Outoja numeroita soitellu pitkin päivää

JusuS

Ihmettelen ku taas tulee ihan ihme numeroista soittoja. Päivällä soitteli 358449949624 (0449949624) ja hetki sitten 358163669059 (eli 0163669059). Enpä viitsinyt vastailla ekaan "känny"numeroon, sillä yövuorossa tällä viikolla ja ajattelin että puhelinmyyntiä taas. Toisesta en sitten tiedä, vaikka olisi joku teeveeluvantarkastuksista kysyviä. Yhteistä molemmissa soitoissa oli että lyövät aika nopeasti luurin kiinni, eli mikäli olisi tärkeätäkin asiaa niin eikös sitä soiteta ihan tappiin asti, näin normaalilla järjenjuoksulla ajateltuna? Onko porukat saaneet samoista numeroista puheluita ja jos, niin kuka siellä oikeen häiriköi? Pitäisi perustaa joku ilmainen numerotietokanta johon saa listata numerot, joista esim. puhelinmyyjät, teeveetarkastajat etc soittavat! Kenellä on resurssit tällaisen saitin perustamiseen?

6

1047

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jofa

      Minulle soitettiin kanssa päivällä jälkimmäisestä numerosta, mutta valitettavasti en ollut puhelimen lähellä vastatakseni siihen. Kiinnostaisi kanssa tietää, mistä on kyse.

      • Ihmetyttää...

        Itsekin sain tänään soiton tosta jälkimmäisestä numerosta, ja tosiaan löivät luurin korvaan melkeimpä samantien...


      • Ihmetyttää... kirjoitti:

        Itsekin sain tänään soiton tosta jälkimmäisestä numerosta, ja tosiaan löivät luurin korvaan melkeimpä samantien...

        kyseessä on joku lehti tilaus .... koko ajan soittavat mitä pitäisi asialle tehdä ? kertokaa jos tiedätte. itsellä on salainen numero mutta mistä ne on saanu sen tietoon ?


      • lllllotta
        makepoika24 kirjoitti:

        kyseessä on joku lehti tilaus .... koko ajan soittavat mitä pitäisi asialle tehdä ? kertokaa jos tiedätte. itsellä on salainen numero mutta mistä ne on saanu sen tietoon ?

        Vaikka sulla on salainen numero voivat lehtimyyjät ym soitella, liittymään pitää ottaa vielä erillinen esto, mikä estää ettei näitä puheluita tule. Se on voimassa aina jonkun tietyn aikaa ja sitten se pitää aktivoida uudestaan.


      • lllllotta kirjoitti:

        Vaikka sulla on salainen numero voivat lehtimyyjät ym soitella, liittymään pitää ottaa vielä erillinen esto, mikä estää ettei näitä puheluita tule. Se on voimassa aina jonkun tietyn aikaa ja sitten se pitää aktivoida uudestaan.

        sanoin vaan myyjälle joka tuputti lehtiä et vittu pidä lehtes tähän numeroon on turha soitella enää tai teen rikosilmoituksen häirinnästä niin eipä ole sen jälkeen soitellu


    • tk

      samasta numerosta tuli puhelua tänään en ollu vastaamis aikeissa,ihmetyttää kun
      itelläkin on salaine numero.. kerrran lehtimyyjältä kyselin mistä on numeroni saanu ja löi luurit.. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      65
      3325
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3137
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2478
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1445
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe