onko los angelesissa turvallista ja helppoa liikkua taksilla? ja minkä hintaista tuo on?
minua arveluttaa tuo oman auton vuokraaminen, lahinnä siksi että minua hirvittää että eksytään tai jotain... kun se on kuitenkin niin suuri kaupunki. kiitos vastauksista jo etukateen!
taksit L.A:ssa
7
2125
Vastaukset
- halpaa on
sanoa paljonko taksi maksaa kun ei tiedä mihin ajat. Taksa on siis matkan mukaan ja esim. 10 kilsaa maksaa n. 20 dollaria. Riippuu ruuhkasta ja minne ajelet. Kulkee kyllä myös busseja mutta en suosittele vuokra-autoa jos ei ole tottunut ison kaupungin liikenteeseen, siis ison eikä mikä Helsinki jne.
- Hani-80
no tarkoitinkin noin niinkuin yleensä, verrattuna suomen hintoihin...
no onneksi siellä on kuitenkin metrot :) - metroa
Hani-80 kirjoitti:
no tarkoitinkin noin niinkuin yleensä, verrattuna suomen hintoihin...
no onneksi siellä on kuitenkin metrot :)Älä luota siihen että pääset liikkuun metrolla, paljon huonommin pääsee metrolla kun esim. new yorkissa.
Taksista en osaa mitään sanoa, mutta kyllä ite uskaltaisin auton vuokrausta suositella. Ite ainakin pärjäsin TODELLA vähällä ajokokemuksella - joukkoliikenteestä
metroa kirjoitti:
Älä luota siihen että pääset liikkuun metrolla, paljon huonommin pääsee metrolla kun esim. new yorkissa.
Taksista en osaa mitään sanoa, mutta kyllä ite uskaltaisin auton vuokrausta suositella. Ite ainakin pärjäsin TODELLA vähällä ajokokemuksellaKotiudun itse just reilun viikon mittaiselta L.A:n matkalta, ja meillä ei ollut vuokra-autoa. Pääasiassa kuljettiin metroilla ja busseilla, joilla päästiin kyllä niihin paikkoihin, missä haluttiinkin käydä (esim. Santa Monica, Universal studiot, Sunset stripin baarit jne) ja niillä kulkeminen oli todella edullista, 1,25 $ /suunta ja 5 $:n lipulla sai kulkea koko päivän.
Liikenne vaikutti sellaselta kaaokselta, että ois jäänyt kyllä auton vuokraus sitä nähtyä väliin, mikäli se oisi ollut suunnitelmissakaan..
Ainoastaan kerran kuljettiin taxilla ja meille osui sellanen sekopää, ettei oo tottakaan :) ei päästänyt haluamamme ruokapaikan edessä pois, pysäytti kyllä ensin mut lähti sit ajamaan siitä pois, kehui suomalaisia sotilaita ja ylisti kuinka Suomi oli Hitlerin liittolaisena sodassa.. Noita sekopäitä nyt mahtuu joka ammattikuntaan, mut kyllä ton kokemuksen jälkeen kulki hyvillä mielin metrolla ja bussilla (jotka myös kulkee tuolla jostain syystä metro -nimellä)
- Tipsu
Juuri Losista palaneena en suosittele kulkemista paikasta toiseen ajoneuvoilla ollenkaan! :D Meillä oli vkon vuokra-auto ja joka metri siinä liikennekaoksessa pelotti melkoisesti. Pahimmillaan on 7 kaistaa samaan suuntaan ja porukka vaihtelee kaistoja miten sattuu. Ja me ajeltiin melkoisen paljon joten tiedän mistä puhun ;)
Losin takseista ei ole tietoa, mut Vegasin taksit taisi olla pikkaisen halvempia kuin Suomessa... Losissa välimatkat on kyllä aika suuret, joten auto tarvitaan jos haluaa vähänkin liikkua. "Kaupunki" on hujan hajan eikä mitään selkeetä keskustaa ole - tai ainakaan me ei löydetty.- kokemukset
Itseä ei pelottanut yksikään metri LA:n liikenteessä.
Onhan niitä kaistoja, mutta yleensä aika järjestelmällisiä, eli ei oo semmosta kaistanvaihto puuhaa kun monissa maissa.
Oikeeta keskustaahan ei losista löydy. Se "keskusta" missä on pilvenpiirtäjät yms. on semmosta aluetta, että sielä ei oo mitään nähtävää. Sieltä ei löydy ees kauppoja, vaan toimistoja.
Joten Losiin ei kannata mennä, jos ei oo mahdollisuutta käyttää autoo, tai rahaa mennä aina taksilla - Tipsu
kokemukset kirjoitti:
Itseä ei pelottanut yksikään metri LA:n liikenteessä.
Onhan niitä kaistoja, mutta yleensä aika järjestelmällisiä, eli ei oo semmosta kaistanvaihto puuhaa kun monissa maissa.
Oikeeta keskustaahan ei losista löydy. Se "keskusta" missä on pilvenpiirtäjät yms. on semmosta aluetta, että sielä ei oo mitään nähtävää. Sieltä ei löydy ees kauppoja, vaan toimistoja.
Joten Losiin ei kannata mennä, jos ei oo mahdollisuutta käyttää autoo, tai rahaa mennä aina taksillaAi järjestelmällistä kaistanvaihtoa? :) No mulla on ihan videoitakin siitä, ettei kaistanvaihto todellakaan ollut järjestelmällistä meidän 2 vkon matkan aikana. Ja se pilvenpiirtäjäalue on ihan vaan businessaluetta. Meidän hotelli sijaitsi siellä. Tosin myös 24-sarjan 7. tuotantokautta kuvattiin parhaillaan juuri siellä, joten oli ainakin silloin nähtävää ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait963567Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51929Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71710- 341445
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es57973Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36930Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47840Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4807Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60794