Miksi kaikki musiikkiohjelmat juonnetaan? Miksi ei ole nonstop tyylisiä musiikkiohjelmia? Pitääkö jonkun juontajan yrittää viisastella joka ohjelma välissä? Riittäisi, kun kertoisi kuka lauloi ja minkä laulun, ehkä säveltäjä ja sanoittja voitaisiin mainita.
Miksi kaikki juonnetaan?
xxbb
6290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jäi maitsematta, että tarkoitan esim. YLE:n Radio Suomea.
Mainostetaan useinkin: Nyt 12 pehmeää suosikkia nonstop. Niin vaan on juontoja ja mainoksia välissä...
Onhan se varteenotettava vaihtoehto, mutta on turhan kaupallinen eli TV4:n sponreenama. Lisäksi tulee aivan liikaa ulkomaisia kappaleita. Netistä sentään kuulee Pookia ja Järviradiota, paskaahan sielläkin puhutaan ja mainokset ovat pääasiassa.
On totta, että se on Nelosen mainoskanava ja -väylä. Musiikkia soi eniten eli "eniten musiikkia" -väite pitää paikkaansa. Minusta Radio Aallon toteutus on juuri hyvä. Tulee sopivasti suomalaista musiikkia (jopa iskelmää) ja ulkomaiset biisit ovat suoraan sanottuna taidetta. Minusta tällä hetkellä onnistunein radiotaajuus Suomessa on Radio Aalto vaikka sielläkin on puutteita. Kokonaisuus ratkaisee ja se on Radio Aallolla loistavassa asemassa. Pehmeitä suosikkeja, kiitos!
Kyllä Aalto-radio on tosiaan melko hyvä kuunneltava, mutta kotimaisten iskelmien vähyys sitä haittaa. Netistä löytyvät radio Pooki ja Järviradio ovat minun mieleeni. Suomipop on kyllä kanssa kuunneltava asema, mutta ei valitettavasti iskelmää soittava.
Millainen on pehmeä musiikki? Se on itse asiassa hankalaa määritellä. Aallon nyt soivat musiikkikappaleet ovat täyttäneet omasta mielestäni pehmeät suosikit -teeman ja teemaan sopii vielä esimerkiksi iskelmämusiikki laajemmin, onhan sekin tavallaan pehmeää ja osin rentouttavaakin musiikkia.