Kukkakimppu kummuillamme,kauniimpi kuin eläissämme.
Miksi näin on miksi.
Onkahan se siksi,
että on aina kiire meillä,itseämme etsineillä.
Ei ehdi käydä ystävän luona eikä kukkakimppua eläissä tuoda.
Hyvää yön jatkoa kaikille,huomenna uusin toivein tapaamme,jos elää saamme.
Miksi näin on miksi.
Onkahan se siksi,
että on aina kiire meillä,itseämme etsineillä.
Ei ehdi käydä ystävän luona eikä kukkakimppua eläissä tuoda.
Hyvää yön jatkoa kaikille,huomenna uusin toivein tapaamme,jos elää saamme.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Harvapa ja harvoin, jos kukaan, saa kiitosta eläessään. On olemassa jonkinlainen sanontakin, jonka siältö on suunnilleen: "Jos haluat kiitosta, kuole." Kuollutta ei haluta muistaa pahalla vaan tuodaan kukkia haudalle kuvaamaan "hänen elämänsä hyvää". Kysymys on myös pelkästä tavasta.
Kyllä hautakimppujen ja seppeleiden kauneus ja määrä kuvaavat myös kuolleen yhteiskunnallista asemaa, ystävien määrää, varallisuuttakin
..että ihmisestä tulee erinomaisen hyvä vasta kuoltuaan! siihen asti hän on itsestäänselvyys, joka on ja pysyy "taustalla" ilman muistamistakin!
ihmisen kuoltua ystävät ja omaiset kärsivät hetken aikaa huonoa omaatuntoa siitä kun eivät pitäneet yhteyttä, omantunnon syytösten vaientamiseksi raijataan haudalle iso kukkapuska, ikäänkuin se korvaisi välinpitämättömyyden!
Kerran on itsellenikin käynyt niin, että vähän yhteydenpidon takia, jouduin viemään tuttavan haudalle "katumuskukat", sen jälkeen olenkin muistanut ystäviäni joka viikko puhelinsoitolla tai käynnillä, joskus jopa kukkien kera!
Etsitään vaan edelleen ja katsellaan kukkia