Taksin hintaa

tiedustelen...

Ollaan menossa Berliiniin tuossa heinäkuun lopussa ja kyselisin mitä Saksassa taksi maksaa? Oppaassa luki että aloitusmaksu on 2,5 e ja kilometri 0,10e. Kuulostaa kovin halvalta, voiko pitää paikkansa? Pitääkö hinta kysyä etukäteen tai voiko luottaa ihan mittarilukemaan? vai onko siellä edes pimeitä takseja?

3

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikkaansa!

      En tiedä taksaa, mutta se on hieman meidän taksaamme halvenpi.

      • halvempi?

        Jos Berliinissä maksaa kahden kilometrin matka kiinteällä taksalla 3 euroa, niin onhan se paljon halvempi kuin Suomessa jossa pelkkä lähtöhinta on sen yli. Kyllä se kilometritaksa on kalliimpi kuin 10 senttiä, mutten osaa sanoa paljonko.


    • anttir

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe