vancouverin seutu

villinä odottamisesta

Tervehdys!!

Haluisin kuulla loistavia vinkkejä ja ideoita Vancouverin lähiseudun ja itse kaupungin suhteen.

Olen muuttamassa kyseiseen kaupunkiin puoleksi vuodeksi ja toivomuksenani on kokea mahdollisimman paljon kaikenlaista uutta Kanadan maaperällä.

Kerro siis minulle ideoita puuhailuista tällä kauniilla seudulla. Itse diggailen sporttailusta, luonnosta, matkailusta, kulttuurista ja bilettämisestä. Joten.. Kaikenlaiset sanomiset edesauttavat tulevaa reissuani.

Kiittäen ja kumartaen.

7

1397

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkejä Vaniin

      Tervetuloa seudulle!

      Täällä on aivan upea luonto. Jos lasketella tykkäät niin Whistleriin ei aja kuin muutaman tunnin; rinteet ovat melkoiset!
      Cypres-vuorella saatat nähdä peuroja, karhuja, oikeastaan miltei mitä vaan.

      Jos oikein hulppeita maisemia haluat nähdä niin Vancouver Island on ehdottomasti paras paikka! Niitä maisemia ei voita mikään...!
      Pohjoisosassa saarta on myös Sointula-niminen suomalaisten perustama "kommuuni", jossa kantsii käydä tutustumassa.
      Saaren länsiosasta löytyy mm. noin 40 kilometrin pituinen hiekkaranta, jolla kannattaa käydä.
      Itsessään saari on niin iso, että kannattaa varata ihan reilustikin aikaa, jotta näkee paikkoja ihan kunnolla.

      Parhaat bilehile paikat löytyy Granville streetiltä. Muuten kannattaa varautua siihen, että aina kun menee vaikkapa pubiin piipahtamaan niin ekana saa menun eteen. Eli nälkään täällä ei pääse kuolemaan..

      Granville Island on ihan keskustan alueella ja siellä on erittäin hyvä "torimeininki", josta löytää jopa miltei ruisleivän tyyppistä leipääkin. Siellä on myös mm. oma panimo. Sinne kannattaa suunnata vesibussilla jos menee panimokierrokselle.. ;-)

      Stanley Park on mielettömän kaunis puistoalue - aivan keskustassa sekin. Siellä mm. hyvät tenniksen peluu mahdollisuudet.

      Julkinen liikenne toimii ihan yllättävänkin hyvin. mm. 7/11 kaupoissa myydään julkisiin kulkuvälineisiin (alennus-)lippuja, suosittelen.

      Onko täällä auto käytössä? Jos, niin liikennekulttuuri on melko erilainen kuin mihin on Suomessa tottunut.
      Esimerkiksi liikennevaloissa jos on kääntymässä oikealle, punainen valo palaa, niin voit (ja täytyykin, jottei muodostu jonoja) kääntyä oikealle, jollei muita tule juuri silloin.
      Jos hälytysajoneuvo tulee takaa, niin sinun tulee pysähtyä tien oikeaan laitaan.

      Leffateatterit ovat omaa luokkaansa ja täällä leffat ovat ensi-illassa jo huomattavasti ennen kuin ne saapuvat Suomeen.

      Kaikenmaailman juoksutapahtumia ja muita kuntoilu hetkiä järjestetään lähes joka viikonloppu ja joskus viikollakin.

      Canukcsin NHL pelejä kannattaa käydä katsomassa (vaikkei lätkästä noin muuten edes tykkäisi, niin tunnelma on omiaan!). Amerikkalaista jalkapalloa täällä pelataan myös.

      Tässä nyt ensihätään... :-)
      Koskas olet tulossa?

      • Vancouver calling

        Kiitos todella hurjasti kaikista vinkeistäsi!! Odotan reissuani yhä enemmän :D
        Kanada ja Vancouver kutsuu luokseen syyskuussa.
        Korvan taakse pistin kaikki jakamasi tiedot, arvostan aikaasi. Jos mieleen tulee jotakin uutta, laitahan kaikki tänne suomi24-sivuille.


    • Sakkoarka

      Kun autolla ajaessasi näet kadun sivuun pysähtuneen bussin, näet bussin vilkkuvaloista jos bussi on aikeissa kääntyä vasemmalle, takaisin liikennekaistoille. Siinä tapauksessa bussilla on etuajo-oikeus. Sinun on siis pysähdyttävä tai hiljennettävä menoasi.

      • vinkkejä Vaniin

        Tuo ihan sama laki on kyllä voimassa Suomessakin.. Alle 60km/h alueilla tulee pysäkiltä poistuvaa bussia väistää. Ihan vaan vinkiksi, jottet Suomessakaan saa sakkoja ko. syystä. =)


      • Sakkoarka
        vinkkejä Vaniin kirjoitti:

        Tuo ihan sama laki on kyllä voimassa Suomessakin.. Alle 60km/h alueilla tulee pysäkiltä poistuvaa bussia väistää. Ihan vaan vinkiksi, jottet Suomessakaan saa sakkoja ko. syystä. =)

        Vancouverissa se sääntö on voimassa myös yli 60 km/h kaduilla.


      • vinkkejä Vaniin
        Sakkoarka kirjoitti:

        Vancouverissa se sääntö on voimassa myös yli 60 km/h kaduilla.

        Kiitos infosta... Onneks ei ole ollut poliiseja lähettyvillä; olisi sakot tullut kun en moisesta laista täällä ole kuullutkaan vaikka paikallinen ajokortti onkin. Mutta niin varmasti on myös sakkoaralla? Oletko kauan Vanin alueella asustellut?


    • Canada girl

      Musta kannattaa ainakin käydä whistrelissä se on tunnin parin ajo matkan päässä lisäksi grouse mountain on ainaski hieno ja se on lähimpänä keskustaa.. Sielllä voi joko lasketella, luistella tai kesä aikaan vaellellla..
      SIt tietty rannoil kannattaa paljon liikkua ihan uskomattoman kaunista ja sit mennä siihen kansallispuistoon jonka nimen oiko sulku nyt vei:) Mut se iso siinä niemellä ja taatusti sen löydät!
      Itse kävin skytrainilla kattelemassa maisemia siellä eastin puolella ja muualla huonoilla alueilla joihin en olisi kävellen uskaltanut ja sekin oli omalla tavallaan mielenkiintooista nähdä vähän miltä siellä näyttää..
      Jos yhtään elukoista/hepoista tykkäät kannattaa mennä kattomaan southlandiin ihan uskomaton paikka heppoja paljon ja enemmän semmosta maaseutua niinku täällä koto suomeski mut ei kuitenkaan mitään samaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2027
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1184
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1025
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      709
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      202
      610
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe