Elikkä omistan tälläisen Labtecin (ilmeisesti) ensimmäisen webbikameramallin, ja nyt en saa sitä toimimaan Vistalla. Kamera toimi/toimii XP:llä mainiosti, mutta en ole Vistalla saanut toimimaan.
Olen koittanut mm. asentaa Labtecin uusimmat ajurit ja ohjelmat valmistajan nettisivuilta --> ei toimi. Lisäksi olen kameran mukana tulleelta levyltä koittanut asennella joitain ajureita ja antaa Vistan itse asentaa sieltä, mutta Vista löytää ajurit, mutta asentaessa tapahtuu jokin virhe(?!). Netissä oli ohjeita, jotka neuvoivat ensin asentamaan uusimmat ohjelmat ja ajurit Labtecin sivuilta ja sitten XP-ajurit levyltä, koitin tätä mutten siis saanut niitä XP-ajureita siis ilmeisesti asennettua, vaikka joitain ajureita mielestäni asensin onnistuneesti.
Ei tämä ole maailmanloppu, kamera on halpa ja uudetkin ovat halpoja, mutta tämä on askarruttanut mieltä jo kauan... Vinkkejä tulemaan, kiitos!
Labtec WebCam ei toimi
4
2381
Vastaukset
- siihen ei ole
enää tehty vista ajureita.
- Mike_the_cameraman
..taitaa olla, mutta saako sen silti jotenkin toimimaan vistalla? jossain oli puhetta että jotenkin xp-ajureilla saisi..?
- ---
Mike_the_cameraman kirjoitti:
..taitaa olla, mutta saako sen silti jotenkin toimimaan vistalla? jossain oli puhetta että jotenkin xp-ajureilla saisi..?
Kyllä ne pitäisi saada vistalle toimimaan.. itselläni oli myös sama ongelma mutta nyt se toimii hetken ja kun tulee uusia vistan päivityksiä se lakkaa taas toimimasta.. ja muutaman viikon päästä taas toimii viikon-pari.. nyt ollut taas kauan toimimatta.. olisiko jollain viisaammalla jotai neuvoa tämän kanssa? on vähän rasittavaa aina tapella saman asian kimpussa..
- Labtec=Logitech
Itse oon tehny silleen että asennan vaan ne Labtecin ajurit siitä CD:ltä tai lataustiedostosta. Sitte asennan itse softan Logitechin sivuilta. Ihan sama minkä Quickcamin valitsee ja imuroi sen softan koneelle.Labtecin omistaa Logitech. Kamerat on sisältä samoja ja softat kans. Mulla on tällä hetkellä Quickcamera versio 11.5 joka toimii Vista 64 bittisessä. On tämä tälleen pari kuukautta jo toiminu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421584
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083