Moottoritiemaksun maksaminen

onko "pakko"

Kuinka tiukkaan Itävallassa valvotaan moottoritiemaksun maksamista henkilöautoilta? Euroopan kiertueella osuu suunnitelmissa reitille pätkä itävaltalaista moottoritietä.

7

3696

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tacce

      Ne maksulliset moottoritiet ja tunnelit jotka jouduttiin ajamaan meidän matkalla olivat täysin mahdotonta ajaa maksamatta. Moottoritien alkupäässä otettiin lippu automaatista ja portti aukesi ja poistuttaessa tieltä annettiin lippu kassanhoitajalle, joka aukaisi portin rahastuksen jälkeen. Tunneliin ajo rahastettin etukäteen ( tunneli 10 km ja 10 euroa, moottoritie n. 120 km ja 13 euroa ja rapiat).

      • automatkailija

        Kuvaamasi käytäntö moottoriteillä on Italiassa, ei Itävallassa. Jos olette ajaneet Itävallan läpi moottoriteitä pitkin ilman moottoritietarraa, joka ostetaaan huoltoasemilta, olette olleet Itävallan moottoriteillä laittomasti maksamatta. Sola ja tunnelimaksut rahastetaan Itävallassakin tiellä, joten niitä ei voi jättää maksamatta.


      • itävallassa

        Itävallassa myydään ennen erilaisissa paikoissa, lähinnä huoltoasemilla "stickkereitä", "vinjettejä", jotta moottoritiellä voisi ajaa. 10 päivän maksu on jotakin hiukka alle 8 euroa. Mielestäni erittäin kohtuullinen maksu siitä, ettei tarvitse ajella "pelko peffassa" luvattomasti. Tosin melkein jokaisen motarin vieressä kulkee tavallinen, maksuton tie. Jos ei ole kiire, niin ihan oivallinen tapa liikkua näillä teillä, mutta hinta, vaikkapa varmuuden vuoksi, ei ole todellakaan paljon.

        Ja nopeusrajoitukset motarilla 130, tavallisella tiellä 100 ja taajamissa 50 km/tunnissa.


    • automatkailija

      Moottoritiemaksu on pakollinen. Huoltoasemat myyvät moottoritietarroja (Vignette), joista pienin (10 päivän tarra) maksaa vajaat 8 euroa. Moottoritielle pystyy jokaisesta rampista ajamaan aivan vapaasti ilman tarraakin, mutta kiinnijoutuessa saa isot sakot. Lisäksi tunneleista ja solateistä joutuu maksamaan, mutta niiden maksut peritään tiellä, joten matkaa ei voi jatkaa maksamatta. Tunneli- ja solamaksut ovat luokkaa 4-10 euroa.
      Jos ajat tietä Kufstein-Innsbruck, niin Inn-joen vierssä kulkee moottoritie A12 ja tavallinen maantie no 171, joka on ihan hyvä. Innsbruckista moottoritielle liittymästä Innsbruck Süd (no 3), jolloin moottoritiemaksua ei tarvitse enää maksaa. Maksettavaksi jää vain Brennerinsolan maksu, joka on kai 5 euron luokkaa. Samoin voit Garmisch-Partenkirchenistä tullessasi ajaa tavallista maantietä Innsbruck Süd-liittymään asti.
      Valvonnan tiukkuutta emme ole testanneet, emmekä aio sitä tehdä.

      • Snowpark Ollie

        Valvonta toimii, voin kertoa. 120 euroa lankesi maksettavaa ilman vinjettiä ajosta moottoritiellä. Hämäävää on että esim. Arlberg-tunneliin pääsystä peritään erillinen 8,50 euron maksu, mistä muodostui käsitys että that's it.


    • natsikortti

      Jep. Itse ajoin vahingossa itävaltaan kun sloveniassa siirryin paikasta a paikkaan b ja 120€ tuli hintaa, joskin vittuilusta ei peritty lisää kun ei ollut hajuakaan. Eikä muuten slovenian puoleta tullessa ollu juuri kylttejäkään kun tunnelista tultiin.

    • automatkailija

      Entiset kommunitiset maat eivät paljoakaan mainosta naapurimaittensa asioista. Usein ei edes ole edes minkäänlaisia opasteita, mistä naapurimaan puolelle pääsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe