Kypros, Ayia Napa?

Nessae

Elikkä olen lähdössä Kyprokselle Ayia Napaan tossa heinäkuun 21 päivä ja halusin kysellä vähän mielipiteitä?
Niksejä olisi myös kiva kuulla :) Tällä tarkoitan esim. hyviä ravintoloita, baareja, illanvietto paikkoja ja paikkoja jotka on 'must' nähdä. Myöskin jos on jotain asioita joita kannattaisi varoa/tarkkailla, niin olisi hienoa kuulla niistä :)
Hotellina toimii meillä Christabelle hotelli, joten jos joku on sattunut olemaan tässä hotellissa, olisi ihana saada hiukan mielipiteitä :)

Kiitos etukäteen jo ihmisille, toivottavasti edes joku vastaisi :)

5

3023

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollut kerran

      Ihan ok hotelli, mutta melu voi haitata yöllä jos yrittää nukkua. Aika paljon brittejä ja uima-allas alue on pieni joten tungosta tulee. Muuten ihan ok hotelli, sijaitsee Agia Napan reunamilla joten rannoille on matkaa, mutta kannattaa vuokrata skootteri.
      Agia Napa on turistirysä, joten ravintioloita ja baareja riittää, sekä klubeja (avaavat ovensa n.3 aamuyöstä). Mitään näkemisenarvoista ei oikeastaan ole, mutta kannattaa vuokrata auto ja käydä Nikosiassa sekä lähiympäristössä.

      • Nessae

        Elikkä kiitos tästä :)
        Sillä meiningillähän me ollaan menossa, että biletystä ja auringon ottoa sekä vierailu Waterworldissa olis tiedossa. Ehkä myös hiukan shoppailua :) Täytyy kattoo vuokraisko sitten skootterit tai jotain vai kulkisko vaan ihan mielensä mukaan :) Kyllä noi paikalliset liikenteetkin ihan kai ok on.


      • pari lisäystä
        Nessae kirjoitti:

        Elikkä kiitos tästä :)
        Sillä meiningillähän me ollaan menossa, että biletystä ja auringon ottoa sekä vierailu Waterworldissa olis tiedossa. Ehkä myös hiukan shoppailua :) Täytyy kattoo vuokraisko sitten skootterit tai jotain vai kulkisko vaan ihan mielensä mukaan :) Kyllä noi paikalliset liikenteetkin ihan kai ok on.

        eli Agia Napassa on kyllä hienot ja pitkät hiekkarannat! Maasto on aika mäkistä eli Christabelle mennessä saa kavuta ylämäkeä.
        Liikenne on vasemmanpuoleinen joten se voi aluksi hämätä. Hyvää bile- ja rantalomaa!


      • Nessae
        pari lisäystä kirjoitti:

        eli Agia Napassa on kyllä hienot ja pitkät hiekkarannat! Maasto on aika mäkistä eli Christabelle mennessä saa kavuta ylämäkeä.
        Liikenne on vasemmanpuoleinen joten se voi aluksi hämätä. Hyvää bile- ja rantalomaa!

        että asia on näin :) Hiekkarannat houkuttelevat, mäki nyt ei haittaa yhtään. Bile- ja rantalomaa tässä tavotellaankin :)


      • röllipeikko
        Nessae kirjoitti:

        että asia on näin :) Hiekkarannat houkuttelevat, mäki nyt ei haittaa yhtään. Bile- ja rantalomaa tässä tavotellaankin :)

        Hei!
        Olin kyseisessä kohteessa kolmisen vuotta sitten elokuussa. Odotin esikoista, ja siellä oli peijoonin kuuma!!! No, se ei varmaan teitä haittaa :) Mukava paikka kaikin puolin, etenkin jos bile-elämästä tykkäätte. Hotellin nimeä en enää muista. Sen vain, että bileet ne oli sielläkin pystyssä harva se ilta. Ruoka oli hyvää, mutta minun mielestäni melko kallista. Oli yllättävää, että kahden ravintolailta maksoi enemmän kuin kotimaassa, vaikka minä en edes juonut alkoholia. Paikka oli melko pieni, ja kävellen pystyi hyvin liikkumaan, jos ei pientä kuntoilua pelännyt. Kävimme lähikaupungissa omatoimisella bussimatkalla. Ei kannata mennä siesta-aikaan, kaupat todella ovat kiinni :) Rannat olivat ihania, ja jos olisi halunnut, olisi siellä ollut perusranta-aktiviteettejä tarjolla riippuliitoineen. Ei muuta kuin lomalle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      153
      4707
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      208
      4022
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2730
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2517
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      15
      1831
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1707
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1494
    9. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      34
      1436
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1432
    Aihe