Olympus SP 560uz

heti hajos

Eli kamera ehti olla mulla n. pari kolme viikkoa ja ihan tavallisesti kuvailin.
yhtäkkiä kun käynnistin tuli vaan ZOOM VIRHE eikä kamera käynnisty. Patterit olen ottanut pois ja laittanut jonkun ajan päästä takaisin, ensin auttoi mutta ei enää.
Onko muuta vaihtoehtoa kun viedä huoltoon?

10

2837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen päälle

      niin palauta tehdaasetukset - sillä se tokenee.

      • päälle

        ei mee siis päälle muuta kun kuvia voi katella mutta ei ottaa... pääseekö sitä kautta?


      • takuu voimassa jos särjit?
        päälle kirjoitti:

        ei mee siis päälle muuta kun kuvia voi katella mutta ei ottaa... pääseekö sitä kautta?

        Katsoppas ohjekirja sivulta 24. Reset.


        Älä käytä pattereita vaan ladattavia akkuja....epäilen että kamera ei saa virtaa riittävästi.


        Kun kamera on makrotilassa zoomi ei toimi. ..


      • ei ole
        takuu voimassa jos särjit? kirjoitti:

        Katsoppas ohjekirja sivulta 24. Reset.


        Älä käytä pattereita vaan ladattavia akkuja....epäilen että kamera ei saa virtaa riittävästi.


        Kun kamera on makrotilassa zoomi ei toimi. ..

        muita vaihtoehtoja kun patterit.
        Suosittelivat ladattavia paristoja ja niitä olenkin käyttänyt.
        Nyt lähden anttilaan viemään tuota takaisin.


    • samma häär

      jeps ...kaksviikkoo oli minunki kamera timinnassa...ja sitte tilttt....ei aukee menut ..eikä ota kuvia.....hmmmm...vein takuuhuoltoon...taidan heittää vesilintua sillä kun saan sen hullosta....vielä kerran kele...

      • joopajoojoo

        Ehdottaisin, että vaihdat pääsi. Jo toimii.


      • neuvosta
        joopajoojoo kirjoitti:

        Ehdottaisin, että vaihdat pääsi. Jo toimii.

        hmmmm,,mistä niitä päitä saa...oiskohan littelisä...vai misä niitä ois...osaakks kertoa...kiitos..vastauksesta,,,,


    • *ritaneli*

      Samaa vikaa täälläkin, tosin tais kestää pari kuukautta ennenkuin alko oikkuilla ja ilmottamaan ZOOM VIRHE;ttä. Nyt sen lisäksi videoon tulee kummallinen ratina, ratinaa ei kuulu kuvatessa mutta sitten otosta katsoessa.
      Minulla on myös pikkunen olympus u700, ja sen kanssa ei ikinä ole ollu minkäänlaista ongelmaa. Nyt piti sitten kesällä välttämättä tämä isompi zoominen saada, enkä oikein tiedä olenko kovinkaan tyytyväinen valintaani.
      Mutta.....hmmm.... vahingosta viisastuu, vaan kalliiksihan se käy.

    • Jouko573

      Ja mitenkähän Tehdasasetukset saa palautettua kun lukee Zoom Virhe ja kamera ei tottele yhtään mitään muuta painiketta kuin virtapainiketta. ? Romukoppaan menee koko kamera. Ja käyn hakemassa Samsungin NX1100kameran ne toimivat sentään kunnolla. Ja maksaa vain 399€ 20,3Megapikseliä. Kameraa myy gigantti. Suosittelen kameraa kaikille. Ei ole mitään optista peiliä joka voi aiheuttaa ongelmia kun kamera vanhenee. Tosin näissä kameroissa on se huonopuoli, että niissä on akku. Haluaisin kameran jossa voi käyttää tavallisia paristoja. Jos on matkalla jossain ja akku tyhjenee niin on oltava akun lataus mahdollisuus tai toinen akku ainakin. Kamerassa jossa on paristot voi paristoja ostaa kaupasta kuin kaupasta. Ja ovat halvempi ratkaisu kuin akut. Nehän on tunnetusti kalliita.

    • Ihan normaalia

      Olympusta. Mitä oikein odotitte?
      Eikö tuo ole jo kaikille selvinnyt että lasten leluja nuo Olyt. Älkää nyt hyvät ihmiset tuhlatko rahojanne moiseen roskaan.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3883
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2292
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1694
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      957
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe