Ave 2.4 ongelma?

Eilen illalla huomasin ja myös tänä aamuna ku kylmiltää tietysti läksin liikenteeseen, niin eipä tahdo olla vetoa pienillä kierroksilla. Kuten tiedätte, autossani on automaattilaatikko, ja aluksi epäilinkin kick-downin toimimattomuutta. Mutta muutaman risteyksen jälkeen huomasin että n. 2000 kierroksen alapuolella ei vaan ole puhtia, tai muuten vaan hidas reagointi. Tilanne normalisoitui auton lämmettyä. Onko muilla ollut samanlaista ongelmaa?
81101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miten reagoi kaasun painamiseen? Mikäli kierrokset nousee, mutta ei liiku mihinkään, luistaa automaatti ja öljyjen vaihto voisi auttaa.
Paljonko ajettu auto ja miten huollettu?

Äänestä

kans tasan kerran sama ongelma ja oireet 2,0 automaattilaatikos (-03). Laitoin eukon piikkiin, ku oli ajellu kauemman yksin ja opettanu "oppivan" askin vaihtamaan päin peetä... No, joka tapauksessa propleema korjaantui itsestään ajeltuani hetken ja annettuani "hanaa"! Mikä lie sitten oikeasti ollu syynä...

Äänestä
  • Risteyksestä lähtiessä kaasua saa painaa varmaan muutaman sekunnin ennen kuin kierrokset nousee. Ja vauhti on niin hidas jolloin pitäisi olla jo valmiiksi oikea vaihde silmässä. Toivottavasti tämäkin vika nyt sitten korjaantui jo itsekseen. Muistan näin käyneen kerran aiemminkin joskus viime syksynä, mutta nyt 2 kertaa peräkkäisinä päivinä, niin kyllähän heti tulee mieleen milloin tulee ohitustilanteessa sama vika. Tai sitten leipoo koko laatikko, niinkuin tämän palstan asiantuntijoiden mukaan varmasti jo sopii olettaa

    Äänestä

  • Ave-mies kirjoitti:

    Risteyksestä lähtiessä kaasua saa painaa varmaan muutaman sekunnin ennen kuin kierrokset nousee. Ja vauhti on niin hidas jolloin pitäisi olla jo valmiiksi oikea vaihde silmässä. Toivottavasti tämäkin vika nyt sitten korjaantui jo itsekseen. Muistan näin käyneen kerran aiemminkin joskus viime syksynä, mutta nyt 2 kertaa peräkkäisinä päivinä, niin kyllähän heti tulee mieleen milloin tulee ohitustilanteessa sama vika. Tai sitten leipoo koko laatikko, niinkuin tämän palstan asiantuntijoiden mukaan varmasti jo sopii olettaa

    Unohdin vielä sanoa että auto on 2003, 140 tuhatta rullattu, ja oikein huollettu. Vasta käytin muutama tonni sitten viimeksi. Sivukommenttina mainittakoon että ei ole vetokoukkua

    Äänestä

  • Ave-mies kirjoitti:

    Unohdin vielä sanoa että auto on 2003, 140 tuhatta rullattu, ja oikein huollettu. Vasta käytin muutama tonni sitten viimeksi. Sivukommenttina mainittakoon että ei ole vetokoukkua

    Mun Ave ei liikkunut mihinkään kun oli isot saappaat jalassa. Kun vaihdoin pikkukengät niin alko taas meneen. Ne ei lukinnu nilkkaa ja mahtuivat pellin ja jarrupolkinen väliin. Et pienestä voi kulku olla kiinni.

    Äänestä

  • pitäskin vaan HETKI riittää oppivalle laatikolle? oon käsittäny ja huomannu ainaki sen toimivan niin että se "oppiva"-ominaisuus juuri karsii pois esim. erikseen kytkettävän sport-toiminnon, ja että se mukautuu eri ajotyyleihin käytännössä lähes silmänräpäyksessä. eli ei tarvi muuta kuin lappu lattiaan sunnuntaiajelun jälkeen, ni johan taas mennään ja päinvastoin. vai onko tämä pilkun nussintaa enkä ymmärtänyt huumoria?

    p.s. millonhan ne laatikot oppis vielä sen että snow-nappi voitaisiin täysin korvata automatiikalla. sekin olis mun mielestä hyvä

    Äänestä

tuosta en paljoa tiedä, vaikka omista autoistani tiedän kaiken,
ei ole edes takuuaikana huoltoon viety.

MUTTA asiaan,
automaattilaatikkoon eikä tavalliseenkaan kannat laittaa mitään muuta kuin merkkiliikkeen öljyä,
heillä on öljy ja nykytieto,

ei ole samaa laittaa sallittua tai vastaavaa,
ja tiedätkö yleensä mitä laittavat pikkuhuolloissa jos sitä aivan oikeaa ei ole helpolla saatavilla.

koska
säästö on pieni ja kyseenalaista.

Äänestä

eikös se ole ihan normaalia?? omanikin on tosi löysä ja laiska alle 4k kierroksen ja vielä laiskempi kylmänä.. mutta eikös se ole sanomattakin selvä ettei konetta kannata kierrättää kylmänä. oma 1zz-fe sanoo kylmänä pelin poikki tasan 4000 kierroksen kohdalla. ja vasta kun kone on lämminnyt niin antaa kierrättää ja puhtia on muutenkin enempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ave-mies kirjoitti:

Eilen illalla huomasin ja myös tänä aamuna ku kylmiltää tietysti läksin liikenteeseen, niin eipä tahdo olla vetoa pienillä kierroksilla. Kuten tiedätte, autossani on automaattilaatikko, ja aluksi epäilinkin kick-downin toimimattomuutta. Mutta muutaman risteyksen jälkeen huomasin että n. 2000 kierroksen alapuolella ei vaan ole puhtia, tai muuten vaan hidas reagointi. Tilanne normalisoitui auton lämmettyä. Onko muilla ollut samanlaista ongelmaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu