Ufot

JOS tuleaisuudessa voidaan matkata valon nopeudella,
silloinhan siirtyy ajassa taaksepäin. Eikö totta?
Joten ufothan voisivat olla ihmisiä tulevaisuudesta.
3358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ajassa taaksepäin?

Äänestä

Asia ei todellakaan mene noin.

Nopeus ei vaikuta siihen mihin suuntaan ajassa mennään.

Nopeus on avaruuden kaareuttamista ja se taas kysyy massaa tai energiaa.

Jos ajatellaan vaikkapa madonreikää, joista toinen pää on jossain Andromedan tienoilla ja toinen pää tässä Kuun vieressä.

Jos sen saisi jotenkin toimimaan, kävisi niin että me liikkuisimme sitä väliä silmänräpäyksessä, eli meidän maalaisten mielestä ylivalonnopeudella, mutta ei silloin mihinkään menneisyyteen mentäisi.

Ajattele tätä asiaa paperilla vaikka siten että piirrät tavallisen paperinpalasen kulmaan pisteen ja kirjoitat sen viereen Kuu. Sitten sinne vastakkaiselle paperin nurkalle, johonkin kohtaan piirrät toisen pisteen ja kirjoitat siihen että Andromeda, humisten kotiosoite ja maton jossa lukee että Tervetuloa.

Nyt otat neulan ja väkerrät siihen Kuun kohdalle neulan mentävän reiän, ja sitten sama toiselle kulmalle, väkerrät reiän siihen Andromedan kohtaan.

Nyt sitten se sama neula läpi molemmista rei'stä ja siinä sinulla on madonreikä.

Andromedaan on tuommoiset kaksi ja puolimiljoonaa valovuotta, ja kun kynälläsi kuljet sitä reunaa pitkin, tai siis sen paperin pintaa pitkin, niin siinä sinä kuljet sitä kuljet niitä valovuosia jollakin nopeudella.

Jos kuljet täsmälleen valonnopeutta, niin joko kuljet sen madonreiän kautta, tai sitten laajenet sen paperin alapinnan mukaisesti valtavaksi, ja ikäänkuin loikkaat sinne Andromedan puolelle. Jos kuljet vähänkin hitaammin, niin sitten pakerrat menemään sitä ulkopintaa pitkin etkä pääse laajenemaan niinkuin ilmapallo.

Mutta menneisyyteen et siinä ajassa mene ja ylivalonnopeuskaan ei tuossa oikein pelitä, aika kun hidastuu aluksesi ulkopuolella liikkumattomaksi jos loikahdat valonnopeuteen (ja se taas tarkoittaa sitä että muiden mielestä sinä loikit avaruuden jokaisen pisteen kautta.) Ja jotta aika saataisiin liikkumattomaksi, tai siis sinut liikkumaan valonnopeudella, siihen vaaditaan ääretön määrä energiaa ja sitä määrää ei tässä maailmankaikkeudessa ole tarjolla kuin yhtä silmänräpäystä varten ja sen on meidän oma maailmankaikkeutemme jo käyttänyt.

Äänestä

kyllä.
minua kiinnostaa lukee joskus näitä juttuja vaik en mikään tosi hörhö olekkaan.
mutta jos mietit minkälaiseksi alienit on kuvattu.

isot silmät,iso pää.surkastunut keho..pitkät sormet.

jos ajatellaan ihmisten tulevaisuutta niin tässä tietokoneen äärellä se tulee olemaan.
pitkiä sormia tarvitaan,keho surkastuu kun ei tehdä peltohommia enää.
silmät suurenee kun pitää tarkkailla monitoria ja pää kasvaa kun aivot kasvavat.

voihan ne olla me, tulevaisuudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TULEVAISUUDESTA kirjoitti:

JOS tuleaisuudessa voidaan matkata valon nopeudella,
silloinhan siirtyy ajassa taaksepäin. Eikö totta?
Joten ufothan voisivat olla ihmisiä tulevaisuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu