'penis' -spämmin filtteröinti

ei onnistu

Olen tehnyt message filterisäännön, jonka mukaan viesti, jonka tkstissä tai otsikossa on sana 'penis', poistetaan POP=serveriltä. Noita roskaviestejä kuitenkin saapuu yhä, ja ne menevät inboxiin! Miten voin lopettaa ne?

2

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä suodattimesi varmaankin poistaa palvelimelta viestit, joissa on sana 'penis'. Valitettavasti vain vasta sitten, kun se on jo kopioitu paikalliselle koneelle. Eli tällä suodattimella on vaikutusta vain, jos viestit jätetään palvelimelle lukemisen jälkeen (tilin asetuksissa ruksi kohdassa 'Jätä viestit palvelimelle.').

      Laita suodattimeen toiminnoksi 'Poista viesti', niin viesti siirretään suoraan tilin roskakoriin. Eipä taida olla mahdollista tehdä suodatinta, jolla noita penisviestejä ei ollenkaan kopioitaisi paikalliselle koneelle.

      Ota Viestisuodattimet-ikkunassa suodatinloki käyttöön, niin näet mitä suodattimet tekevät.

      • juhakorkeapudas

        Suodattimet toimivat siten, että muokkaavat paikallisia viestejä mutta niillä ei ole mahdollisuutta vaikuttaa palvelimella oleviin viesteihin vaikka viestistä jätettäisiinkin kopio palvelimelle.

        Mielestäni helpoin tapa on käyttää Thunderbirdin roskapostisuodatusta. Asiallinen viesti ei päädy roskapostiksi kun käy kurkkaamassa silloin tällöin roskapostikansiossa ja merkkaamassa puhtaat viestit ei-roskapostiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe