eilen eräs ruotsalinen henkilöautoilija päättänyt alkaa tukemaan kuljetusyrittäjiä hitaasti ajamalla,
körötteli vajaata kuuttakymppiä täydessä puutavara lastissa olleen yhdistelmän edessä niin ylpenä harkitsemattakaan tien laitaan ajamisesta.
körötteli vajaata kuuttakymppiä täydessä puutavara lastissa olleen yhdistelmän edessä niin ylpenä harkitsemattakaan tien laitaan ajamisesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Loi turvallisuutta. Ei kaatunut tukit tielle.
Humalassa on ajettava hyvin varovasti. Tai sitten ne ei uskalla katsoa taustapeiliin, sillä se auto voi sillä välillä kaartaa omin nokkinensa ojan puolelle.
8-tiellä on näitä hidastelijoita, niitä henkilöautoilijoita joiden vauhti sahaa 60-80 välillä. Siinä on sitten kiva körötellä täydessä puukuormassa. Ohittaminenkaan kun ei aina ole niin helppoa, tuommoinen kuuskyt tonninen ei kiihdy kovin helposti ja yleensä kun lähtenyt ohittamaan kuuttakymppiä ajavaa henkilöautoa niin se kiihdyttää kun pääset rinnalla.. sitte kun olet palannut omalle kaistallesi, nii se ajelee taas siinä edessä hidastellen.
Sehän tekee juuri kuin on opetettu TV:ssä!
niitä sankareita jotka jarruttelloo liikennettä, itse ajelen kasitietä päästä päähän aika usein henkilöpiilillä ja nyt kyseisessä tapauksessa annoin ohitettuani hänet hyvin selkeät merkit sekä ääni- että jollain muulla tavoin kyseiselle sankarille, ei näyttänyt ymmärtävän niitä.
jokseenkin samaa mieltä sun kaa, vaikka aika epäselvästi ilmaisit itseäsi.
itse oon "kalibroinut" oman mittarin silleen, et kun mittarissa on 95, rekat pysyy loitolla, mutta mitä mä voin tehdä silloin, kun nopeusrajoitus on 60 ja rekka roikkuu takahodlarissa????
Mulla ei oo varaa ottaa yhtään sakkoa, enkä aja ylinopeutta, vaikka teiden rahtari roikkuu mun puskurissa.
Mikä oikeus rekalla on tulla ahdistelemaan minua?
Saat mulle näyttä mulle vaikka mitä merkkejä, mut ei vaikuta mun nopeuteen.
Enkä mitenkään hidasta teidän liikennettä tahallisesti, noudatan vaan nopeusrajoituksia.
tuo mainitsenai tapaus sattui 100:sen rajoitusalueella ja erittäin hyvällä tieosuudella, kyllä noissa olosuhteissa alle 60:pin nopeus on jo kiusantekoa muille kulkijoille ja varsinkin raskaalle liikenteelle.
Nuo 60:alueet on siinä mielessä ongelmallisia että aika paljon raskasta liikennettä tuppaa ajelemaan takapuskurissa kiinni vaikka todellinen nopeus on noin 65-68.
Itselläni on aika tarkka mittari puketti sprinnterissä joten tiedän olla ajamatta tahallista alinopeutta.