Olipas aikamoinen temppu Mikalta!!
Lähtöruutu 14, sitten kuitenkin kisassa pikkuhiljaa kärki kiinni (vaikka kuivankelin treenit olikin menneet poskelleen, eli vielä semmoinenkin haitta) ja vikassa mutkassa virhe, mutta helvetinmoisessa sivuluisussa sai vielä pidettyä linjansa senverran, että voitto tuli. Uskomaton taidonnäyte.
Siinä sitä oli välimeren pojille mallia, miten taistellaan eikä anneta milliäkään periksi. Toki heidän omat tumpelointinsakin auttoi juuri sopivasti ennen viimeistä kierrosta. Onneksi se Kotona Tehty Moottoripyöräkin kesti tällä kertaa ruutulipulle saakka!
Ja hyvä että varsinkin Simoncelli sai katsella aitiopaikalta, kuinka Mika esitti Doningtonin kisassa jääkylmiä mestarismiehen otteita.
Kallio = PÄÄLLIKKÖ
9
1073
Vastaukset 9
- eerkki
Jep! on se vaan hemmetin kova kuljettaja
- Turo--Inkeri
se lauma munapäitä, jotka täällä aina yleensä haukkuvat Kallion suorituksia milloin milläkin "perusteella"............?
Analysoikaas nyt ekspertit tätä Doningtonin kisaviikonloppua hieman, milläs lailla Kallion heikkoudet nyt tuli esiin HÄH?? - Hondisti
Tuurilla ne laivatkin seilaa. Kallio olisi ollut suunnilleen kymmenes, jos muilla ei olisi ollut aivan mieletöntä epäonnea. Melko surullista, että koko MM-sarjan huonoin (tai toiseksi huonoin Rossin jälkeen) kuljettaja voi tuurilla jopa voittaa osakilpailun. Tuollaisesta tuuripelistä ei pitäisi mielestäni jakaa pisteitä ollenkaan.
- ja jos
yrittäisit nyt ymmärtää mitä on kilpaileminen on. Mäkin olisin keihään heiton maailmanmestari _JOS_ heittäisin pitemmälle kuin muut.
- Reiman
Mika lupasi lähitulevaisuudessa tiedotteen ensi kauden tallineuvotteluistaan. Sitä odotan mielenkiinnolla!
MotoGp:n virallisilla sivuilla on muuten KTM:n tallipäälliikkö Harald Bartolin haastattelu. Lukekaapa muuten, mitä hän sanoo Mikasta!
Haraldin ja Mikan kemiat näyttävät kohtaavan hyvin --- talli pystyy muuttamaan Mikan toiveet runkomuutoksiksi.
Parasta Mikalle olisi, mikäli hänen luottomiehensä KTM.ltä voisivat seurata mukana uuteen talliin --- kuten Rossillakin aikanaan.
Arvaisin tarjouksia Mikalle tulleen ainakin Kawasakilta. Kenties myös Ducatilta ( ainakin satelliittitalleilta). Ducati on vaan niin tuulinen paikka, että huh huhh ....
Joka tapauksessa: Aivan mahdottoman hieno suoritus Mikalta. Vastaavaa nousua takarivistä voittoon en muista kakspuolikkaissa tapahtuneen vuosikymmeneen.
Siitä on hyvä astella tallineuvotteluihin. - <<<<
OMAT IDOLIT MOTO GPEESTÄ VALENTINO ROSSI.CASEY STONER JA SITTEN VIELÄ WAYNE RAINEY
- tarvi
meille kertoo ku ei kiinnosta niigu yhtää tiäx
- ride or die
pakko myöntää on se kallio v***n taitava sälli.
ajaa tasaisesti ja smoothisti, mutta tilanteen vaatiessa puuttuu agressiivisuutta ja aivan limiteillä ajokykyä. jos nyt katsotaan vaikka tuo sachsenringin kisa niin siitä voi lukea suoraan sen että pitäisi olla uskallusta ajaa aivan rajoilla.
Jos Mika saa diilin ducatilta enskaudeksi niin ei siellä tule tulosta, koska ducatin pyörä on koneeltaan sellainen että se suosii agressiivista ajotyylia. otetaan esimerkiksi marco melandri joka honda aikoinaan ajoi lähes poikkeuksetta top5 sijoituksia, siirryttyään ducatille tipahti poika häntäpäähän. Toivon että kallio saa paikan vaikka kawalta tai suizalta niin tuloksina olisi top7 lähes joka kisassa. - Sulo--Inkeri
Päällikkö jättää laivankin aina viimeisenä ja tuo viimeinen sija taitaa tulla kalliolle tutuksi.
Selvää päällikköainesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.168965Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 74647
- 81581
- 39539
- 46530
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513- 106510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499- 21488
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja271476Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47464Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34435Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37431Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91428Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415- 21412
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24406Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain66393