Nissanin mallisto on POP

http://www.nissan.co.jp/EN/lineup.html

Tosin tämä euroopan valikoima on kyllä onneton....
6622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mallisto on laaja mutta Nissanissa (niin kuin monessa muussakin merkissä) on ongelmana se, ettei muotoilun ja ulkonäön perusteella voi tunnistaa mistä automerkistä on kyse. Vasta logo keulalla ja perässä paljastaa merkin. Tosin aika harvassa on ne automerkit, joilla on tietty ominaisulkonäkö ja jatkuvuutta muotoilussa.

Äänestä
  • Täh? Imagon puute? Mikä muu yleinen automerkki on ollut yhtä rohkea autojensa muotoilussa kuin Nissan?
    Primera P12, Qashqai, Cube (joka tulee ehkä Suomeenkin), Pivot (okei, kokeiluasteella) jne.

    Millä muulla yleisellä automerkillä on GT-R, maailman tämän hetken paras urheiluauto (hinta Suomessa n. 150 000e) :

    http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/223932/nissan-gt-r.html

    Millä muulla yleisellä automerkillä, Toyotan lisäksi, on jopa rinnakkainen luksusautomerkki, Infiniti.

    Tämä kaikki erottaa Nissanin muista (Opel, Toyota, Mitsubishi, Mazda, Ford, Peugeot, Renault, Volvo jne. jne.) imagoltaan ihan eri sarjaan. Nissan on nykyisin enimmäkseen jotain muuta kuin halpa perusauto, luksus urheilu nelivetomerkki.

    Äänestä

  • No eipä taida olla tuosta urheiluautosta kovin suureksi myynninkohottajaksi. Tällä hetkellä kun esim. Suomen mallistoa katsoo, niin sieltä puuttuu oikeastaan kaikki ne ns. tavalliset mallit, ei ole suurempaa keskikokoluokan autoa kuten vaikka ave, vanhentunut pienemmän keskiluokan auto tiida löytyy, mutta siitä ei ole kilpailijaksi muiden kanssa, yhtään farkkua ei taida olla ja tätä rataa. Eli vähän tuntuu siltä, että tavoitellaan erikoisuutta mutta unohdetaan ns. suuret ryhmät ja sitä myötä suuret rahat.

    Äänestä

  • Automiekkonen kirjoitti:

    No eipä taida olla tuosta urheiluautosta kovin suureksi myynninkohottajaksi. Tällä hetkellä kun esim. Suomen mallistoa katsoo, niin sieltä puuttuu oikeastaan kaikki ne ns. tavalliset mallit, ei ole suurempaa keskikokoluokan autoa kuten vaikka ave, vanhentunut pienemmän keskiluokan auto tiida löytyy, mutta siitä ei ole kilpailijaksi muiden kanssa, yhtään farkkua ei taida olla ja tätä rataa. Eli vähän tuntuu siltä, että tavoitellaan erikoisuutta mutta unohdetaan ns. suuret ryhmät ja sitä myötä suuret rahat.

    Nissan on profiloinut itsensä Niche-merkiksi. Eli tuottaa autoja jotka eivät ole suuren voluumin massatuotteita. Myy vähemmän, ottaa voittoa enemmän.

    Nissan ei ole enää samalla tavalla massavalmistaja kuin ennen. Tämä on tietoinen päätös jonka ovat tehneet, lienee valmistajan oma asia katsoa että onko tälläinen toiminta kannattavaa vai ei.

    Minusta on hienoa että Nissanista tulee vähän harvinaisempi merkki, ei ole jokaisella naapurilla samanlaista jos uuden Nismon hommaa.

    Äänestä

  • ei tee enää kansanautoja kirjoitti:

    Nissan on profiloinut itsensä Niche-merkiksi. Eli tuottaa autoja jotka eivät ole suuren voluumin massatuotteita. Myy vähemmän, ottaa voittoa enemmän.

    Nissan ei ole enää samalla tavalla massavalmistaja kuin ennen. Tämä on tietoinen päätös jonka ovat tehneet, lienee valmistajan oma asia katsoa että onko tälläinen toiminta kannattavaa vai ei.

    Minusta on hienoa että Nissanista tulee vähän harvinaisempi merkki, ei ole jokaisella naapurilla samanlaista jos uuden Nismon hommaa.

    Käykääpä koeajamassa NISSAN TIIDA tuulisella ja uraisella tienpätkällä niin tiedätte sen ominaisuudet. Auto menee sinne minne ura tai tuuli kuljettaa, vaihteiston ujelluksen säestämänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Automiekkonen kirjoitti:

http://www.nissan.co.jp/EN/lineup.html

Tosin tämä euroopan valikoima on kyllä onneton....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu