Minua kosittiin

eilen <3<3<3

inua kosittiin eilen. Juhannuspäivänä lapsuuden rakkaassa paikassa, mummolan rannassa. (on siis meillä vain kesäkäytössä, joten siihen liittyy minulla vain aurinkoisia muistoja lapsuuden kesistä wub.gif )

Aurinko paistoi ja maisema oli muutenkin kuin vanhasta Suomi filmistä. Kysymyskin oli se oikea, eli "menetkö minun kanssa naimisiin?" Vastasin kyllä, ja sen jälkeen tovi halailtiin, minä vähän itkin ja puhuttiin tulevaisuudesta. Kihlajaisia juhlimme ensin juomalla kahvit mummolassa. Eipä arvannut mummo istuvansa kihlajaiskahveilla biggrin.gif , ei siinä vielä uskaltanut liki yhdeksänkymppistä ihmistä säikäyttää. Kuulevat sitten kaikki kun saadaan sormukset sormiin..

Mummolasta jatkettiin matkaa miehen kaveriporukan luo mökille, missä oli käynnissä kunnon pohjoissuomalainen juhannusörvellys, käytiin murun kanssa kihlajaissaunassa (uskomattomassa siivossa olevassa) mökin vanhassa pihasaunassa, kun muut polttivat kokkoa pihalla. Vihjailtiin kyllä juhlapäivästä porukalle, mutta olivat kyllä sen verran änkyrässä etteivät tainneet tajuta. Paitsi että minun oli pakko juoruta uutinen mökin ainoalle naispuoliselle juhlijalle biggrin.gif

Yön pimeinä tunteina ajoin vielä meidät murun kotiin, jossa saimme viettää kihlajaisyötä ihan kahden kun muu perhe oli mökkeilemässä. Siitä ei sitten muuta, kuin että väsymyksestä huolimatta oikein muistelemisen arvoinen lopetus päivälle biggrin.gif

Tulevaisuudesta sen verran,että ensi viikolla on arki edessä. Pitää matkustaa täältä lapsuusmaisemista kohti (molempien) opiskelukaupunkia, sillä edessä on muutto ensimmäiseen virallisesti yhteiseen kotiin. Muuttaminen on niin inhottavaa dry.gif mutta kun meidän perhe (2hlö koira) ei vain mahdu minun 28neliön asuntoon, se tuli talven aikana selväksi!!! Kun molempien työt ovat elokuussa ohi, on aika muuttaa "oikeasti" tuohon kotiin ja alkaa elää arkea virallisesti avoparina... ja tulevana avioparina.

Tällä hetkellä minä olen 23-vuotta, mies 21 ja meillä on koiratyttö 1v 2kk. Ennen häitä meillä on haaveena lähteä matkalle pitemmäksi aikaa, esimerkiksi puoleksi vuodeksi. Mies tosin totesi että mikä estää reissun avioparinakin, mutta lapsia ei kuulemma tehdä ennen kuin matkaa. No se sopii mulle hyvin, kun meillä tuo mies muutenkin on se lapsirakkaampi osapuoli..

Kihlasormukset päätimme kyllä hankkia, kunhan jaksamme..toivottavasti pian biggrin.gif Puolitosissaan heitin että josko ei hankita niitä lainkaan, mutta onneksi tuo mies ei siitä enempää innostunut. Ajateltiin ettei kerrota kihlauksesta suuremmin eteenpäin ennen sormuksien ostamista, sitten voidaan pitää vaikka kihlajaiset suvulle ja kavereille.


Niin ja hääpäivää ei vielä päätetty, mutta vuosi kuitenkin, eli 2011. Hyvä vuosi tuo on sen takia, että olemme niin nuoria (ja varsinkin tuo mies on!!!) Tärkeintä on että mies ehtii valmistua ennen häitä, ja nyt suunniteltu ajankohta olisi joulukuu 2010. Minä taas valmistun jo tänä jouluna tai viimeistään keväällä, mutta jatko-opiskelua olen jo ehtinyt miettiä. Mielestäni kesä 2011 olisi oikein hyvä aika häille, mutta yritän vielä olla suunnitelematta liikaa rolleyes.gif

2

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pretty lady

      Onnex olkoon hirveesti.... itse odotin juhannuksena kosintaa... en ole kyllä ihan varma et mix jo nyt haluan ?( oliskiko syy että rakastan miestäni yli kaiken ) seurusteltu puoltoist vuotta... mutta ajatuksissa oli.... ja mökkeilyä meilläkin oli kuvioissa.... siinä sitten illan kuluessa ja viinan.... mieheni sanoi että oli pitkään miettinyt kosimista juhannuksena, mutta vielä perunut.... eli olen todella onnellinen puolestasi.. kun itse vielä tuota odottelen... ja toinen mikä vähän samankaltaisuutta mieheni on 28 ja minä 31v.... mut onnea teille molemmille.. =)

    • minimuna

      vittu että oli kiinnostavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3877
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3239
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2877
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2772
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2461
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      49
      2068
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      90
      1255
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1245
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1129
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1129
    Aihe