois pennun ulottuvilta esim. vartiksi. Sekin toimii aika hyvin. Siihen ku vielä liittää tuota ei- sanaa nii jo on kumma jos pentu ei opi....maltti on valttia.
Kun muistaa sen, että koira toistaa sitä toimintaa, jonka SE KOKEE kannattavaksi niin pääsee pitkälle.
Eri asia on se ymmärtääkö ihminen mikä koiran mielestä on kannattavaa ja minkä se kokee huomioksi. Koira joka hakee ihmisen huomiota, se pääsee tavoitteeseen silloinkin kun ihminen katsoo sitä päin tai tekee mitä vain muuta, kuin jättää sen kokonaan huomiotta.
Omaa käyttäytymistäsi tarkkailemalla ja toimimalla sen mukaan, saat parhaat tulokset.
Mulla on melkein 5 kuukautinen pentu. Kun se alkaa riehumaan, hyppimään ja puremaan, istun sen päälle. En siis tietenkään koko painollani, vaan sillä tavalla ettei se pääse siitä mihinkään. Tämä voi ehkä kuullostaa (ja näyttää) hupaisalta mutta meidän kohdalla pentu ainakin vähäksi aikaa lopettaa puremisen.
Meillä on 5kk:n ikäinen belgipentu jolla ihan sama tapa.Yritti kovasti purra/näykkiä.Saimme tämän epätoivotun käytöksen pois sanomalla tiukan EI ja joko kääntämällä selän tai laittamalla kädet puuskaan(katse muualle). Pentu oppi aika nopeasti että jos puree niin emme leiki tai huomioi sitä. Nyt enää puree vain omia lelujaan tai luuta.
Kokeileppa kiljaista "aiii", meillä ainakin auttoi kun pentu säikähti että "sattuiko!"
leikkiähän tuo on pennuille ja kun reagoi siihen niin kuin sekin reagoisi samassa tilanteessa eli kiljaisemalla ei ymmärtää että sinua sattuu.
Meillä on nyt reilu 15 viikkonen pentu joka puri paljon ja lujaa pienestä pitäen. Kysyin sitten asiasta yheltä tuttavalta juoka on ollu koirien kanssa paljon tekemisissä ja tietää niistä vaikka mitä ja niiden kouluttamisesta. Ensin sano just tota, että "ei", ja että siirtää pois. Se vaan ei menny meijän neidillä kaaliin, että ei saa purra. Sitten tää tuttu sano, että niskasta napakasti kiinni ja selvällä ja kovalla äänellä "ei". Ei kauan menny kun meitin neiti tajus, että ruokkivaa kättä ei purra.
kiitoksia neuvosta ollaan kovasti harjoiteltu tätä niskasta kiinni ottamista ja ei sanaa ja hyvinhän se menee.olisiko vielä vinkkiä kun pentu on niin älyttömän ahne että syö kaikki mikä vähänkin on ruuan hajuista ja näköistä ja kun annan ruokakupin se ahmiin pipanat ettei pureksimaan kerkeä ja kun meidän pikkuherra 1v poikamme menee kupin lähelle alkaa armoton murina ja tätä emme kylläkään hyväksy,että olisin neuvoista kiitollinen jos niitä olisi.